Dnes je nedeľa, 23.január 2022, meniny má: Miloš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie

január 10, 2022 - 13:09
Hromadné podujatia vrátane športových budú rozdelené na tri kategórie. Podľa ich rizikovosti budú pre organizátorov a účastníkov platiť rozdielne kapacitné obmedzenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19. Vyplýva to z návrhu odporúčaní pre hlavného hygienika, ktoré na pondelkovom online rokovaní schválila Vláda SR. Kabinet Jánovi Mikasovi odporučil bezodkladne prijať vyhlášku, ktorá určí maximálny počet účastníkov podujatí.
Foto: 
red

Hromadné podujatia by sa mali rozdeliť na nízko rizikové, stredne rizikové a vysoko rizikové. Pri nízko rizikových podujatiach, ktorými sú označené také, kde je nosenie respirátora a sedenie povinné, zároveň nie je povolená konzumácia jedla či nápojov, spev či povzbudzovanie účastníkov, je maximálna kapacita určená na 100 osôb, respektíve maximálne 50 percent kapacity priestoru.

V rámci stredne rizikových podujatí, kde je povinné nosenie respirátora a fixné sedenie či státie, sa počet účastníkov obmedzí na 100 osôb alebo maximálne 25 percent kapacity priestoru. Pri vysoko rizikových podujatiach, kde je nosenie respirátora obmedzené a je povolená konzumácia a podobne, je maximálna kapacita určená na 20 osôb, pričom zoznam účastníkov je povinný. Ide najmä o svadby, kary, oslavy, večierky, plesy či diskotéky.

Vláda zároveň odporučila hlavnému hygienikov prijať vyhlášku, ktorou povolí účasť divákov na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov, a to v rozsahu 25 percent kapacity štadióna a športových zariadení.

„S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná,“ povedala po skončení rokovania vlády ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková uviedla, že na tvorbe vyhlášky k organizácii hromadných podujatí v súčasnosti pracujú. „Nová vyhláška by mala byť vo Vestníku vlády SR zverejnená najskôr zajtra. Vo vyhláške je potrebné došpecifikovať viacero nevyhnutných detailov,“ priblížila.

- - Inzercia - -