Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Historický úspech slovenského hokeja - Dali sme do súboja o bronz srdce

február 19, 2022 - 21:03
Mladosť, ambicióznosť, súdržný tím, srdiečko, túžba splniť svoje sny i sny fanúšikov. Na druhej strane skúsenosť, sebavedomie, dlhoročné svetové úspechy. Proti sebe stáli v boji o bronzovú medailu dva odlišné hokejové tímy. Slovensko a hokejová veľmoc Švédsko. Slovensko vďaka tímovému duchu, odhodlaniu, srdcu získalo historicky prvú medailu z olympiády.
Foto: 
sita

Päť rokov vedie slovenský reprezentačný tím kanadský tréner Craig Ramsay, na ktorého vzhliadajú hokejisti ako na hokejovú ikonu. Pod jeho vedením dnes naši hrajú atraktívny útočný hokej, ale výsledky doteraz neprichádzali a fanúšikovia už pomaly prestávali veriť kanadskému trénerovi s tvárou bez emócií. Až teraz, po rokoch akoby hráči dostali jeho štýl pod kožu, osvojili si všetky dôležité veci, ktoré od nich žiada. Svoj systém nestavia na individualitách, ale na poctivej tímovej hre, dôležitosť prikladá maličkostiam, ktoré často rozhodujú zápasy. Hráčov presvedčil, že ak ho zvládnu, môžu hrať vyrovnané súboje s každým. Olympijský turnaj v Pekingu to potvrdil. Túžba sa stala skutočnosťou, Slovensko má historicky prvý bronz z olympijských hier.

craig-ramsay.jpg

Craig Ramsay
Foto: 
sita

Tréner v spolupráci s generálnym manažérom reprezentácie Miroslavom Šatanom namiešal správny mix hráčov. Z lavičky vytiahol brankára Patrika Rybára, ktorý chytal fenomenálne, obdivuhodne podržal mužstvo aj v najťažších chvíľach. K skúsenejším hráčom Hrivíkovi, Cehlárikovi, Hudáčkovi odvážne pridal talentovaných ambicióznych mladíkov. Juraja Slafkovského, Šimona Nemca, Samuela Kňažka. Keď naši hokejisti bojovali na olympiáde vo Vancouveri v roku 2012 o bronz, boli títo mladí hráči ešte škôlkari alebo sedeli v laviciach v základnej škole. Mená Šatan, Gáborík, Pálffy, Demitra, Chára, Gáborík im vtedy ešte veľa nehovorili. Dnes sami hrajú prvú ligu svetového hokeja a dosiahli to, čo sa nepodarilo zlatej generácii hokejistov. Píšu krásnu históriu slovenského hokeja, získali cennú bronzovú medailu. Dokázali to aj vďaka tomu, aký sú súdržný tím. Našli motiváciu, aj keď si siahali na dno síl.

olympics_-_011.jpg

Foto: 
sita

Naši hráči vedeli, že súboj o bronz nebude ľahký, Švédi sú dlhé roky jedným z najlepších tímov sveta. Aj bez hráčov z NHL majú „Tri korunky“ skvelých hráčov. Prvý gól zápasu, už šiesty v poradí na olympijskom turnaji, dal Juraj Slafkovský. V presilovke zvýšil na 2:0 Samuel Takáč. A „Slafko“, ktorý mal na turnaji „horúcu ruku“, strelil ďalší gól. Pavol Regenda pridal zdecimovaným Švédom štvrtý gól.

„Dnes to bude nielen o hokejových kvalitách, ale aj o srdiečku,“ prorokoval Mislav Rosandič. A potvrdilo sa to do bodky. Popri hokejovom umení zvíťazil tímový duch, hra jeden pre druhého, tímové srdce.

Ďakujeme za krásny zážitok. Naplnili ste túžbu, ktorá sa nepodarila zlatej generácii hokejistov. Verme, že zažijeme ešte veľké hokejové chvíle.

Marek Hrivík, kapitán

Toto je úspech tímu. Hrali sme s veľkým odhodlaním pre vás, jeden pre druhého, pre tím, pre našu krajinu. Každý si siahol na úplné dno síl, išli sme cez únavu, cez bolesť. Chceli sme potvrdiť, že patríme do svetového hokeja.

- - Inzercia - -