Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo vravia na Patrioty Sliačania?

apríl 01, 2022 - 10:00
Navštívili sme Sliač, mesto, kde najprv zaznievali obavy po podpísaní obrannej dohody z USA a, kde sú teraz obyvatelia zneistí príchodom raketového systému Patriot.
Foto: 
Ramon Leško

V nedeľu 20. marca na leteckú základňu Sliač prichádzajú zahraniční vojaci, aby tu zabezpečili rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot. Toto vojenské zariadenie má posilniť obranu nášho vzdušného priestoru, východného krídla NATO, v blízkosti hraníc s Ukrajinou, kde prebieha vojenský konflikt s Ruskom. Systém Patriot slúži na ochranu pred taktickými balistickými strelami, raketami s plochou dráhou letu a samotnými lietadlami. Už pri vjazde do mesta, vidíme prvé lietadlo ako „pikuje“, aby pristálo na letisku. Vravíme si - no to máme šťastie, že akurát, keď mi sem ideme, vidíme lietadlo. Po pár minútach strávených v meste zisťujeme, akí sme boli naivní. Nad  hlavami nám tu totiž celý čas prelietavali lietadlá. Obťažovali nás hlukom. Oslovím hneď prvú domácu obyvateľku – Miriam ja mladá mamička štvorročného chlapčeka a ďalší synátor už chodí do školy. Pýtam sa jej teda, čo hovorí na to, že tu majú Patrioty? „No nie som z toho veľmi nadšená, pravdupovediac mám obavy. A najviac sa bojím toho vojnového konfliktu. Ja budem totiž prvá ohrozená. Tu neďaleko mám dom - vedľa vojenských kasární. Ani som sa nepozerala, keď sa k nám presúvali, pretože sa tým nechcem znepokojovať. Najradšej by som bola, keby sa vôbec tieto zbrane nemuseli používať. Teda, najradšej by som bola, keby bol mier,“ vraví nám a odchádza za synom. 

ram_0124_.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Rusko je strašiak

Pred potravinami neďaleko mestského úradu stretávame pani Darinku, ktorá pracuje ako kuchárka, a jej manžela Jozefa, ktorý je už na dôchodku.  „No, nie som rada, že tu máme tie Patrioty,“ hovorí pani Darina. Jej manžel sa pridáva konštatovaním, že keby k dačomu došlo, tak prví na rade sú obyvatelia v Sliači. „Mať ich tu v takejto situácii? Viete... A predsa to Rusko nie je nejaká malá krajina. Je to veľmoc a nemusí sa mu to páčiť, že proti nemu takto zbrojíme,“ dodáva pán Jozef. Obaja manželia upozorňujú, že už teraz tu toho majú dosť. A ukážu rukou na prelietavajúce lietadlo.

„Áno, veľmi často takto prelietavajú ponad mesto, ponad domy a okrem lietadiel aj vrtuľníky. A tie nadzvukové lietadlá  - to je niečo strašné,“ vraví pani Darinka. „Dúfam, že tu u nás  vojna nebude,“ dopĺňa na záver. Medzitým vidíme ako sa po meste sólo presúvajú  vojenské nákladné autá. Opäť zaregistrujeme lietadlo nad strechami. Náš fotograf si vymení objektív, aby ho mohol dobre cvaknúť. Je pol jedenástej, ľudí v meste je málo. O jedenástej máme dohodnutý rozhovor s pani primátorkou, tak ešte stíhame osloviť pani Danu, niekdajšiu učiteľku v materskej škôlke. 

ram_0130.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Prečo nie sú pri jadrovej elektrárni?

K Patriotom sa nám nevyjadruje, pretože ani nevie, o čo ide. Ale k tomu hluku áno. „Lietadlá letia priamo ponad náš dom, takže my máme najviac hluku. Aj včera večer lietali, bolo hádam osem hodín a ešte lietali,“ vraví pani Dana. Oslovíme aj pána, ktorý je so psíkom a zrejme so svojim vnukom na prechádzke. Neverí nám však, že sme zo Slovenky. Vypýta si odo mňa novinársky preukaz, no neverí ani tak. Nuž, čo sa dá robiť, musíme to rešpektovať. Keďže na chodníkoch nie sú žiadni ľudia, skúsime vojsť do blízkeho autoservisu. Automechanik Matúš je ochotný sa s nami porozprávať, ale vyfotiť sa nechce. „Ja osobne nie som s tým stotožnený, že sú tu tie Patrioty. Pretože si myslím, že to nie je v tejto fáze vôbec potrebné. A myslím si – tak, ako aj veľa ľudí tvrdí, že je to provokácia, respektíve, upútavame na seba pozornosť. Nie je to náš systém a sú to cudzí vojaci. Tu na Sliači nie sú žiadne strategické objekty, ktoré by bolo treba takto brániť. Keď už, tak nech sú umiestnené niekde v Nitre. Kde je blízko jadrová elektráreň, kde je Duslo Šaľa. Mali by byť tam, kde sa vyrábajú nejaké dôležité veci,“ uvádza Matúš.

- - Inzercia - -