Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kláštor pod Znievom hostil víťazov súťaže Dedina roka 2021

máj 07, 2022 - 16:27
Víťazné obce si včera podvečer na slávnostnom ceremoniáli prevzali ocenenia Dedina roka 2021. Kláštor pod Znievom, v okrese Martin, ktorý získal v súťaži prvé miesto, hostil zástupcov ocenených a prihlásených obcí. Na akcii boli aj partneri a vyhlasovatelia tejto súťaže.
Foto: 
Kláštor pod Znievom

V 11. ročníku súťaže o víťazstvo bojovalo historicky najviac prihlásených obcí – dvadsaťosem. Hlavným vyhlasovateľom súťaže, ktorá sa koná od roku 2001, a to každé dva roky, je Ministerstvo životného prostredia SR. Spoluorganizátorom je Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Kláštor pod Znievom zaujal hodnotiacu komisiu najmä tým, aký význam prikladá zachovaniu a udržiavaniu historického, kultúrneho a prírodného dedičstva. Tunajší obyvatelia sa starajú a chránia pestrosť biodiverzity v prírodnej rezervácii Kláštorské lúky, miestnu kalváriu, zrúcaninu hradu Zniev a zdroj minerálnych stolových vôd. Obec zachováva a zveľaďuje svoju slávnu históriu. Ako je známe práve tu založili Prvé slovenské katolícke gymnázium. Vzniklo v 60-tych rokoch 19. storočia, teda v čase tuhej maďarizácie. Založili ho slovenskí vlastenci, pretože na klasických štátnych gymnáziách sa nútene vyučovalo v maďarčine. Toto gymnázium, vrátane gymnázií v Revúcej a v Martine, tvorili spoločne s Maticou slovenskou oporu slovenského národného života. Dedina sa však zveľaďuje aj súčasným, moderným spôsobom – tri štvrtiny obce už má kanalizáciu. „Je to ocenenie všetkých Kláštorčanov, zamestnancov obce, členov občianskych združení a spolkov, dobrovoľníkov, a aktivistov. Pri našej práci vychádzame z bohatej histórie no, žijeme v prítomnosti a myslíme na budúcnosť. Táto cena nás utvrdzuje v tom, že ideme správnym smerom. Je to zároveň  poďakovanie všetkým, ktorí sa na tom podieľali,“ zdôraznila Erika Cintulová, starostka obce. Kláštor pod Znievom bude tento rok reprezentovať Slovensko aj na medzinárodnej úrovni v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny.

Hospodária, maľujú i žijú ako pospolitosť

Druhé miesto v súťaži Dedina roka 2021 obsadila obec Kocurany, okres Prievidza, a tretie miesto obec Sedliská, okres Vranov nad Topľou. V jednotlivých kategóriách získali ocenenie nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Lom nad Rimavicou okres Brezno, Dedina ako maľovaná – Blatnica okres Martin, Dedina ako klenotnica – Šumiac, okres Brezno, a Beckov, okres Nové Mesto nad Váhom, Dedina ako pospolitosť – Lúčky, okres Svidník, Dedina ako partner – Dlhé Klčovo, okres Vranov nad Topľou, Dedina ako záhrada – Vinosady, okres Pezinok, Dedina ako hostiteľ – Pukanec, okres Levice. Mimoriadne ocenenia získali obce Štiavnické Bane, okres Banská Štiavnica, Priepasné, okres Myjava a obec Buzica, okres Košice.

Aj obce bojujú proti klimatickým zmenám

Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v sále II. budovy znievskeho gymnázia a sprevádzala ho prezentácia ocenených dedín aj s bohatým kultúrnym programom. Víťazom a ďalším oceneným obciam zablahoželal aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Podľa neho príklady ocenených obcí dokazujú, že slovenský vidiek nemusí byť iba miestom pre pokojný život. „Ocenené obce všetkým ukazujú, že vidiek môže byť aj miestom so zaujímavými aktivitami, ktoré spájajú miestnych obyvateľov, podnikateľov aj vedenie obce. Ak sa do aktivít zapája celá komunita, neexistuje lepší predpoklad pre úspešný miestny rozvoj,“ povedal štátny tajomník Kiča. K rozvoju obcí podľa neho prispeje aj reforma krajinného plánovania z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá počíta s využívaním odborných dokumentov - krajinných plánov, ktoré prispejú k realizácii protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu pred suchom a úbytkom biodiverzity. Cieľom reformy je aj eliminovať negatívny dopad klimatických zmien.

Bez obchodu to nejde

Ocenené obce získali od organizátora súťaže - Slovenskej agentúry životného prostredia, okrem tradičnej smaltovanej tabule aj vecné ceny od jej ďalších partnerov. Generálny partner súťaže COOP Jednota Slovensko poskytol víťazným obciam finančné prostriedky na realizáciu projektov, zameraných na rozvoj a obnovu obce. Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko uviedol, že už len  zapojením sa    do tejto súťaže obce dokazujú, že majú záujem posunúť život vo svojej komunite vpred. „Gratulujem víťazovi, rovnako však blahoželám všetkým zúčastneným obciam. Vidiek tvorí neodmysliteľnú súčasť našej krajiny a preto ma teší, že na Slovensku existujú projekty zamerané na jeho ochranu. A takým je aj súťaž Dedina roka. Pre COOP Jednotu je vidiek nesmierne dôležitý. Práve v malých a väčších obciach prevádzkujeme väčšinu našich predajní a s tamojšími obyvateľmi sme v intenzívnom kontakte,“ uzavrel Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.

- - Inzercia - -