Dnes je utorok, 04.október 2022, meniny má: František
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Banskobystrická galéria otvára kozmopolitnú expozíciu maliara Jána Stundera

január 15, 2022 - 10:00
Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici otvára výstavu osvietenského maliara Jána Stundera s názvom Nikde cudzincom. Verejnosti bude sprístupnená 20. 1. 2022 od 17.00 v historickom Bethlenovom dome. Expozícia je realizovaná pod vedením kurátoriek – Ivany Komanickej a Kataríny Beňovej.
Foto: 

Návštevníci majú jedinečnú možnosť spoznať osvietenského umelca výtvarného smeru sentimentalizmu. Ján Stunder (1759-1811) patrí k našim najvýznamnejším portrétnym autorom, ktorého umenoveda dlho označovala za cudzinca. Pôvodom dánsky maliar kozmopolitnej aristokracie priviedol vzdelancov na našom území k moderným umeleckým technikám, ktoré sa využívali v Európe. Po štúdiu na Kráľovskej akadémii v Kodani a študijných cestách sa usadil v Uhorsku, neskôr na Spiši a zomrel v Banskej Bystrici, kde je aj pochovaný. 

Názov expozície Nikde cudzincom odkazuje na kozmopolitizmus a právo jedinca navštevovať a usadiť sa na rozličných miestach. Výstava znázorňuje kozmopolitné priateľstvá a lásky ako symboly kultivovanej duše. Návštevníci sa môžu tešiť na značnú časť portrétov a grafík tohto jedinečného umelca. 

Dramaturgia výstavy je postavená na kompozičnej hre s ideálom meštianskej kultúry projektovanej do osoby šľachtica. Hostí bude expozíciou sprevádzať interaktívna zvuková inštalácia „Náhradníci“. Sprievodné hlasy k vybraným portrétom nahralo dvanásť hercov a herečiek. Hlasy oživujú výstavu na konfesionálnom princípe, čiže zverovaním sa so vzťahmi, súkromím, zdravím či vierou. Obrazový výber aktualizujú Marianna Mlynárčiková a Nóra Ružičková. 

Ide o prvé kritické zhodnotenie tvorby tohto autora a jeho markantného umeleckého vplyvu na našom území v 18. storočí. Aj vy máte kozmopolitného ducha a necítite sa nikde cudzincom? Tak si nenechajte ujsť toto jedinečné spojenie umenia, multikultúry a spolupatričnosti. 

- - Inzercia - -