Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Sila ukrajinskej duše Yulii Belej

marec 21, 2022 - 10:00
Yuliia Belei z Ukrajiny žije na Slovensku tretí rok. Prišla k nám s manželom a tromi deťmi, pracuje ako kozmetička a život na Slovensku má rada. Tvrdí, že sme si mentalitou podobní a je vďačná za všetko, čo sme jej rodine ako krajina ponúkli. Trápi ju len súčasná situácia, a tak pomáha, ako vie. Doma, v Svaľave a aj doma v Šamoríne.
Foto: 
Yuliia Belei

Yuliia pochádza zo Zakarpatskej oblasti z mesta Svaľava. Neveľké mesto leží na rieke Latorica a je známe kúpeľmi. „Do nášho mesta sa prichádzajú ľudia liečiť. Máme rôzne liečebné procedúry, ktoré pomáhajú pri žalúdočných ťažkostiach, ekzémoch, problémoch s pokožkou. V západnej Ukrajine bol od môjho narodenia vždy pokoj,” opisuje Yuliia svoje rodisko. V súčasnosti každý deň však prichádza veľké množstvo ľudí zo strednej a východnej Ukrajiny, ktorí potrebujú prichýliť a podať pomocnú ruku. Mestá ako Ľvov, Mukačevo a Užhorod sú plné utečencov a stále prichádzajú ďalší a ďalší... Koniec vojny je totiž v nedohľadne. V tomto momente si ho nik netrúfne predpovedať, ostáva len dúfať, že to bude čoskoro. „Každá ďalšia hodina je plná zbytočnej bolesti a straty životov,“ hovorí so zaslzenými očami Yuliia.

Dočasné útočisko

Svokrovci spolu s Yuliinmi rodičmi pripravili v Svaľave dom pre utečencov a tí už ho aj naplno využívajú. „Práve včera k nim prišla ďalšia mladá žena s dvojmesačným synom a trojročnou dcérkou, cestovali päť dní. Na vlastné oči videli, ako im rozbombardovali dom, muža má nevedno kde v boji. Pre mňa ako matku troch detí je hrozné to počuť. Všetci vieme, aké množstvo žien je teraz každý deň v takejto hroznej situácii, no sme úplne bezmocní,” hovorí Yuliia. Mesto Svaľava nariadilo školským zariadeniam, aby do škôlok a škôl prijali tieto deti a mohli ako-tak ďalej žiť svoje životy. Ľudia žijú doslova z minúty na minútu a sú odkázaní jeden na druhého. Veľkou otázkou zostáva, kam sa budú vracať, keď sa raz hrôza skončí. Ukrajinskému ľudu okrem konkrétnej pomoci od iných pomáha v momentálnej situácií aj viera. „Stále sa veľa modlíme, z celej duše a z hĺbky našich sŕdc čakáme na mier a pokoj,“ hovorí Yuliia.

Život ohrozujúce situácie 

Na prezidenta Volodymyra Zelenského je hrdá celá Ukrajina. „Ktorý štátnik kedy ostal v epicentre boja? Všetci utiekli. Každý deň je v spojení so svetom, ide do kancelárie, sadne si do kresla, ukazuje celému svetu, že nikam nejde, že bojuje za svoj ľud. Pozná meno každého generála i plukovníka,“  hovorí s hrdosťou v hlase Yuliia. Súčasný konflikt považuje za zvrhlosť. Prirovnáva ho k boju, ktorý by sme teoreticky viedli s Čechmi. „Mnohí máme v Rusku rodiny a oni u nás, ovládame navzájom jazyk, učíme ho naše deti. S manželom sme žili tri roky v Petrohrade a všetko bolo v poriadku. Pred desiatimi rokmi chodili Ukrajinci pracovať a zarábať do Ruska.” Ukrajinský prezident momentálne volá po zatvorení neba nad Ukrajinou, zbombardovaná pôrodnica v Mariupole, onkologické centrum pre deti, tí všetci utrpeli nemalé zranenia, ak nie smrť. 

Slováci majú veľké srdcia

Yuliin syn Ivan má dvadsať rokov, dcéra Mariia štrnásť a Sofiia osem. Na Slovensko ich okrem lepších pracovných príležitostí pritiahli aj korene. „Dedko bol Slovák. Najprv sme žili v jednoizbovom podnájme, potom sme si vybavili hypotéku a postavili si dom v Šamoríne. Manžel má stavebnú firmu,” opisuje život svojej rodiny na Slovensku. Cítia sa u nás veľmi dobre, jazyk je podľa nej podobný, aj humor a mentalita. Deti rozprávajú už veľmi pekne po slovensky. Pani riaditeľka ich v škole privítala veľmi vrúcne ešte v období, keď sa o žiadnom konflikte ani nechyrovalo. Yuliia pracuje v ukrajinskom kolektíve, ale takisto hovorí dobre po slovensky. Svoj dom v Šamoríne tiež otvorili pre ľudí, čo utekajú pred vojnou. „Jedna rodina prespala dve noci a šli ďalej do Česka, ďalšia si našla po čase byt, ešte u nás máme členov našej rodiny a známych zo strednej Ukrajiny. Teraz sme našli pre dievčatá miesto v hoteli, robia upratovačky, deti mohli ísť do škôl, veľmi sa z toho tešia, ani si neviete predstaviť ako. Ráno vstať a ísť do školy, žiť normálny život, to je pre mnohých teraz ako sen,“ opisuje situáciu rodiny i svojich blízkych Yuliia. 

275155790_1141199986662121_6061136204931938116_n.jpg

Ania spolu s dcérami utiekli pred bombami do Svaľavy na západ Ukrajiny
Foto: 
Yuliia Belej
Ania spolu s dcérami utiekli pred bombami do Svaľavy na západ Ukrajiny

Naša sila je v súdržnosti

Každé letisko je v súčasnosti bombardované, Rusi vyvíjajú neustály psychický nátlak na obyvateľov. „My nebojujeme na cudzej zemi, ale na svojej, napadli nás a ani nevedia prečo. Ukrajinská zem nám dáva silu a energiu, aj naša voda. Veď  z  nej sme sa zrodili. Bojujeme za deti a za našu budúcnosť. My sme z Ruska nič nevzali a nič od nich nechceme. Chceme len pokojný život,“ vysvetľuje Yuliia.  Západná Ukrajina bola podľa jej slov zabudnutá, až posledné roky sa začala rozvíjať. Sú tam nové lyžiarske strediská, nemocnice, kúpele a rozkvital aj cestovný ruch. Ukrajinci sú hrdí na Kyjev, krásne mesto s vysokou kultúrnou úrovňou. Ukrajinci nezvykli cestovať na dovolenky ďaleko do zahraničia, vo svojej krajine nachádzali pekné miesta na výlety a odpočinok. Vojna všetko zmenila. „Prvé dni vojny bol každý v šoku, akoby v zlom sne. Postupne ľudia pochopili, že ak sa za svoju zem oni nepostavia, tak nikto. Ruskí vojaci narodení po roku 2000, to sú úplné deti. Dlho som nevidela manžela plakať, až keď videl, aké deti tam bojujú. Veď naše deti majú toľko rokov. Ruský prezident ich posiela na smrť. Ukrajinskí vojaci chránia svoju krajinu aj vďaka tomu, že bojuje veľa civilistov, ktorí dobre poznajú oblasť, v ktorej žijú. Každý bojuje za lepšiu budúcnosť,“ tvrdí Yuliia zanietene. Vstup do Európskej únie by podľa Yulie situácii pomohol, je presvedčená, že Vladimir Putin sa na Ukrajine nezastaví. Ak by na Ukrajine zvíťazil, nasledovalo by Pobaltie a ďalšie európske štáty, medzi nimi aj Slovensko. „Ruský prezident chce späť Sovietsky zväz, veď sa tým ani netají. Nedodržiava zelené koridory, nič mu nie je sväté. Strieľajú po detských domovoch, nemocniciach, úradoch,” povzdychne si Yuliia. Propaganda je podľa nej veľmi nebezpečná a plná klamstiev. Jej blízka rodina v Moskve nemôže do telefónu nič povedať, všetci sú odpočúvaní. „Ruský národ takto vyrastal. Pochopia to až vtedy, keď už nebudú mať čo jesť, len sa musíme modliť, aby nebolo neskoro,“ myslí si Yuliia.

275305806_5199760536775155_1371880864481527425_n.jpg

Foto: 
Yuliia Belej
Irinu z Kyjeva uchýlili Yuliiny rodičia

Sila spočíva v rodine. Keď sa stavia v Yuliinom rodnom meste dom, každý člen rodiny prispeje svojou pomocou. Toľko, koľko vie a môže. Aj ukrajinský prezident odkázal ľudu, nech sa netrápia, že všetko zničené dajú opäť do poriadku. Len ako obnoviť duše detí a dospelých, čo zažívajú všetko to zlo na vlastnej koži?

- - Inzercia - -