Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Za krásami Liptova

marec 31, 2022 - 17:21
Pravá slovenská atmosféra a čistý podtatranský vzduch spoluvytvárajú jedinečný kolorit Liptovského Mikuláša, mesta, kde takmer v každej budove je ukrytý príbeh, ktorý rozpráva nielen o minulosti, ale aj prítomnosti Slovenska.
Foto: 
Ramon Leško

Pozvanie sme prijali aj my.  A hoci sme sem prišli v presvedčení, že o Mikuláši vieme hádam všetko, boli sme naozaj veľmi príjemne prekvapení kultúrnym a historickým bohatstvom, ktoré si pre svojich návštevníkov prichystal tento jeden z najkrajších regiónov Slovenska.

Rok v znamení Janka Kráľa

Celý tento rok sa mesto bude spomínať v súvislosti s touto legendárnou osobnosťou štúrovského hnutia a tunajším rodákom, búrlivákom, národovcom a romantikom, naším slovenským ekvivalentom slávneho Angličana Georgea Gordona Byrona. S primátorom mesta Jánom Blcháčom sa stretávame priamo pred Múzeom Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov: „V Liptovskom Mikuláši nájdeme stopy mnohých osobností, ktoré utvárali naše dejiny,“ hovorí primátor mesta. „Pôsobili tu štúrovci, tu žil a pracoval, kňaz, národovec a politik M. M. Hodža, vo funkcii liptovského župana tu pôsobil Ján Francisci, narodil sa tu významný vedec Aurel Stodola, ktorého dielo svojím významnom ďaleko prekročilo hranice Slovenska a stalo sa známym v celej Európe. Aj preto sme sa rozhodli venovať ten-ktorý rok jednej z týchto osobností. A keďže si 24. apríla v tomto roku pripomíname dvesto rokov od narodenia Janka Kráľa, tak sa týchto dvanásť mesiacov nesie v spomienkach na tohto významného a nevšedného básnika, romantika, ale aj bojovníka a politika, ktorý sa významne podieľal na formovaní našej štátnosti.“

ram_1696.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Tu odsúdili Jánošíka

Múzeum Janka Kráľa, pred ktorým sa odohráva náš rozhovor, sídli v budove renesančnej kúrie rodiny Illésházyovcov, ktorá kedysi slúžila aj ako sídlo Liptovskej stolice a súdu. Samotný Janko Kráľ sa tu nenarodil. Jeho rodný dom nájdeme na druhej strane námestia, no táto budova zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v našich dejinách. Preslávila sa najmä udalosťou, ktorá sa v nej odohrala v roku 1713 a ktorá sa stala azda našou najvýznamnejšou a najpopulárnejšou legendou, no legendou založenou na historicky dokázateľných faktov. Práve sem priviezli v putách zajatého zbojníckeho kapitána Juraja Jánošíka, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“ a odsúdili ho na smrť priam mučeníckou smrťou. Ešte aj dnes, po viac ako tristo rokoch od tej chvíle, je atmosféra tohto miesta poznačená onými dramatickými udalosťami. Stačí trochu predstavivosti a vy sa môžete v duchu preniesť do tých dávnych čias. Určite tomu napomôže aj expozícia múzea, teda časť venovaná slávnemu zbojníckemu kapitánovi. Na vlastné oči si tu môžete pozrieť dobové nástroje na mučenie, z ktorých ešte aj dnes naskakuje husia koža. Nájdete tu aj repliku šibenice s hákom, na ktorý povesením za ľavé rebro popravili Jánošíka. Trest vykonali na vyvýšenine Šibeničky, na mieste, ktoré sa už dnes nedá presne identifikovať.

ram_1723.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Dominanta mesta

Námestie osloboditeľov je lemované zástavbou, ktorá navodzuje atmosféru devätnásteho storočia a vracia nás späť do tých slávnych, ale aj pohnutých čias, keď sa aj na týchto miestach rozhodovalo nielen o našej budúcnosti ako takej, ale doslova o našom bytí či nebytí. 

Priam cítite to množstve nádeje a očakávaní, ktoré zaplnili tento priestor v rokoch meruôsmych, keď sa práve tu formovali Žiadosti národa slovenského...

Vaše oči ako magnet pritiahne zaujímavá dobová stavba, pochádzajúce z poslednej tretiny 18. storočia, v ktorej sídlil úrad Liptovskej župy. 

Jej priečelie zdobí reliéf erbu Liptovskej stolice, na ktorom je zobrazený smrek, vlk, havran a orol. A hoci budova, ako sa zdá, má časy svojej najväčšej slávy za sebou, jej monumentálna podoba a miesto, na ktorom je situovaná, vytvárajú predpoklad, že sa opäť raz zaskvie v plnej kráse. Ako sa dozvedáme, súčasné vedenie mesta sa snaží vytvárať pre to všetky predpoklady.

ram_1713.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Tadiaľto kráčali dejiny

Keď sa ocitnete na centrálnom námestí Liptovského Mikuláša, máte pocit, akoby sa pred vami roztvorila veľká ilustrovaná kniha dejín, a to nielen mesta, ale celého Slovenska.

Nájdete tu pamiatky už od stredoveku, jednou z najvýznamnejších je určite ranogotický Kostol sv. Mikuláša, ktorý si pamätá ešte prvú uhorskú dynastiu Arpádovcov. 

Prejdete sa popri sídlach stoličnej liptovskej šľachty Pongrácovcov či Illesházyovcov a ani neviete ako, ocitnete sa v dramatických udalostiach dvadsiateho storočia, v rokoch, keď sa sen štúrovskej generácie, i keď v modifikovanej podobe, stal skutočnosťou a Liptovský Mikuláš sa ocitol na mape novej Československej republiky ako jeden z jej silných bodov.

ram_1690.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Prvá Československá republika

Asi netreba pripomínať, že rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik Československa nebol práve jednoduchým a bezbolestným procesom. Nejedno mesto ležiace na území Slovenska len s rozpakmi vítalo nové hranice, ktorými sa prekresľovala mapa Európy. Liptovský Mikuláš však patril medzi prvé regióny, ktoré vítali definitívny pád monarchie a idey novej republiky si ihneď osvojili. Azda netreba pochybovať, že dôležitú úlohu zohral pri tom aj historický odkaz Mikuláša – to, že bol odjakživa kolískou Slovákov a že nielen poddaní, ale aj šľachta, teda slávni liptovskí zemania odjakživa považovali slovenčinu za svoj rodný jazyk.

Prvé masové zhromaždenie Liptákov, ktorí takto vítali vznik spoločnej republiky Slovákov a Čechov, sa uskutočnilo už v máji 1918, teda ešte počas trvania monarchie. Veľké manifestačné zhromaždenie, na ktorom boli zastúpené všetky obce horného a stredného Liptova, malo obrovský význam a patrilo k najväčším na území dnešného Slovenska. Oduševnení Liptáci dokázali, že chápu význam a vážnosť doby a spontánne vyjadrili podporu prvej ČSR. Mohutný sprievod išiel z horného konca mesta na dnešné Námestie osloboditeľov, ktoré sa zaplnilo do posledného metra. Na balkóne stáli vedúce osobnosti Liptova, ktoré nielenže vítali slobodu, ale zároveň napomínali národ, aby svojimi skutkami a činmi dokázal, že je hodný slobody.

ram_1694.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Chýba len more

V regióne Liptova si skutočne príde na svoje každý, kto sem zavíta, bez ohľadu na to, či preferuje históriu, kultúru, turistiku, alebo svojráznu, jedinečnú kultúru, uchovanú v ľudových tradíciách. „Okrem mora tu nájdete všetko, čo sa vyžaduje od dokonalej destinácie,“ zdôrazňuje Ján Blcháč. O tom, že ponuka je naozaj kvalitná a jedinečná, hovorí aj skutočnosť, že Liptov patrí k našim najnavštevovanejším regiónom, je hneď na druhom mieste, tesne za Bratislavou.

Toto mesto s jedinečnou atmosférou, ležiace priamo pod majestátnymi Tatrami, ponúka vo svojom blízkom, ale aj širšom okolí nesmierne množstvo príležitostí na nezabudnuteľnú dovolenku. Nájdete tu hory ako stvorené na túry či lyžovačku, veľkú vodnú plochu – Liptovskú Maru, ale aj množstvo termálnych prameňov, poskytujúcich dokonalý wellness.

„A nezabudnite ešte na jedinečnú gastronómiu,“ zdôrazňuje Ján Blcháč. „Od minulého roka si v našich gastro zariadeniach môžu návštevníci vychutnať regionálnu kulinársku špecialitu – liptovské droby, na ktoré nám bol udelený ochranný patent.“

O tom, ako chutia liptovské droby, ale aj ako chutí a vonia jedinečný Liptov, prinesieme informácie aj v ďalších vydaniach. Návšteva Liptova je totiž veľmi návyková a kto sem raz prišiel, ten sa sem už pravidelne vracia.

- - Inzercia - -