Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Inú krajinu nemáme, tak si ju musíme uchrániť

apríl 28, 2022 - 10:00
Vojna na Ukrajine sa dotýka všetkých. Bez ohľadu na výkon povolania, národnosť, počet detí či politické názory, sme v tom všetci spolu. So susedným štátom je úzko prepojený aj Vitaliy Nosa, ktorý ešte nedávno poskytoval právne služby aj na Ukrajine. Teraz sa snaží pomáhať rodákom najmä na Slovensku.
Foto: 
shutterstock

Vitaliy je scestovaný mladý muž, ktorý rodnú vlasť prešiel krížom-krážom. Narodil sa do lekárskej rodiny v Mukačeve a rodina sa postupne so zvyšovaním kvalifikácie rodičov presunula do Užhorodu, neskôr do Černigova a do Kyjeva. Vitaliya na Slovensko zlákalo štúdium práva, odvtedy ubehlo už vyše dvadsať rokov a vybral si na život práve našu krajinu. „Rodičia medzitým emigrovali do Kanady, vyskúšal som si aj tamojší život, ale rozhodol som sa pre život na Slovensku. Oženil som sa so ženou, ktorá pochádza z Michaloviec, máme dve dcéry. Na západnej Ukrajine som prežil mladosť, mám tam širokú rodinu a predsa len je to z Kanady o čosi ďalej,“ vysvetľuje dôvody, pre ktoré sa rozhodol zostať u nás. Jeho život, tak ako mnohých ďalších ľudí, sa zmenil po dátume 20. február 2014. „Dovtedy bol život krásny, pracoval som v advokácii na Slovensku aj na Ukrajine, tam som poskytoval právne služby zahraničným investorom a u nás zase ukrajinským záujemcom. Všetko sa krásne rozvíjalo a zrazu to začalo padať. Vojna je najvyššia forma miery rizika, čiže prirodzene negatívne ovplyvnila vývoj krajiny. Inštitucionálne investície boli na minime. Ja som po tomto dátume prestal poskytovať právne služby ruským klientom, veď sa pozrite čo spravili.“ Vpád ruských vojsk vo februári tohto roka do nových častí Ukrajiny len utvrdilo Vitaliya v jeho názore. „Nerozumiem, ako niekto môže tvrdiť niečo iné, než realitu, ktorú všetci vidíme. Je to absolútne jednoznačná agresia s cieľom zabíjať, nehovorím to rád, keďže som asi štyri roky viedol pobočku českej advokátskej kancelárie v Rusku,“ vysvetľuje vzťahy s Ruskou federáciou. Výroky z Ruska, ako idú ochraňovať svojich občanov žijúcich na východe Ukrajiny, podľa Vitaliya nemajú opodstatnenie. Nikto nikdy neriešil, akým jazykom kto rozpráva. Väčšina Ukrajincov ovláda oba slovom aj písmom. V súčasnosti najviac trápené regióny Ukrajiny sú práve plné rusky hovoriacich občanov. „Kým sú tam Rusi, budú sa mať najhoršie,“ konštatuje Vitaliy.

Minulosť tvorí budúcnosť

Slovensko sa polohou, históriou a mentalitou zmieta medzi západom a východom. Nájdeme medzi nami ľudí, ktorí Rusko očividne zbožňujú, avšak odísť tam žiť sa nikto z nich nechystá. Potom máme nadšencov západu, na ktorý nedajú dopustiť. Súčasná situácia dáva každému na výber, na čej strane chce stáť. Vitaliy poukazuje aj na prítomnosť proruskej orientácie v slovenskom parlamente: „Milan Uhrík, Marián Kotleba, Robert Fico, veď to sú jasní podporovatelia Ruska a nehanbia sa za to ani teraz v čase zabíjania množstva ľudí práve z ich preferovanej krajiny. A dokonca majú podporovateľov medzi ľuďmi. Je to veľmi nebezpečné. Nezabudnite na okupáciu Československa, čo sa tu vtedy dialo.“ Vzdelanie je podľa Vitaliya jedna z dôležitých ciest, ako ľudí naučiť kriticky myslieť a za inváziou vidí kolektívnu vinu Ruska. „Nevidím a nepočujem nie je predsa cesta, toto im vyhovuje.“

_1852_1.jpg

Foto: 
Archív V.N.

Každý z nás vie pomôcť

Momentálne Vitaliy pomáha krajanom najviac, ako vie: „Sám v sebe som si potreboval vysvetliť to, že aktívne nebojujem na Ukrajine. Som teda vďačný kamarátom, kolegom, klientom aj celkom cudzím ľuďom, ktorí mi pomáhajú pomáhať či už v pracovnej, osobnej alebo v materiálnej oblasti. Keď každý priloží ruku k dielu, podľa toho, ako chce a môže, dejú sa zázraky.“ Veľa ľudí túži pomôcť a nevie ako to spraviť efektívne, obracali sa teda na neho s rôznymi dotazmi ľudia z Česka, zo Slovenska, aj zo zahraničia. „Vtedy som si uvedomil, že pomoc potrebujeme nasmerovať trefne, správnym smerom.“ Armáda je zásobená dobre, tak Vitaliy sa s podporou množstva ľudí skôr orientoval na vybavenie teritoriálnej obrany. Tá sa väčšinou skladá z civilistov, ktorí obraňujú územie, na ktorom žijú. „Klobúk dole pred Slovákmi za ich úprimnú snahu nezištne Ukrajine pomôcť. Oni vám to nikdy nezabudnú. Zefektívnila sa aj cudzinecká polícia, z mojich skúseností sú úradníci naozaj oveľa ústretovejší,“ vyznáva sa Vitaliy. Krajanov by chcel naopak poprosiť, aby si vážili dobré správanie ľudí, ktorí im nezištne pomáhajú: „Bol by som rád, aby sa každý z nás správal tak, akoby bol veľvyslanec Ukrajiny.“ Slovenská advokátska komora je tiež nápomocná v poskytovaní právnych služieb utečencom bezplatne. 

Nezvratná túžba po spravodlivosti

Keď sa mali ukrajinskí chlapi ešte nedávno hlásiť na vojenskú službu, kompetentní nevedeli zohnať mužov. Zháňali si modré knižky, záujem bol minimálny. Teraz nastúpili do boja úplne prirodzene a chránia svoju krajinu s vervou, ktorú obdivuje svet. Čím je spôsobená taká silná túžba uchrániť si, čo im právom patrí? „Je to historicky dané. Majú pocit hrdosti, sú to bojovníci s génmi ešte z kozáckych čias. V minulosti boli časté situácie, keď bolo potrebné bojovať a brániť krajinu. Deväťdesiatpäť percent odídencov, s ktorými som hovoril na Slovensku, sa chce vrátiť domov, je za tým silná motivácia postarať sa o našu zem,“ tvrdí Vitaliy. Zažil situácie, keď chlapi prešli hranice, ubytovali ženy a deti na Slovensku a ponáhľali sa nazad brániť vlasť. Takých je údajne až tristotisíc. 

Rusi chcú zlomiť ukrajinského ducha

Problémy súčasnosti majú, samozrejme, hlboký pôvod. Ukrajinský jazyk bol v minulosti zakázaný minimálne päťdesiatosem ráz. Vitaliy poukazuje na rozdielnosti, ktoré sú podľa neho medzi ukrajinským a ruským obyvateľstvom: „Rusi nie sú slobodní ľudia, je to spôsobené výchovou. Ukrajinský ľud je silný, funguje medzi ním obrovská súdržnosť a výpomoc. Na západnej Ukrajine máme teraz milióny utečencov z východnej a strednej Ukrajiny, ubytovacie kapacity sú preplnené. Napriek všetkému utrpeniu držia spolu. Myslím si, že po víťazstve, o ktorom som presvedčený, bude táto skúsenosť nekonečným zdrojom inšpirácie pre ďalšie generácie.“ Spoločenský úzus na Ukrajine momentálne znie tak, že sa ľudia navzájom nekritizujú za politické názory, ťahajú za jeden povraz, proti jednému nepriateľovi. Situácia si vyžaduje jednotu. Spolu dokážeme viac vo všetkých oblastiach života. Každý ho máme len jeden a možno práve táto situácia nás naučí vážiť si ho o niečo viac. 

- - Inzercia - -