Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Malaga: Keď sa zamračí nad slnečným pobrežím

marec 26, 2022 - 16:00
Ak si potrebujete oddýchnuť od dlhej zimy a prílevu zlých správ doma, alebo len načerpať energiu zo slnka a príjemného počasia, máme pre vás tip. Je ním rodisko slávneho maliara Pabla Picassa- španielska Malaga. Len niečo viac ako tri hodiny letu z viedenského Schwechatu, ľahko dostupná nízkonákladovými aerolinkami, je táto slnečná destinácia skutočne skvelou voľbou.
Foto: 
shutterstock

K Picassovi po piatej – múzeá, galérie a iné zaujímavosti

Mnohí si more spájame s kúpaním a letnými dovolenkami, ale vôbec to nemusí byť tak. Leto sa dá krásne využiť aj doma na Slovensku, ale dlhá a zvláštne monotónna zima dá každému zabrať. Zlé počasie sa odrazí na našej nálade aj celkovom prežívaní a práve tu nastáva moment, kedy môže pár dní oddychu od všetkého sivého výrazne pomôcť. Ak sa do Malagy vyberiete v zimných mesiacoch, takmer zaručene vás poteší príjemné jarné počasie s približne pätnástimi stupňami Celzia a životom vonku. Áno, dobre počujete- vonku. Polmiliónové mesto na juhu Španielska sa pýši vysokým počtom slnečných dní, štatistiky dokonca hovoria o tom, že je ich viac ako 300 v roku. Pre našinca skutočne lákavé. Nie je teda prekvapením, že si mnoho globálnych občanov zo severnejšie položených zemí volí práve Malagu ako miesto na prežitie svojho dôchodku. Úprimne? Niet sa čomu diviť. Nebudete cítiť potrebu každú chvíľku sa schovať pred nečasom v bufete či kaviarni a krb nebude vašim jediným svetlom na konci tunela. Vonku máte možnosť ostať aktívni, tešiť sa z dlhých prechádzok aj posedení s priateľmi. Ale to nie je všetko. Mesto na pobreží Costa del Sol je tiež mekkou kultúrneho a historického významu s množstvom pôsobivých bodov záujmu. Nájdete tu všetko od múzeí a galérií venovaných umeniu, kultúre a histórii až po rušné trhy s potravinami, bary, diskotéky, pláže a parky. Malaga je skrátka mestom, ktoré ponúka veľa možností, bez ohľadu na počasie. A teda koniec sveta nenastane, ani keď sa zamračí, ako sme toho boli svedkami my.

malaga_02.jpg

Malaga: Keď sa zamračí nad slnečným pobrežím
Foto: 
autorka

Diskusia s Picassom

Čo sa týka pamiatok, Malaga ako rodisko slávneho Picassa, je odrazom abstrakcie jeho prác miešanej s vplyvom arabskej kultúry z juhu. Potešiť vás však môže nielen Picassovo múzeum, ale napríklad aj múzeum moderného umenie CAC. Náš tajný tip je zájsť do múzea po piatej- vtedy sa môžete radovať zo vstupu zadarmo. Takýto bonus platí pre mnoho španielskych atrakcií, vždy však v iný deň, preto si na túto výhodu posvieťte pri kupovaní lístkov. Pre veriacich, ale i tých, ktorí si vychutnávajú pokoj a tiché vibrácie chrámov sa priam ponúka Katedrála, zatiaľ čo historici budú otvárať ústa v nemom úžase nad rímskymi ruinami. A tí ostatní- lovci pôžitku a atmosféry sa môžu vydať po stopách gurmánstva na miestnych plážach.

Ak patríte k tým, ktorí majú radi systém a chcú vidieť háčik skompletizovania úlohy aj pri cestovaní, do svojho plánu určite zaraďte aj tieto atrakcie:

  • La Alcazaba a Rímske divadlo- Dominantou mesta je maurská pevnosť Alcazaba z 11.storočia, ktorá sa nakláňa nad prístavom a Malaga parkom. Takmer z každej časti mesta uvidíte jej mohutné hradby, ktoré chránia vnútorný palác. Vo vonkajšom areáli zas natrafíte na množstvo záhrad, fontán a nechýba ani úchvatný výhľad na mesto.
  • Pevnosť Gibralfaro- Hrad El Castillo de Gibralfaro, je maurský hrad z 10. storočia a leží na rovnomennom kopci hneď vedľa pevnosti Alcazaba. V minulosti mal viac vojenský charakter a slúžil na obranu mesta, dnes tam preto nájdete vojenské múzeum. Úprimne, nás viac uchvátil neskutočný výhľad na okolitú krajinu.
  • Catedral de la Encarnación de Málaga- Katedrála v Malage bola vo výstavbe takmer 150 rokov a hoci pôvodné plány rátali s dvoma vežami, financie ostali len na jednu. Práve z tohto dôvodu sa dnes katedrála nazýva „La Manquita“, čo v preklade znamená jednoruká žena. Táto dlhá výstavba má na svedomí aj to, že na stavbe sa mieša renesančný i barokový štýl.
  • Aréna La Malagueta- Blízko prístavu leží majestátna býčia aréna s názvom La Malagueta. Má kapacitu vyše 9-tisíc divákov a prvý zápas sa tam odohral už v roku 1876. V priestoroch arény sa nachádza divadlo býčích zápasov, no ak máte slabší žalúdok, samotnú budovu môžete radšej iba obdivovať z hradu Gibralfaro. Samotní Španieli sú v obľube tohto športu rozdelení na dva tábory. Napríklad v Katalánsku sú býčie zápasy úplne zakázané.
  • Pláž Malagueta- Tak ako v iných španielskych mestách, aj v Malage sa nachádza dlhá pláž priamo v meste a vy by ste ju počas potuliek mestom nemali obísť. Tmavý piesok, slnečné lúče, Stredozemné more, všetko lemované promenádou barov, reštaurácií a kaviarní, kde môžete nasať energiu a vibrácie tohto krásneho mesta. Ak vám však turisticky rušné miesta príliš nevoňajú, vyberte sa radšej do časti Torremolinos, ktorá leží južne od mesta a je veľmi obľúbená vďaka nekonečnej promenáde a skvelému prístupu k moru.
  • Centre Pompidou - Okrem už spomenutého CAC-u, ďalšia galéria moderného umenia v Malage nesie názov Centre Pompidou. Jedna väčšia a známejšia sa nachádza v Paríži a práve z nej si španielska galéria požičiava svoje diela. Ak ste milovníkom moderného umenia, to že je menšia vám vadiť nebude.
  • Flamenco šou- Tanec Flamenco pochádza práve z Andalúzie a je zmesou španielskej a rómskej kultúry. Doprajte si zážitok a zastavte sa v niektorom z barov, kde si môžete vychutnať túto temperamentnú šou. K hudbe a tancu nesmie chýbať ani lokálne víno a tapas – Španieli túto kombináciu skrátka milujú.

Jedz, pi, bav sa a opakuj to

Španieli, a najmä tí z juhu, sú známi svojou otvorenosťou a radosťou zo života. Ako sa k nej prepracujú? Predsa len krajina tiež zápasí s problémami, akými sú nezamestnanosť či korupcia. Odpoveď na túto otázku sa podľa nás skrýva v príjemnom počasí a zábave. Presvedčilo nás o tom aj motto zábavného podniku v časti Malagy zvanej Torremolinos, kam sme po dlhom dni zavítali na večeru a malé odreagovanie sa. Neónové heslo hlásalo okoloidúcim aj návštevníkom jasný odkaz- jedz, pi, bav sa a opakuj to. To nám poskytlo priestor na malú úvahu- skutočne to stačí? Pri pohľade na spokojných miestnych sa nám odpoveď ponúkala sama. Zdá sa, že áno. Skupiny všetkých vekových kategórií si užívali prítomný moment, hudbu a družné debaty. Hoci sme v Malage boli v tom momente len necelých 24 hodín, zdalo sa nám, že sme prežili minimálne týždeň. A šlo o pomyselný týždeň skutočne nabitý pozitívnymi vibráciami.

malaga_03.jpg

Malaga: Keď sa zamračí nad slnečným pobrežím
Foto: 
autorka

Street art vás pobaví aj zaujme

Espetos na paličke ako zdravý snack a studená polievka na osvieženie

História Malagy sa spája okrem umenia aj s rybárstvom. V minulosti sa ľudia dostali najmä k tomu, čo si ulovili a tak akosi vznikla aj miestna špecialita- espetos- teda sardinky napichnuté na paličke a opekané na pahrebe. Tú si rybári tradične robili na malých loďkách, ktoré môžete vidieť aj dnes ako súčasť funkčnej dekorácie plážových barov- chiringuitos. Cena takejto pochúťky sa pohybuje okolo 3 eur, ale máte na výber, ak aj zrovna nie ste fanúšikom rýb a morských plodov. Na pahrebe vytvorenej na malom člne pri plážovom bistre sa v súčasnej dobe pripravuje už aj mäso či iné druhy jedál. Ak si chcete skutočne pochutiť a myslieť aj na svoje zdravie, pridajte šalát a samozrejme pohárik miestneho vína, ktoré vám ponúkne každý podnik. Jediné na čo sa pripravte je fakt, že po večeri pripravenej na ohni musíte rátať s tým, že vaše oblečenie bude chvíľku cítiť tiež. Po ľahkej večeri sa môžete tešiť na raňajky, pred ktorými si skúste dopriať prechádzku po niektorej z pláží. Či sa rozhodnete pre populárnu Malaguetu alebo nekonečnú promenádu v Torremolinos, môžete si byť istí, že problémy vás budú opúšťať „paso a paso“, teda krok za krokom. Ak vám po káve s čerstvým pomarančovým džúsom a sladkým pečivom vyhladne rýchlejšie, ako ste si mysleli, za zváženie stojí studená polievka pôvodom z neďalekej dedinky Antequera, takzvaná Porra antequerana. Ide vlastne o zeleninový krém na spôsob gazpacha s vareným vajíčkom a tuniakom. V teplom počasí zasýti aj príjemne schladí. Naopak, ak sa vám zažiada čosi na zahriatie, zlé rozhodnutie nespravíte, ak stavíte na španielske krokety, teda croquetas. Na výber máte veľa druhov, ale najtypickejšie sú tie, ktoré majú v sebe sušenú šunku Jamón a bešamel. Ide vlastne o spôsob využitia zvyškov pri varení tak, aby nevyšlo nič nazmar.

malaga_01.jpg

Malaga: Keď sa zamračí nad slnečným pobrežím
Foto: 
autorka

Benalmadena- jeden z najkrajších prístavov v Španielsku

Rodina, priateľstvo, slnko a úsmev

O jedle sme si už čo to povedali, ale možno sme nespomenuli základnú vec a tou je fakt, že jedlo v Španielsku sa delí a vychutnáva sa v skupine. V ponuke máte vždy tapas, teda malé porcie, z ktorých si objednáte viacero druhov a jedia ich vždy viacerí. Aj vďaka jedlu je život pestrý, ale skutočným kľúčom je spoločnosť, v ktorej sa nachádzate. Nie je ničím zvláštnym vidieť viac generácií naraz pri veľkom stole, ako sa tešia z momentov tu a teraz. Deti sú prirodzenou súčasťou kolobehu spoločenského života a na ulici ich stretnete v, pre nás, nepredstaviteľných hodinách, ale zdá sa, že im to neprekáža. To by sme sa možno mohli naučiť aj my. Nechať veci plynúť a zbytočne nezasahovať. Tranquillo- teda pokojne.

Pre nás bola Malaga príjemným osviežením a z miery nás nevyviedli ani oblaky, ktoré na chvíľu zatienili slnečné pobrežie, na ktoré sme sa tak tešili. Našťastie, ako to v živote býva, po každej búrke prichádza dážď a s týmto pocitom sme sa po troch dňoch naplnených radosťou vrátili domov.

- - Inzercia - -