Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Kúzelné a nepreskúmané Bali

marec 01, 2022 - 10:00
Snívali ste o niekedy čarodejníckej kariére s nevídanými možnosťami? Aby ste si mohli vykúzliť domček, úchvatné jedlo či pokojných susedov? Obsahuje množstvo farieb, vôní a je veľký problém ho opustiť. Hinduizmus je primárnym náboženstvom, na Bali ako na jedinom ostrove z celej Indonézie, nazýva sa preto ostrovom Bohov alebo ostrovom tisícky chrámov.
Foto: 
Daniel Špiner

Duchovné sily

V 16. storočí prebehla na okolitých ostrovoch silná islamizácia a Bali sa stalo útočiskom pre veľké množstvo hinduistov. Uctievajú sa tu Hinduistickí bohovia a polobohovia, duchovia predkov, posvätné miesta. Rituálne obrady sa vykonávajú poctivo a pravidelne v každej dedine, ktorá ma nato špeciálne vyhradené miesta. Treba sa pripraviť na kultúrny šok, ktorý je silný podľa toho z akej krajiny na Bali priletíte. Ak je to z Európy -odporúčam týždenný pobyt v medzi stanici na obláčiku. Pretože životný prístup miestnych k nášmu bytiu je diametrálne odlišný od všetkého, čo som dovtedy zažila. Sú tam tvory žijúce tu a teraz najintenzívnejšie zo všetkých krajín v okolí. Zvieratá, surfy, ľudia aj obchodníci (v prípade nákupov v Ázií je praktickejšie ich rozdeliť na dve skupiny, niektorí totiž akoby zabudli svoju ľudskosť pri pohľade na dolár), dokonca aj ryžové polia dýchajú prítomným okamžikom. Nedovolia vám uletieť do seba, svojich tráum a bolestí. Spôsob akým sa vie Balijčanka usmiať zlomí aj najsilnejšiu heterosexuálku. Spájajú nevinnosť s čistotou a uvoľnenosťou. A hlavne nepoznajú špekulácie, pretože viera v pozitívne a negatívne energie ich usmerňuje ísť správnou cestou. Väčšiu časť dňa trávia meditáciou a komunikáciou s duchmi. Rituály sú tu hlboko zakorenené a miestni sú k nim vedení už od ranného detstva. Rešpekt pred duchovnými silami je cítiť na každom kroku a ak sa vzdáte blokov vo vašich pragmatických hlavách, zažijete extázu. Pretože tu nejde o chabé pokusy o rovnováhu medzi dobrom a zlom, ale o reálne prežívanie harmónie. 

img_1944.jpg

Foto: 
Daniel Špiner

Šialená doprava

Preslávené svadobné cesty, filmy s Juliou Roberts ani zámienky šikovných obchodníkov nespravili z Bali pláž na rutinný pobyt s drinkom v ruke. Je totiž prepletené zákutiami, kde sa doslova vyvalia zruční remeselníci, galérie, nenormálne masáže a Vy si akurát tak môžete prebookovávať letenku. Miestna mena Vám umožní byť milionárom a patrične si to užiť. So všetkými darmi krajiny. Je naozaj potrebné sa uvoľniť, nechať starosti v lietadle a nasávať atmosféru. Doprava je absolútne príšerná a životu nebezpečná pretože na motorke idú všetci a hlavne všetko. Občas sa stalo, že som pod nánosom tovaru nevedela nájsť vodiča. A prišla aj pochybnosť, či vie strom sám šoférovať. Takže všetkým machrom odporúčam sklopiť uši a vytiahnuť veľkú dávku pokory. Ale nie strachu, lebo sa nepohnete z miesta. Proste zatrúbiť a dúfať. Dá sa to prežiť. Turisti ktorý už majú predchádzajúcu skúsenosť s dopravou si väčšinou volia prenájom auta aj so šoférom. 

img_4373.jpg

Foto: 
Daniel Špiner

Úsmev a sebakontrola hrajú prím

Miestni ľudia sú darom sami sebe. Ich krásna otvorenosť, zvedavosť a srdečnosť Vás očarí. Po prílete sme boli do dvoch hodín ubytovaní u mladej rodinky ktorú zaujímalo úplne všetko. Každá naša odpoveď bola odmenená hurónskym smiechom, darmo, sme my zvláštne stvorenia z toho západu. Stále ma posielali sa osprchovať, stálo ma veľa námahy sa dopátrať k prapodstate otázky. Napokon šli pod sprchu sami a potom sme vyrazili na večeru takže som si to pred sebou obhájila ako jeden z rituálov. Krásna malá dcéra sa celé hodiny len trpezlivo usmievala, bez akejkoľvek hračky či vynútenej aktivity. Má tri roky a pokoj v duši ostrieľaného osemdesiatnika. Je obklopená príjemnou muzikou, tancom, rannými meditáciami svojich rodičov a vedená k dobrému vzťahu samej k sebe. Úsmev a sebakontrola sú hlavné znaky Balijčanov. Celý život vedú rituály, ktoré sú podmienené pevnou vôľou a schopnosti sa ovládať. Humor hrá na Bali vážnu úlohu a dá sa ním všeličo dosiahnuť. Tretinová cena v obchode či dokonca žiadna. Hlavne sa netreba brať vážne, uvoľniť sa a hrať sa je podstata bytia v tejto krajine. O luxusné rezorty na gýčových pieskových plážach nie je núdza, každý je prekrásny, cenovo dostupný a prudko romantický. Ale nezažijete v nich každodennú realitu domácich, ktorú naozaj stojí za to spoznať.

img_4402.jpg

Foto: 
Daniel Špiner

Mestečko Ubud je povinnou zástavkou

Kvôli nej treba ísť do vnútrozemia, do mestečka Ubud, ktoré som nazvala svojím druhým rodným mestom. Pretože som sa budila uprostred ryžových polí obklopená starobylými mystickými chrámami a dennodenne za to dožičené šťastie ďakovala. Raňajky rovno do postele s tradičnou cibetkovou kávou (najexkluzívnejšia a najdrahšia káva na svete), pár dĺžok v bazéne, ranný dialóg s najbližším zvieraťom a cítite sa že zdoláte všetko. Nieže by som sa zvykla rozprávať s cudzími zvieratami, ale táto časť sveta Vás naučí vnímať všetko živé za svoje a automaticky začnete cítiť potrebu pozitívnej spolupráce, aby sa nám tu všetkým dobre žilo. V Ubude je známy monkey forest (opičí prales) kde žije veľké množstvo voľne behajúcich opíc z rodu makakov a výstrahy pred nimi treba naozaj rešpektovať. S veľkou obľubou kradnú turistom slnečné okuliare priamo z hlavy a platí tu, že čo nemáte priviazané o seba, už neuvidíte. Pár hysterických ruských výkrikov však stojí za pousmiatie, najmä keď sa snažia svoje cennosti získať späť. Opice ich totiž radi menia za banány, takže nasleduje zdĺhavé vyjednávanie. Ľahostajný opičí výraz verzus zaslzené oči nešťastnej tínedžerky. Kto z koho. Otecko jej to však môže vynahradiť na „bulvári“ Jin Hanoman, kde sú prekrásne ručne robené šperky, šité topánky, či polodrahokamy. 

Počkajte, najprv vyvetráme zlých duchov

Nie je problém sa tu do tovaru zamilovať a zvyšok výletu dumať nad cenou prepravy tovaru. Veľa ľudí si chodí na Bali zariaďovať domy, pretože je tu viac šikovných remeselníkov než kdekoľvek inde. Popri túlaní sa po ostrove som natrafila na dedinu, ktorá sa špecializovala na drevené zrkadlá, ďalšia vynikala sochami a džbánmi a hneď za ňou nasledovala šikovnica na komody a drevorezby. Miestni muži sú výnimočne manuálne zruční aj kvôli trpezlivosti ku ktorej je každý od detstva vedení. Dievčatá masírujú či predávajú a chlapci vyrábajú. A tak si spolu pokojne nažívajú. Dievky sú obdarené výnimočnou krásou a príjemným vystupovaním ktoré nenechá nikoho chladným. Na rozdiel od thajských dievčat svoj šarm ale nezneužívajú a fungujú na princípe dobrých energií ktoré sú v hinduizme veľmi dôležité. Občas sa mi stalo, že mi pred očami zavreli ubikáciu so slovami, že ju musia najprv uvoľniť od negatívnych vplyvov posledného návštevníka. Tak som pokojne pri kávičke dve hodinky čakala, kým pani domáca odoženie zlých duchov a vrúcne privíta tých našich priateľských. V Ubude je všetko. Kvalitná joga, kulinárske kurzy, fantastické bary, kráľovský palác, útulné kaviarničky, organické reštaurácie v ryžových poliach fungujúce na vlastných surovinách a hlavne pokoj v duši. 

 

 

- - Inzercia - -