Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Matej Drlička: Reálne dofinancovanie roku 2021 nastalo v polovici decembra

december 30, 2021 - 09:01
Samostatnou a mimoriadne vyčerpávajúcou témou bola v tomto roku pre Slovenské národné divadlo (SND) naďalej otázka jeho financovania. Generálny riaditeľ SND Matej Drlička, ktorý funkciu zastáva od začiatku roka, pre agentúru SITA podotkol, že v priebehu roka síce dospeli k zhode s ich zriaďovateľom Ministerstvom kultúry SR (MK SR) v otázke rozpočtových potrieb a nárokov, no reálne dofinancovanie roku 2021 nastalo v polovici decembra.
Foto: 

V súčasnosti rokujú o zdravom, predvídateľnom a najmä udržateľnom rozpočte pre rok 2022. Drlička zhodnotil, že išlo o náročný rok a myslí si, že ani budúci nebude jednoduchší. Nové vedenie divadla sa venovalo najmä reštrukturalizácii organizačnej schémy, interným riadiacim dokumentom, nápravám zistení vnútorného auditu a nastaveniu efektívneho finančného riadenia. Drlička dodal, že veľkú časť času a energie venovali aj vytvoreniu a aplikácii Ozdravného plánu pre SND. Zmeny nastali aj v personálnej oblasti, a to nielen vo vnútri súborov, ale každý z troch umeleckých súborov získal nového umeleckého riaditeľa aj nových dramaturgov.

Drlička uviedol, že ich absolútnou prioritou je v budúcom roku hrať. Vysvetlil, že spolu s riaditeľmi všetkých organizačných zložiek si nastavili dosiahnuteľné, no ambiciózne ciele z hľadiska počtu premiér, predstavení a tržieb. Pokiaľ nebude divadlo opäť zatvorené pre pandémiu, tak tento plán podľa jeho slov určite naplnia. Ako priblížil, tento rok sa SND podarilo uviesť celkovo 192 živých predstavení, z toho sedem premiér a viac ako 30 online predstavení (niektoré naživo, niektoré ako záznam). „To, čo je stále otázne a čo budem ja osobne považovať za najväčší úspech je doriešenie nášho financovania. Všetky divadlá sveta plánujú s minimálne dvojročným predstihom. My sme tento rok pre neustálu finančnú neistotu plánovali s dvojmesačným predstihom,“ poznamenal s tým, že takto sa divadlo dlhodobo nedá riadiť. Dodal však, že komunikácia s MK SR je momentálne veľmi dobrá a preto predpokladá, že sa im spoločne podarí nastaviť zdravé financovanie SND pre budúce roky.

Podľa Drličku bude mať ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) pred sebou náročný rok, keďže téma dopadov pandémie na kultúru za rok 2021 bude pretrvávať aj v roku 2022. „Ministerka Milanová bude musieť nájsť spôsob, ako efektívne a spravodlivo odškodňovať následky pandémie v jej rezorte a zároveň sa určite bude snažiť priniesť aj nové témy. Kľúčovou bude jej schopnosť vyrokovať dostatočné prostriedky pre jej rezort od ministra financií. Obaja sú však členmi jednej koaličnej strany, takže tam zásadnú prekážku nevidím,“ ozrejmil.

Ako prioritu MK SR pre rok 2022 vidí Drlička nastavenie financovania zriaďovaných, respektíve štátnych kultúrnych inštitúcií. Vníma, že štát by mal zaujať jasné stanovisko v tejto otázke. Doplnil, že pre šéfku rezortu kultúry to bude výzva a príležitosť.

Šéf SND považuje v oblasti kultúry v roku 2021 za úspech každé odohraté predstavenie, vernisáž, kinopremiéru a koncert. Naopak, za najväčší neúspech považuje absenciu kultivovaného spoločenského naratívu vo všetkých oblastiach žitia. „Aj spôsob, akým spoločnosť komunikuje, je odrazom jej kultúrnosti. Naša spoločnosť je však polarizovaná, frustrovaná a unavená. Na povrch spoločenskej debaty sa dostávajú agresívne, povrchné a deštruktívne názory. Slovensko (a nielen Slovensko) stratilo cieľ. Ideme, ale nevieme kam,“ konštatoval.

- - Inzercia - -