Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete čo je endometrióza?

január 13, 2022 - 08:30
Je to gynekologické ochorenie žien, najčastejšie sa vyskytujúce v reprodukčnom období. „Spôsobujú ju malé čiastočky, tzv. endometrie (z latinského názvu sliznica maternice).
Foto: 
shutterstock

Ochorenie sa indikuje vo chvíli, keď sa objavujú mimo svojho prirodzeného prostredia, môžu sa nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, teda na akomkoľvek mieste v brušnej dutine,“ vysvetľuje MUDr. Harbulák. Endometrióza je tiež jedna z hrozieb pri snahe ženy otehotnieť.

AKÉ SÚ PREJAVY?

„Zákernosť choroby sa prejavuje rôzne. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh sa predpokladá,“ hovorí Harbulák. Treba podľa neho zdôrazniť, že najčastejšie sa vyskytuje práve medzi 20. a 35. rokom. „U polovice žien býva endometrióza opisovaná s bolestivou menštruáciou, 75 percent žien s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien, ktoré majú problémy otehotnieť,“ vysvetľuje s tým, že endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku. Je to choroba, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory – genetické, hormonálne, imunologické a takisto aj anatomické.

ČO POMÔŽE?

„V súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy. Liečba je individuálna, pretože závisí od ťažkostí pacientky, ale aj od toho, či chce v blízkom čase otehotnieť,“ hovorí Harbulák. Odporučením v liečbe endometriózy je podľa neho užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. „Túto liečbu odporúčam iba pacientkam, ktoré otehotnenie neplánujú,“ dodáva.

- - Inzercia - -