Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kozárovská pierkova muzika

apríl 11, 2022 - 21:31
V malebnej obci Kozárovce privítali Slovenský deň kroja na sedliackom dvore v tradičnom dome a okrem tanca a spevu nám gazdiné ponúkli dobroty od výmyslu sveta.
Foto: 
Ramon Leško

Počuli ste už o trasenom čardáši?

Miestna folklórna skupina Praslica vznikla v roku 1965 a odvtedy funguje nepretržite. Vznik folklórnej skupiny Praslica sprevádza vtipná príhoda. Hovorí zakladateľka Mária Ďurovičová: "Prvého mája sme mali ísť do okresného mesta oslavovať a ja som si povedala: čo tam budeme mávať na nejaké tribúny vlajkami, donesieme tam to naše jedinečné..tance a spevy. " 

ram_9894.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_9732.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Tie nám predviedli v plnej paráde na dvore gazdovského dvora pána Františka Čaredského. Nechýbala trasená a sekaná polka či čardáš. V Praslici sa za tie roky vystriedalo vyše tristo tanečníkov a skupina je povestná tým, že sa vždy omlaďovala. Starší dali skúsenosť a mladší život.

ram_9707.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Syn zakladateľky a zároveň vedúci folklórnej skupiny Praslica, pán Miloš Ďurovič vysvetľuje: "Snažíme sa priblížiť lásku k folklóru aj mladej generácii v našej obci. Máme trasené tance, ktoré sa vyskytujú iba v Kozárovciach a nás k nim priviedli naši predkovia. Preto považujeme za nutné odovzdať teraz naše poznatky ďalej. Aby sa tradície uchovávali. Je to dar od našich predkov a my s radosťou obdarovávame ďalšiu generáciu. Snažíme sa o to, aby naši nasledovníci vedeli, že toto je od nás, v trasených tancoch sme unikát."

ram_0012.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pierkova muzika

V čom spočívala pierkova muzika? Bývala väčšinou v októbri po oberačkách. Dievčatá sa na priadkach alebo po kostole dohodli na zorganizovaní zábavy, kam bolo treba pozvať aj mládencov. Bola to vyvolená zábava iba pre domácich, nik z okolitej dediny prísť nesmel. Spoločne chlapcom prichystali pierka z muškátu a s rozmarínom. Pierko prostredníctvom svojich priateliek, nie osobne,  poslali do rodičovského domu sympatizujúceho chlapca. Tie ho zvyčajne odovzdali matke žiadaného chlapca, ktorá im za to dala aj nejakú výslužku. Stávalo sa, že boli chlapci s jedným či piatimi pierkami, ale aj takí, čo neobdržali žiadne. Aby v hanbe neostali, pierka im dorobili im ich vlastné mamky. Povinnosťou mládenca bolo na revanš dievky, od ktorých dostali pierko povykrúcať. A dievky mali postarané o tanečníkov.  

ram_9795.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája!

Pekná, pekná, aj sa páči, aj sa za ňou Mišo vláči, ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája! Nevláč sa ty Mišo za mnou, nebudem ja tvojou ženou, ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája! V textoch našich ľudových piesní je toľko pravdy, že popísať ju lepšie už ani nie je možné. Dievky sa veselili, krásne zaspievali a priblížili život v ich obci aj cez piesne, ktoré nás nútili vstať zo stoličiek. 

ram_9928.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

ram_0071.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Vyvrcholenie celého podujatia prebehne 1.septembra 2022 na 30. výročie ústavy SR v Banskej Bystrici.

- - Inzercia - -