Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Dražovce nás očarili

apríl 10, 2022 - 20:43
Tradície sú pevne zakorenené v dušiach Slovákov. Už piatym rokom sme sa o tom presvedčili na našich potulkách so Slovenským dňom kroja, kde sme tento krát navštívili malebné Dražovce.
Foto: 
Ramon Leško

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Dražovský kostolík

Dražovce sú známe svojím kostolom Sv. Michala Archanjela. Ten sa vyníma na vŕšku nad obcou, akoby dával na všetkých jej obyvateľov pozor. Je z neho úchvatný výhľad do celého okolia. Nie nadarmo je cieľovou stanicou mnohých svadobčanov, ktorí si chodia zvečniť svoj veľký deň práve na toto čarovné miesto. Kostol bol postavený v polovici 11. storočia. Objekt predstavuje typ románskeho emporového kostola s jednoloďovým priestorom ukončeným polokruhovou apsidou

ram_9212.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Legenda

Ku kostolíku sa viaže aj legenda, ktorá sa rozprávala medzi ľuďmi z Dražoviec. Vraj v jeden deň, keď kostolník upratoval kostol, zrazu ho osvetlila veľká žiara. Keď sa pozrel na miesto oltára, uvidel tam Pannu Máriu, držiacu dieťatko. Tieto zjavenia sa stále opakovali a dedinčania si to nevedeli vysvetliť. Až raz jeden pastier, ktorý v okolí kostola pásol svoje stádo, začul zvláštnu hudbu vychádzať z kostolíka. Keď k nemu dobehol a nazrel dovnútra, uvidel tam postavu Panny Márie ako smutne ukazuje na ošarpané steny s opadanou omietkou a polorozpadnutú strechu. Dedinčania si v tom zhrozene uvedomili, že kostolík nechali schátrať. Okamžite začali s opravami a od zrekonštruovania sa oň pravidelne starajú.

ram_9186.jpg

Foto: 
Ramon Leško
 

Priamo pod ním sme zažili Dražovskú autentickú zábavu:

ram_9614.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zábava po práca na poli pomocou drevákovho tanca a dražovského čardášu

Privítala nás folklórna skupina Tradícia pôsobiaca v mestskej časti Nitra- Dražovce od roku 1968. Dražovce do osemdesiatych rokov minulého storočia boli samostatná obec, ale aj v súčasnosti si zachovávajú svojský, dedinský ráz. Účinkujú v nej všetky generácie Dražovčanov.

ram_9620.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Prezentuje ľudový odev, ktorý sa v Dražovciach ako v jedinej mestskej časti Nitry zachoval do súčasnosti v rozličných podobách, ako sviatočný, pracovný a zimný. Videli sme žatvu, kúzla a najmä zábavu po práci na poli.

Privítanie v Dražovskom domčeku

ram_9099.jpg

Foto: 
Ramon Leško

V každom odprezentovanom momente bola cítiť autentickosť ľudí a ich nadšenie pre folklór. Viac nám prezradila vedúca folklórnej skupiny Miroslava Zaujcová:„V roku 2006 sa folklórna skupina transformovala do občianskeho združenia pod názvom Tradícia- Združenie priateľov kultúrnych tradícií Dražoviec. V drevákovom tanci sme unikátni. Veľké dreváky máme obuté kvôli pôde pod nohami po práci na poli. Dražovským čardášom zase oslavujeme to, že už je konečne dopracované.“ 

Vedúca FS Tradícia Mirka Zaujcová s generálnou riaditeľkou vydavateľstva STAR Production Máriou Rehákovou: "Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Slovenský deň kroja takto tvoríme spoločne. Tešíme sa na vás."

ram_9699.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Výnimočnými sú aj hudobné nástroje nachádzajúce sa v Dražovciach – prdák či ozembuch. Sú to ručne krásne do detailov vypracované skvosty. Ich zvuk je nenapodobiteľný a mnohí súčasní muzikanti v nich cítia a vidia ich krásu. 

ram_9596.jpg

Foto: 
Ramon Leško

 

ram_9651.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Čarovanie s bylinkami - Svätojánska noc, ukáž svoju moc

Jánske spevy sú obradové piesne , spojené pôvodne s oslavami letného slnovratu, spievané v predvečer a v noci na deň sv. Jána. Spájali sa s pálením jánskych ohňov, ľúbostnou mágiou, ľudovým liečením a zberom liečivých rastlín. Piesne obsahujú archaické motívy ohňa, vody, ako aj motív sv. Jána. Dokonca v zbierkach Bélu Bartóka sa našli jánske spevy z Dražoviec, ktoré dodnes obyvatelia spievajú.

ram_9301.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_9312.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Dievčatá verili, že práve bylinky nazbierané na Sv. Jána im privábia vyvolených mládencov. Pretože práve v tomto období je zakvitnutá každá stráň a bylinky majú najsilnejšiu noc. Obyvatelia Dražoviec nám odporúčajú zbierať ich ešte rána, za rosy. Pálenie ohňa zase ľuďom v minulosti prinášalo prosperitu a očistu. Chlapi navyše chodili s fakľami okolo svojich domovov, aby odohnali zlé sily. Treba s istotou dodať, že magické rituály mali svoju moc a ľuďom pomáhali, mnohí na ne s nostalgiou spomínajú. Aj doteraz sa nájdu takí, čo vykonávajú podobné rituály, či na lúke vo väčšej spoločnosti, alebo vo svojich obydliach. Tajomno noci so spojením s prírodou dokáže vyvolať všeličo. 

ram_9625.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE.

Vyvrcholenie celého podujatia prebehne 1.septembra 2022 na 30. výročie ústavy SR v Banskej Bystrici.

..a čo nové sme sa my v Dražovciach naučili?

„Drobná bazalička, daj ma za Janíčka

Keď ma Janík nechce, nech ma vezme, kto chce.“

„Naberiem si svätojánskej rosy, aby som mala krásne vlasy.“

„Sypem zrno do tohto ohníčka, aby nám nezariastla k nášmu domu cestička.“

- - Inzercia - -