Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na Svätú Luciu si pričarujte lásku

december 13, 2021 - 14:00
Prípravy na Vianoce sú v plnom prúde a väčšina ľudí sa sústredí na príchod Štedrého dňa. Pomaly zabúdame na ďalšie významné dni, ktoré mu predchádzajú. Jedným z nich je aj sviatok Svätej Lucie a tradície s ním spojené. Čo všetko môžete skúsiť aby ste si práve dnes do života pričarovali lásku?
Foto: 
Shutterstock

Ľudové príslovie hovorí, že „od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc“. Odvážite sa okúsiť jej silu?

Lucia sa narodila v 3. storočí v Syrakúzach na Sicílii v rodine bohatých kresťanov. V mladosti dala sľub, že zasvätí svoj život službe Spasiteľovi, ale neskôr ju nútili vydať sa za pohanského mládenca, ktorému sa páčili jej krásne oči. Lucia sa vzoprela a nesúhlasila, ba čo viac, traduje sa, že si vylúpila oči a poslala mu ich. Zomrela mučeníckou smrťou - kat jej prebodol hrdlo. Nevie sa, prečo sa práve táto veriaca žena stala v ľudových tradíciách najväčšou zo všetkých bosoriek. Dodnes sa s 13.decembrom spája veľa rituálov, ktoré vraj majú pomôcť v boji so zlými silami a tiež pri nájdení lásky.

sv_luc_2.jpg

Socha sv.Lucie s prebodnutým hrdlom
Na Svätú Luciu si pričarujte lásku
Foto: 
Shutterstock

Privolajte si na pomoc psa

Ak vás moderné zoznamky nebavia, môžete sa inšpirovať stridžími tradíciami a na pomoc si povolať psa. Dievčatá v minulosti triasli plotom a odriekali: „Klopem dnes, kde je môj najmilší, nech mi tam vyštekne pes.“ Skúsite?

Výber ženícha pomocou papierikov

Občas nie je z čoho veľmi vyberať, inokedy ponuka prevyšuje dopyt. Pomôcť si môžete nasledovne. Dievčatá pomýšľajúce na vydaj si na svätú Luciu napíšu na 12 papierikov mužské mená, poskladajú ich a zalepia. Potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik spália. Na Štedrý deň po večeri rozlepia posledný papierik s menom toho, ktorý sa má stať ich vyvoleným. Kiež by to fungovalo, však.

Jablko na všetko

Áno, aj toto nevinné ovocie bývalo súčasťou rituálov. Dievča ponorilo jabĺčko do vody a každý deň si z nej odpilo. Chlapec, ktorý sa k nej prvý ozval po zjedení jabĺčka na Štedrý deň, sa mal stať jej manželom. Ak budete praktikovať tento rituál ubezpečte sa, že v predstihu oslovíte želaných uchádzačov s jednoduchou otázkou vyžadujúcou rýchlu odpoveď, nech ten prvý, kto sa ozve, nie je váš neobľúbený domovník.

Nech je to s kúzlami akokoľvek, 13. december je skutočne magickým dátumom a zároveň vyvrcholením takzvaných stridžích dní. Na sile vtedy vraj naberajú bosorky. V iných kultúrach, napríklad v Škandinávii, sa práve na Svätú Luciu zapaľujú svetlá a sviečky, aby tmu prebili svetlom a priniesli nádej do nadchádzajúceho obdobia.

Tradície zahŕňajú aj jeden veľmi sympatický zvyk. Ženy v Deň Svätej Lucie oddychovali. Doprajme si to aj v roku 2021.

- - Inzercia - -