Dnes je nedeľa, 23.január 2022, meniny má: Miloš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Milanová požaduje rovnaké podmienky pre kultúru, ako majú ostatné sektory

január 10, 2022 - 12:00
Na dnešné rokovanie vlády ide ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) riešiť tému rovnakých pravidiel otvorenosti kultúry s ostatnými sektormi. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová.
Foto: 

„Základnou otázkou, ktorú potrebujem zodpovedať rezortom zdravotníctva a hlavným hygienikom je, prečo kultúrny sektor musí zostať v obmedzenejšom režime ako ostatné sektory. Na vládu preto idem bojovať za to, aby pre kultúru platili rovnaké pravidlá ako pre gastronómiu, bohoslužby, cestovný ruch či obchodné prevádzky,“ povedala ministerka Milanová. Sedenie v kine a divadle s respirátorom je podľa názoru Milanovej bezpečnejšie ako stravovanie sa v reštaurácii, kde si respirátor prirodzene ľudia dávajú dolu.

Strana SaS nemôže v žiadnom prípade súhlasiť s návrhom otvoriť kultúrne podujatia v režime OP len pre maximálne 50 ľudí. Takéto opatrenie je nedostatočné a nerieši zdevastovanú kultúru. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák. „Podmienka maximálne 50 ľudí na podujatí nerieši dlhodobo kritickú situáciu umelcov, prevádzkovateľov kín, klubov, kultúrnych priestorov a umeleckých zoskupení, ktoré reálne bojujú o prežitie. Rovnako je to nevyužitá šanca odmeniť ľudí, ktorí sa dali zaočkovať, aby mohli opäť viesť plnohodnotný spoločenský život. Či naopak ponúknuť ďalšiu možnosť pozitívnej motivácie pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli,“ uviedol poslanec SaS a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin. Podľa neho riešením je otvoriť kultúru aspoň pre 200 divákov a zohľadňovať kapacitu priestorov.

Podľa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva kultúry Zuzany Kumanovej si nebudú môcť umelci a ani podnikatelia v kultúrno-kreatívnom priemysle dovoliť realizovať divadelné predstavenia alebo koncerty, pretože nedokážu pokryť zo vstupného ani prevádzkové náklady, ako sú napríklad prenájom sály, techniky či náklady na propagáciu podujatí. „Vnímame pozitívne, že sa podarilo dostať kultúru a ľudí, ktorí sa kultúrou živia do centra záujmu. Kultúra je neoddeliteľná súčasť nášho spoločenského života a v ťažkej dobe môže ľuďom pomôcť prežiť frustráciu a neistotu z doby,“ povedala Kumanová.

- - Inzercia - -