Dnes je pondelok, 16.máj 2022, meniny má: Svetozár
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Česko-slovenské tradície nemožno pretrhnúť

december 07, 2021 - 11:36
Aj keď protipandemické opatrenia výrazne zasahujú do nášho života, viaceré významné osobnosti i občania Česka a Slovenska si 28. októbra uctili – pri rešpektovaní aktuálnych obmedzení – 103. výročie vzniku Československej republiky.
Foto: 
Vladislav Stanko

Tradície nemožno pretrhnúť a odsunúť ich do úzadia ani v zložitých časoch, z tejto myšlienky vychádzali organizátori osláv 103. výročia vzniku samostatnej Československej republiky. Spolok ČSR – ČESKOSLOVENSKÉ RENOMÉ a EUROPEAN INSTITUTE Prague aj v tomto roku v spolupráci s tradičnými partnermi Múzeom T. G. Masaryka a Spoločnosťou M. R. Štefánika pripravili pod záštitou prezidenta Českej republiky, českého premiéra, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku, veľvyslanca Slovenskej republiky v Česku a prezidenta Hospodárskej komory ČR oslavy významnej udalosti.

Sprísnené protipandemické opatrenia však znamenali, že v poradí 7. ročník medzinárodnej konferencie Bezpečnostný a krízový manažment v reálnom prostredí sa uskutočnil formou on-line. Priestor dostali odborníci a experti na bezpečnosť, právo, manažment, ktorí prednášali o súčasných akuálnych témach. 

V komornejšej atmosfére sa konal aj pietny akt pri hrobe T. G. Masaryka. Sprevádzali ho obľúbené piesne prezidenta Masaryka a čestná stráž v dobových uniformách. Pamiatku položením vencov si uctili zástupca veľvyslanca SR v ČR Štefan Jankovič, za Múzeum TGM riaditeľka Mgr. Magdaléna Elznicová-Mikesková, za Ústav pre štúdium totalitných režimov riaditeľ Mgr. Zdeněk Hazdra, PhD., za Spoločnosť M. R. Štefánika, za ČSR – ČESKOSLOVENSKÉ RENOMÉ a EUROPEAN INSTITUTE  Ing. Vladislav Stanko, DPA, MBA, LL.M. a ďalší hostia. 

Prekvapenie programu

Po pietnom akte hostí čakalo v Múzeu T. G. Masaryka v Lánoch prekvapenie programu  – pripravených trinásť šachovníc pre simultánnu partiu s veľmajstrom a majstrom sveta Vlastimilom Jansom. Poraziť majstra sveta sa pokúsili viacerí nadšení šachisti – Magdaléna Elznicová-Mikesková, Vladislav Stanko, Zdeněk Hazdra, člen grémia EUROPIEAN INSTITUTE JUDr. RNDr, Vlastislav Man, MBA, akademik z Prešovskej univerzity prof. RNDr. Ivan Šalamon, CSc., MBA, ďalšie osobnosti kultúry, biznisu a politiky, ale aj česká šachová reprezentantka Sofie Přibilová. Simultánka sa skončila podľa očakávania –výhrou majstra sveta 12:1. Jednu remízu proti veľmajstrovi uhrala Sofie Přibilová a Vladislav Stanko.

Nádherná slávnostná atmosféra

Po slávnostných promóciách absolventov postgraduálneho manažérskeho štúdia MBA, MPA, MPH a LL.M. na EUROPEAN INSTITUTE, ktoré sa uskutočnili na zámku Berchtold, nasledoval kultúrny program osláv vzniku Československej republiky. Českú hymnu zaspieval spevák Luděk Minka a slovenskú Jozef Mak s dámskym triom Lady Colors. Odzneli aj slávnostné prejavy význačných osobností.

Hostí potešil recitál piesní Karla Kryla v podaní Luďka Minku a svojím vystúpením exceloval Jozef Mak z folklórneho súboru Horehronskí chlopi s výberom českých, moravských a slovenských ľudových piesní. Vrcholom večera bolo vystúpenie dám z tria Lady Colors, ktoré navodilo nádhernú slávnostnú atmosféru. Večerom sprevádzal moderátor Alexandr Hemala. Počas programu majiteľ EUROPEAN INSTITUTE Vladislav Stanko, poslanec mesta Košice, odovzdal voucher na trojdenný romantický pobyt v Londýne absolventke EUI Miroslave Malinovej, ktorý získala v losovaní PR kampane 2021. V rámci osláv štátneho sviatku Českej republiky sa už desiaty raz uskutočnila aj charitatívna zbierka, tohto roku na nový projekt Nadačný fond EDUKÁČEK. Opäť sa potvrdilo, že oslavy majú nielen významný spoločenský a kultúrny, ale aj humanitný rozmer.

 

 
- - Inzercia - -