Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Stretli ste sa už s kožnou chorobou Rosacea?

marec 09, 2022 - 11:30
Rosacea je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje na tvári, prevažne na lícach a nose, no môže byť aj na krku a v dekolte.
Foto: 
shutterstock

V počiatočnej fáze ide o prechodné začervenanie, prípadne rozšírené žilky, z toho je aj názov rosacea, teda ružovka. Neskôr sa môže objaviť difúzne začervenanie líc, brady, nosa a čela. Rosacea môže prerásť aj do ďalších foriem, môžu sa objaviť hnisavé pupien­ky a pľuzgieriky. Ak ochorenie postihne i očnú oblasť, môže to viesť k tvorbe jačmenných zŕn a zápalu spojiviek. V závažných prípadoch pri bujnení tkaniva môže dôjsť k tzv. rhinophyme, kedy zhrubnutie kože okolo nosa pri­ pomína pomarančovú kôru. Na vzniku ochorenia sa môže podieľať viacero faktorov: Jednak to môžu byť genetické faktory, vrodené poruchy kože, no i vplyv ultrafialového žiarenia. Hoci ochorenie postihuje mužov aj ženy, najčastejšie ide o ľudí patriacich k svetlým fototypom.

Ako s ňou účinne bojovať?

V počiatočnom štádiu začervenania pleti a vzniku rozšírených cievok sa nasadzuje lokálna liečba. Aplikujú sa prípravky, ktoré sťahujú cievy, ako aj protizápalové maste. Dobre pôsobí IPL žiarenie, zamerané na červený pigment. Pri IPL terapii dochádza k redukcii cievok a postupnému odstraňo­ vaniu začervenania. Steny cievok sa skoagulujú, čím sa riečište stáva neviditeľné. Pre lepšie výsledky je vhodné v súčin­nosti s liečbou a na dosiahnutie dlhodobých výsled­kov používať krémy alebo gély určené na začervenanú pokožku, ktoré zlepšujú reaktivitu cievok. Na rosaceu existujú aj špeciálne pleťové ošetrenia. Sú v nich látky rastlin­ného pôvodu, ako napríklad z pagaštana konského a množstva ďalších látok. V prípade ťažších foriem už nastupuje elek­ trická ihla a ošetrenie mezobotoxom. Ide o aplikáciu botulo­ toxínu v zriedenom množstve do po­ vrchových vrstiev kože, teda nie do svalu, aby nepa­ralyzoval mimické svaly. Cievkam tam zabraňuje rozťahovať sa, čím sa znižuje sčerve­ nanie. Botulotoxín ovplyvňu­ je uvoľňovanie acetylcholínu. Práve tento neurotransmiter zohráva dôležitú úlohu v roz­šírení kožných ciev, čomu sa liečbou snažíme zabrániť. Keďže sčervenanie je vyprovokované aj teplom a slnečnými lúčmi, ľudia s rosaceou by sa nemali vystavovať slnku. V nevyhnutných prípadoch pri pobyte na slnku si treba pleť chrániť vysokým ochranným faktorom. Je potrebné vyhýbať sa napríklad i sau­ne, termálnym kúpeľom, nahrievaniu infralampou. Vystríhať sa treba aj teplým a horúcim jedlám a nápojom, tabu by mal byť aj alkohol. Nepriaznivo pôsobí i emočný stres.

Dá sa úplne vyliečiť?

Toto ochorenie sa dá významne potlačiť pri dodržiavaní režimu liečby, spolupráci s dermatológom a tiež pri odhalení ocho­ renia v ranom štádiu.

- - Inzercia - -