Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Milé dámy, pozor na narcistických mužov! Ide o zavážnú poruchu

február 05, 2022 - 14:00
Stretnete muža svojich snov, máte pocit, že je to ten pravý po všetkých stránkach a zrazu s vami začne pomaly a nenápadne manipulovať. Vy cítite, že nie všetko je s kostolným poriadkom, ale veď sa máte radi, tak prečo by vám to robil? Možno preto, že má narcistickú poruchu. Radšej si o nej prečítajte, aby ste sa takých chlapom oblúkom vyhli.
Foto: 
shutterstock
  • Neobhajujte sa

Narcista má tendenciu vás urážať. Ste podľa neho zlá matka, kuchárka, neustále vás kritizuje. Človek má prirodzene tendenciu sa obhajovať, keď cíti nejakú krivdu, ale nerobte to. Narcista si nechce nechať nič vysvetliť, nepočúva vás a nezaujíma ho, čo hovoríte. Vaše emócie, strachy a riešenia idú úplne mimo neho. Chce vás dostať do situácie, kde ste vy vinná, ale nie, nie je vo vás nič zlé. Dialóg dvoch osôb, ktoré sú vyzreté a pripravené si veci vysvetliť je niečo iné, to sa ho vôbec netýka. Narcista vám za žiadnu cenu nedá za pravdu, nikdy. Využije k tomu manipuláciu, obviňovanie, pasívnu agresiu, odvádzanie konverzácie, bez ohľadu na relevantnosť. Narcista si vnútorne užíva vašu bezmocnosť sa obhájiť. 

  • Nevysvetľujte mu nič

Narcistu nezaujíma objektívna pravda, iba to, z čoho má najväčší úžitok. Musí to byť niečo, čo ide ruka v ruke s jeho pohľadom na vec. Vytrháva veci z kontextu a mení fakty tak, aby presne pasovali do toho, čo chce dosiahnuť. Vy sa snažíte a ste stále frustrovanejšia, nerozumiete mu a prepadá vás zúfalosť. Vyslobodí vás iba poznanie a uvedomenie si faktu, že oproti vám stojí narcista. 

  • Neprepojujte sa

Každý, kto sa v partnerskom vzťahu nachádza, túži byť emočne prepojený s partnerom. Narcista toho nie je schopný a nedovolí vám to. Je to jeho zbraň, ktorú dokonale namieri proti vám. Je mu jedno či z vás dostane pozitívne, alebo negatívne emócie, oboje je pre neho výhra. Vaša vnútorná túžba po emočnom prepojení, po dôvere, to je niečo, čo vám narcista nedáva. Iba sporadicky, to mu zaistí potrebné emócie z ktorých je živý. Nebudťe k nemu otvorená, nerozprávajte sa s ním o citlivých veciach, o vašich prianiach, nedávajte spätnú väzbu, musíte chránť seba. Nezdieľajte vaše tajomstvá, použije ich proti vám. Jemu pomáha váš hlad po emóciach, po láske a vzájomnosti. To je to, z čoho je živý. 

  • Nezosobňujte si nič

Ak vám niekto neustále ubližuje, je to osobné. Nenechajte sa presvedčiť, že za správanie niekoho iného voči vám ste zodpovedná vy. Nemôžete za to, ako sa k vám niekto druhý správa. Narcista sa vás snaží všetkými možnými spôsobmi presvedčiť, že vy ste tí zlí. Keď sa mu to podarí, je to dokonalé prostredie toho, ospravedlniť jeho správanie. Je zdravé sa ospravedlniť. Nikto nie sme dokonalí, ale narcista nie je schopný prevziať zodpovednosť za svoje správanie a práve preto ho projektuje do vás. Niekto sa k vám správa zvrátene, zle a bez rešpektu a to je narcistické zneužívanie. 

Nenechajte nikoho spochybňovať vlastnú realitu a bojujte za svoje vnútorné uzdravenie. 

- - Inzercia - -