Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pokožka slnkom bozkaná

apríl 20, 2022 - 14:00
Prišiel čas, keď nás konečne tešia prvé slnečné lúče. Je síce pravda, že sú miestami riadne zubaté, ale nič to nemení na fakte, že bez kvalitnej ochrany by sme slnku svoju pokožku vystavovať nemali. UV faktor je na jar absolútnou alfou a omegou v prevencii predčasného starnutia pleti, ale aj prostriedkom na ochranu pred spálením. Premýšľali ste niekedy nad tým, aké trendy a rozdiely v postojoch k opáleniu vládnu svetu?
Foto: 
shutterstock

Trocha histórie

Prototyp mladej ženy 21. storočia znázorňuje v našich končinách príťažlivú a štíhlu osobu, ktorá má bronzovú pleť a oblieka sa do plaviek. Kontrastom je dáma z 19. Storočia- bledá, oblečená v bielych šatách, s klobúkom alebo slnečníkom, ktorý jej chráni tvár a vlasy pred slnkom. Zamysleli ste sa niekedy nad touto zmenou? V minulosti boli opálení len tí, ktorí fyzicky pracovali a boli vystavení vplyvom počasia, zatiaľ čo šľachta sa chránila a alabastrovou pleťou zároveň deklarovala svoj vznešený status.

20. a 30. roky 20.storočia boli obdobím, keď sa zistilo, že ultrafialové vlnové dĺžky menšie ako 313 nm zohrávajú úlohu pri syntéze vitamínu D, ktorý zabraňuje rachitíde. Slnečnému žiareniu sa čoskoro pripísali aj mnohé ďalšie medicínske výhody. Ako však veda postúpila, začali sa prejednávať aj riziká opaľovania sa. Prvýkrát sa zmienky o súvise vzniku rakoviny kože a vystaveniu sa slnečnému žiareniu objavili vo vedeckých článkoch v 40. a 50. rokoch 20. storočia. No napriek týmto poznatkom aj v súčasnosti ľudia veria, že opálený človek jednoducho vyzerá zdravšie a krajšie.

Každý to vidí inak

dizajn_bez_nazvu188.png

Pokožka slnkom bozkaná
Foto: 
shutterstock

Je až paradoxné, že ženy zo západných kultúr priam bažia po bronzovej pleti, ktorá sa „u nás“ považuje za podmanivú a sexy, zatiaľ čo v ázijských kultúrach vedie trend pleti bielej. V mnohých spoločnostiach v Ázii sa tmavá pleť dlho spájala s prácou na poli, a teda aj s chudobou na vidieku. Na druhej strane je bledá pokožka spojená s pohodlnejším, kozmopolitnejším životom v interiéri, mimo slnka. Farba pleti je teda znakom sociálnej vrstvy. Možno si na tento fakt spomeňte, keď vás najbližšie prepadne túžba ísť sa slniť cez pravé poludnie, prípadne bez ochranného faktora mysliac si, že vás ochráni váš dobrý „základ“. Tak ako sme v našej zemepisnej šírke obklopované reklamami žien, ktoré majú ten správny lesk a čokoládový šmrnc, naše ázijské súputníčky sú vystavované obrázkom žien porcelánovej pleti. Zjednodušene, každý chce to, čo nemá...

- - Inzercia - -