Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Zázraky sa dejú...

marec 24, 2022 - 09:35
Izabelka má sedemnásť. Pôvabná mladá dáma s mierami modelky, no bez akýchkoľvek manierov, ktorými slečny prechádzajúce sa po mólach občas trpia.
Foto: 
Ramon Leško

Len pred pár dňami sa vrátila z parížskeho Fashion weeku, z prehliadky La Rena Haute Couture, a o pár dní cestuje do Štokholmu. Samozrejme, na tom by nebolo nič mimoriadne, čosi, čo tu ešte nebolo. Slovenské dievčatá sú známe krásou a nejedna sa úspešne pohybuje v centrách svetového modelingu a pýši sa titulkami v prestížnych dizajnových magazínoch.

Izabelka je však výnimočná. V jej prípade možno hovoriť o „zázraku“, keďže ide o dievčatko, ktoré po narodení trpelo vážnymi zdravotnými problémami. „Predpovedali nám život na vozíčku,“ hovorí mama, známa módna návrhárka Renáta Kliská.  „No s niečím podobným som sa nikdy nechcela zmieriť. A čo je dôležitejšie, čosi také si nepripúšťala ani Izabelka.“  Za rozhodujúci moment považuje Renáta, že sa obrátila na Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej. „Bolo to to najlepšie, čo som mohla urobiť. Našli sme naozaj dokonalú starostlivosť, výnimočný personál, úžasné prostredie a to všetko spôsobilo, že Izabelkino zdravie sa zmenilo o stoosemdesiat stupňov. Nielenže sa postavila na nohy, ale s gráciou sa dnes prechádza po prehliadkových mólach a s nefalšovanou materinskou hrdosťou môžem povedať, že v Paríži mala neskutočný úspech a zožala obrovský potlesk.“

Životný štýl si sama vybrala

Renáta je výnimočná žena. Hoci sa narodila v bežnej rodine a vyrastala v ovzduší socialistickej uniformity, vybrala si celkom iný životný štýl. Na rozdiel od rovesníkov, ktorí by v tom čase upísali aj dušu za originálne texasky zo Západu, jej učarovala noblesa, ktorú nasávala z umeleckých diel a z histórie. Glamour ju oslovilo oveľa viac ako štýl rockerskej éry. „Vtedy som si povedala – áno, toto som ja, toto je môj svet a hoci som sa do neho nenarodila, cítim, že doň akosi patrím.“ Inštinkt ju neklamal. Vyštudovala síce ekonómiu, no našla sa v role módnej návrhárky, presnejšie povedané elitnej návrhárky. Modely značky LaRena, ktoré poznáme aj z Bratislavských módnych dní, učarovali aj európskej spoločenskej smotánke. Dnes pravidelne „oblieka“ arcivojvodkyňu  Herthu Margarétu Habsburskú, ale aj iné dámy, čo si potrpia na eleganciu a gráciu. Prirodzene, zákazníčky tejto spoločenskej triedy jej otvorili dvere do sveta aristokracie a prijímajú ju v palácoch monackého kniežactva i viedenského Schönbrunnu.

Mamin životný štýl prevzala aj Izabelka. Rovnako hovorí viacerými jazykmi, najlepšie jej ide francúzština. „Zvládla ju tak dokonale, že keď nás prijal monacký knieža Albert, audiencia, na ktorú bolo pôvodne vyhradených dvadsať minút, sa predĺžila na takmer dve hodiny.“ Človek by očakával, že žena, čo sa pohybuje po vznešených šľachtických sídlach a predstavuje dizajnérske modely na najprestížnejších svetových mólach, trávi dovolenku v niektorom mondénnom letovisku typu Saint Tropéz. O to viac prekvapilo jej priznanie, že najradšej oddychuje na Slovensku, v kúpeľoch Kováčová.

Oáza pokoja a zdroj životnej energie

„Už koncom školského roku sa s Izabelkou nevieme dočkať prázdnin, z ktorých vždy mesiac strávime v Kúpeľoch Kováčová, v liečebnom dome Marína,“ hovorí Renáta, ale výraz v tvári dcéry nenechá nikoho na pochybách, že hovorí aj za ňu. A čo práve tam matku s dcérou tak nesmierne priťahuje? „Úžasná atmosféra. jedinečná voda, vzduch, ktorý uprostred hôr je už sám osebe liečivý. Okrem toho aj lokalita. Sme uprostred nádhernej prírody, no zároveň máme na skok do Banskej Bystrice i do Zvolena, ak sa nám žiada trochu mestského prostredia. A napokon aj vnútorná motivácia. Práve v Kováčovej postavili dcéru na nohy a umožnili jej žiť plnohodnotný život, taký, po akom vždy túžila. A hoci sa tam Izabelka už nevracia ako pacientka, ale ako rekreantka, stále pretrváva medzi nami silná väzba, dalo by sa to nazvať celoživotná vďačnosť.“ Popri oddychu majú množstvo aktivít, ktorými akoby kúpeľom splácali starostlivosť, ktorou ich personál pred rokmi obklopil. „Pravidelne pripravujeme detičkám, ktoré sa tu liečia, hodiny latinských tancov,“ hovorí Renáta. „Je nesmierne povzbudzujúce a radostné sledovať deti, ktoré sem prišli pred časom na invalidných vozíkoch, ako navštevujú tieto hodiny, nesmierne sa na ne tešia a zvládajú kroky salsy. Mám z toho nádherný pocit, z tej sily a odhodlanosti, ktorá z nich sála. Práve v Maríne človek naplno pochopí známe – keď niečo naozaj chceš, tak ti aj nebo pomôže a otvorí pred tebou všetky dvere, ktoré by mali byť navždy zavreté.“

Dosiahnuť svoje Machu Picchu...

Izabelkina diagnóza bola skutočne vážna. K tomu, že sa nielenže postavila na vlastné nohy, ale s gráciou sa prechádza po prehliadkových mólach, jej z veľkej miery dopomohli liečebné procedúry v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej. No za týmto zázrakom treba hľadať aj jej priam neskutočne pevnú vôľu nepoddať sa osudu a zvláštnu motiváciu, ktorá má priam mysteriózny nádych, do istej miery vysvetľujúci, ako sa tieto vôľové vlastnosti mohli prejaviť v duši malého dieťaťa.

Izabelka chvíľu váha, no napokon sa rozhovorí a zverí sa nám s nevšedným zážitkom, ktorý tak pozitívne ovplyvnil jej život. „Čakala ma práve veľmi ťažká operácia a počas vychádzky v nemocničnom areáli pristúpil ku mne taký zvláštny človek. Pochádzal z Peru. Podal mi pletený náramok a povedal – opatruj si ho a určite navštív Machu Picchu. Odvtedy som o tomto mieste snívala a mala som pocit, že to tak aj ostane. No v roku 2019 mi mama odrazu povedala, že sa má zúčastniť medzinárodnej konferencie podnikateliek v Lime a či nechcem ísť s ňou. Okamžite som súhlasila. Bol to úžasný zážitok. Po dlhých rokoch snívania o Machu Picchu sa mi sen splnil. Stála som na vrchole a predo mnou sa rozprestieralo Machu Picchu. V tom dávnom stratenom meste Inkov som našla vlastnú silu a dnes viem, že s ňou dokážem všetko... ten Indián mal pravdu. Verím, že každý má svoje Machu Picchu a záleží len na ňom, či sa ho nevzdá.“ 

 

- - Inzercia - -