Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Káva a chudnutie

február 11, 2022 - 10:00
Zázračný tmavý nápoj, bez ktorého si mnohí nevieme predstaviť ráno (ale pokojne aj desiatu či obed) sa pýši mnohými pozitívnymi prívlastkami, ako aj prísľubmi vo sfére zdravia. Jedným z účinkov pripisovaných káve je kladný vplyv na znižovanie hmotnosti. Pozrite sa s nami na to, ako to v skutočnosti je.
Foto: 
shutterstock

Zdravotné benefity

Káve skutočne nemožno uprieť mnohé zdravotné benefity, ktoré ponúka. Medzi tie patria patria napríklad znižovanie rizika vzniku Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby, rakoviny hrubého čreva, podpora trávenia či správnej srdcovej  činnosti. Na svedomí to majú najmä vitamíny draslík, horčík a antioxidanty, ako aj látky pomáhajúce štiepiť cukor. Kofeín, po ktorom naše telá tak bažia, navyše zrýchľuje metabolizmus, zlepšuje energiu a môže podporovať chudnutie.

Čierna káva je kľúč

Možno vás sklameme, ale tak ako pri väčšine vecí v živote, ani tu neexistujú lacné skratky a fígle. Ak chcete, aby práve vaša šálka pomohla tráveniu či chudnutiu, treba sa vrátiť ku koreňom- čiernej káve z kvalitných zŕn bez prídavkov v podobe mlieka, sirupov či cukru. Hoci môže byť príjemné prechádzať sa mestom s pol litrovým pohárom teplého a sladkého nápoja, toto nie je to, o čom hovoríme. Šálka kvalitnej čiernej kávy obsahuje len približne 5 kalórií na porciu, zatiaľ čo prídavky mlieka a cukru môžu toto číslo nafúknuť na stovky. Ak máte pocit, že čiernu kávu proste nezvládnete, dobrou správou je, že na jej chuť sa dá postupne zvyknúť a stačí krátky čas na to, aby vám v nej cukor alebo mlieko začali vyslovene vadiť.

dizajn_bez_nazvu112.png

Káva a chudnutie
Foto: 
shutterstock

Maskuje pocit hladu

Hoci pitie kávy nalačno lekári neodporúčajú, pravdou je, že obsahuje hormón, ktorý má na svedomí potláčanie pocitu hladu. To znamená, že vlčí hlad dokážeme na chvíľku zamaskovať šálkou kávy, ale nie je to dobrý nápad. Po chvíľke uspokojenia spravidla príde hormonálna smršť, ktorá spôsobí triašku, nervozitu a problém so sústredením sa. Preto, ak plánujete jedlá nahrádzať kávou, dvíhame varovný prst- efekt vás ponesie len chvíľku a viac zaň zaplatíte ako si vezmete. Ak chcete skutočne schudnúť, stavte radšej na pravidelnú, vyváženú stravu doplnenú tmavým mokom za odmenu. 3-4 šálky kvalitnej kávy denne v kombinácii s vhodným jedálničkom a pohybom vám spravia väčšiu službu ako snaha hlad potlačiť.

Strážte si spánok

Nie je ničím novým, že káva môže ovplyvniť spánok. Tento účinok sa samozrejme líši od človeka k človeku, takže vhodnú dobu na svoju poslednú kávu musíte na sebe odpozorovať sami. Všeobecné odporúčanie hovorí o poslednej šálke najneskôr šesť hodín pred spaním, inak sladké sny nemusia v noci vôbec prísť. A ako to súvisí s chudnutím? Jednoducho- zlý spánok a nedostatok odpočinku (ktorý môže spôsobiť práve váš obľúbený nápoj) má vplyv na pocit hladu. Po prebdenej noci môžete byť náchylnejší na vyjednanie chladničky a to je to posledné, čo pri chudnutí chcete.

A čo nám z toho všetkého vlastne vyplýva? Ak sa nenecháme zlákať nápojmi nabitými cukrom a prísadami, čierna káva môže byť pri chudnutí dobrým sluhom. Nie je však jediným faktorom, ktorý sa na vašom páse prejaví, preto sa pri chudnutí nespoliehajte len na ňu. Tiež je veľmi dôležité zamerať sa na kvalitu a vyhnúť sa kávam z neosvedčených zdrojov a pražiarní. Ak si chcete byť istí, stavte na jednoduchú rovnicu, čím bližšie k vám sa káva praží, tým lepšie.

Tím z pražiarne Kávoholik vám ochotne poradí s kávou vhodnou práve pre vašu osobu.

- - Inzercia - -