Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Keramika - Klenot z hliny

november 30, 2021 - 14:43
Cesta do ateliéru keramikárov Tatiany Homolayovej-Hanzelovej a Petra Lužáka nás zaviedla na západ Bratislavy do jednej z jej mestských častí, históriou dýchajúcej Záhorskej Bystrice.
Foto: 
Ramon Leško

Tento kraj sa preslávil ľudovou majolikou, ktorú môžete obdivovať tak v predajniach ÚĽUV-u, ako aj na svetových výstavách, kde reprezentuje umeleckú tvorivosť predkov, na ktorú nadviazali súčasní majstri keramikári. A hoci výrobky z keramiky patrili kedysi do bežnej výbavy slovenských domácností, dnes už mnohé z nich povýšili na umelecké artefakty. Tie skutočne pravé, slovenské, sú vyrábané ručne, tradičnou technológiou a zdobené maľovanými ornamentmi, ktoré každému vdychujú originalitu a jedinečnosť. 

unknown-5.jpg

V Záhorskej Bystrici nájdeme aj stopy dávnych habánov
Foto: 
Ramon Leško
V Záhorskej Bystrici nájdeme aj stopy dávnych habánov

Keramické výrobky inklinujúce k habánskej klasike a inšpirované ­holíč­skou fajansou v dielni Petra Lužáka a Tatiany Homolayovej-Hanzelovej nás skutočne očarili. Ateliér, v ktorom už takmer tridsať rokov vznikajú tieto skvosty, dýcha tradíciami. Dvojica autorov ich udržiava a zároveň zveľaďuje a tým dodáva svojim výrobkom novú dimenziu.

Chcel som byť pilotom

Každého priviedla do ateliéru iná cesta, no spojila ich na dlhé desaťročia. Počas nich vytvorili nielen množstvo originálnych umeleckých diel, zároveň kumšt zachovávajú pre budúce generácie. „Pôvodne som chcel byť pilotom,“ prekvapí nás Peter. No skôr než stihneme zareagovať a nájsť súvislosti medzi letectvom a keramikárstvom, pokračuje: „No okrem lietadiel ma bavilo aj kreslenie. Chodil som na výtvarnú výchovu a keď som sa ako žiak základnej školy dostal na exkurziu do závodu Slovenskej ľudovej majoliky v Modre, bolo o mojom osude rozhodnuté. Vôňa keramikárskej hliny mi doslova učarovala a vidíte, drží ma vo svojom zajatí dodnes.“

luzak_pri_praci_3.jpg

Peter Lužák pri hrnčiarskom kruhu
Foto: 
Ramon Leško
Peter Lužák pri hrnčiarskom kruhu

Peter absolvoval keramickú školu ­pat­riacu k fabrike a stal sa z neho profesionálny keramikár. Neskôr si doplnil vzdelanie na Strednej priemyselnej škole v Bratislave so zameraním na umelecké remeslá a kumšt vycibril v dielni Jozefa Franka v Modre. V škole sa stretol aj s Táňou, spolužiačkou, no vtedy ešte netušili, že raz sa ich profesionálne cesty spoja v jednom ateliéri. 

ram_5791.jpg

Každá nádoba vyžaduje osobitnú starostlivosť
Foto: 
Ramon Leško
Každá nádoba vyžaduje osobitnú starostlivosť

Učarovali jej ornamenty

Tánina cesta k „maľovaným džbánkom“ bola o niečo priamočiarejšia. Rodáčke zo Starej Turej už v detstve učarovali rozličné ľudové ornamenty. „Obdivovala som ich a neskôr som sa ich snažila odkresľovať, a postupne som vytvárala aj vlastné.“ Počas rozprávania nezdvihne oči od keramickej šálky, na ktorú tenkým štetcom nanáša nádherný pestrofarebný ornament. Spoločne tvoria už od roku 1992, keď si Peter v Záhorskej Bystrici otvoril ateliér a prizval Táňu k spolupráci. 

luzak_predmety_4.jpg

Krása z hliny
Krása z hliny

Záhorie nie je cudzie ani jednému z nich. Peter tam má po mame korene a Táňa, ktorá žije v neďalekej Marianke, našla v tunajšom prostredí nekonečnú inšpiráciu pre tvorbu. „Je tu úžasná atmosféra. Pokoj, ktorý má priam mystický nádych a prejsť sa po okolí je skutočne vizuálny zážitok. Zachovaná stará architektúra pripomínajúca minulosť akoby mala v sebe zakonzervované umenie a estetické cítenie predchádzajúcich generácií,“ súhlasí aj Peter. „Nechcem, aby to vyznelo ako klišé, ale som presvedčený, že toto dedičstvo je také vzácne a jedinečné, že je našou povinnosťou ho uchovať. Vnímam to veľmi intenzívne, nielen v ateliéri pri hrnčiarskom kruhu, ale aj na prechádzkach po okolitých lesoch Malých Karpát, ktoré som prešiel už nespočetnekrát, no vždy je v nich čo objavovať. A každý objav je zároveň zárodkom novej tvorivej inšpirácie a chuti posúvať remeslo, ktoré tak preslávil náš legendárny rodák Ferdiš Kostka, ďalej, aby nezaniklo. Aj keď,“  odmlčí sa na chvíľu, „v súčasnosti je to čoraz ťažšie.“

homolayova_keramika_2.jpg

Foto: 
Ramon Leško

A predsa sa točí...

Samozrejme, máme na mysli hrnčiarsky kruh, nie planétu. Na jej rotáciu sa zatiaľ môžeme spoľahnúť, keďže nezávisí od nášho vkusu a dopytu. S keramickými výrobkami je to už iné. Hoci výrobky dielne obdivujú nielen u nás, ale aj ďaleko za hranicami, súčasné obchody s „akože“ slovenskými suvenírmi sú preplnené lacnými umelohmotnými gýčmi vyrábanými v Ázii. To ozajstné slovenské tradičné umenie sa dostane do rúk len skutočným fajn­šmekrom, ktorí ho vedia oceniť. „Veľa výrobkov putovalo do USA. Najmä spočiatku, prichádzali domov potomkovia niekdajších vysťahovalcov a túžili si odniesť niečo typické, čo by im pripomínalo ich pôvodnú vlasť,“ rozpráva Peter. „A hoci záujem o habánsku keramiku neustal, obdivujú ju aj v Austrálii, Brazílii i v  Rusku, myslím si, že naši nasledovníci, ktorých na rôznych tvorivých dielňach zasväcujeme do hrnčiarskeho umenia, sa mu budú venovať len popri práci, ako svojmu hobby. Kvalitu a originalitu ocenia len skutoční znalci. Ale to asi platí vo všetkých odvetviach.“

homolayova_praca_3.jpg

Tatianu inšpirovala modranská majolika
Foto: 
Ramon Leško
Tatianu inšpirovala modranská majolika

O pokračovateľov však núdzu nemajú. „Organizujeme pre deti a mládež rôzne kurzy, v ktorých sa budúci keramikári zaučia remeslu. Záujem naozaj je. Jedinečná vôňa hliny a mágia hrnčiarskeho kolesa má stále moc osloviť duše mladej tvorivej generácie.“

ram_5778.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Peter Lužák a Tatiana Homolayová-Hanzelová si za tvorbu a prínos k zachovaniu tradičnej výroby slovenskej keramiky prevzali tohto roku ocenenie ÚĽUV-u čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby. Za ich prácu a jedinečné dielo im patrí vďaka nás všetkých. Sú zárukou, že maľované džbánky, taniere a hrnčeky budú spod Pajštúnskeho hradu putovať do sveta aj naďalej a robiť dobré meno celej našej krajine. 

ram_5829.jpg

Každý ornament je neopakovateľný originál
Foto: 
Ramon Leško
Každý ornament je neopakovateľný originál

ram_5935.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -