Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zoznámte sa s pop operným duom La Strada

máj 09, 2022 - 10:00
Duo La Strada v zložení Peter Ďurovec a Zoltán Mikó prináša svojím poslucháčom radosť z talianskych melódií na základe silných hlasov slovenských junákov.
Foto: 
Archív La Strada

Skupina La Strada sa charakterizuje ako slovenské pop operné duo. Čo všetko si môžu poslucháči pod tým predstaviť?

Peter: To, že sme slovenské pop operné duo, je dané jednoducho tým, že sme Slováci. To, že sme si dali taliansky názov, vyplýva zase z toho, že na VŠMU v Bratislave sme študovali operný spev. A tam je zase jazykom číslo jedna taliančina. Keď to nakoniec namixujete s popovou hudbou, výsledok znie vždy zaujímavo.      

Zoltán: Niežeby bol tento žáner novinkou, sú tu triá, kvartetá i oktetá, ale myslím, že mužské pop operné duo je skôr ojedinelým zjavom. Je to vlastne dopĺňanie sa dvoch sólistov, barytóna a tenora a  ukazuje aj v populárnych piesňach prednosti hlbšieho a vyššieho operného hlasu.

Na vernisáži k ankete Slovenke roka 2022 som vás počula spievať talianske sonáty, čím vás táto krajina uchvátila, že ste sa rozhodli venovať jej aj priestor v kariére?

Peter: Myslím, že snáď ani netreba bližšie čitateľom vysvetľovať, prečo je Taliansko také fascinujúce. Nepreberné umelecké skvosty, úžasná história, temperamentní a srdeční ľudia, gastronómia-to všetko sú veci, kvôli ktorým sa tam tak radi vraciame...   

Zaspievali ste niekedy partnerke serenádu pod oknom?

Zoltán: Nezaspieval, ale neviem, či by to v dnešnej panelákovej dobe prešlo s pochopením u susedov, keďže manželka bývala na treťom poschodí (smiech). Zato dnes niekedy spievam "serenády" mojím malým deťom na dobrú noc.                        

Peter: Priznávam, svojím naturelom som skôr filozof a v hudbe som vždy hľadal hlbšie posolstvá ako rozkoš či rozptýlenie. Navyše, už aj z podstaty hlasu sú balkónové romance určené skôr tenorom. Preto na tuto otázku bez mučenia odpovedám nie.                 

img_1101.jpg

Foto: 
Archív La Strada
                                                                                                   

So svojím kolegom Zoltánom Mikóm ste hudbu študovali, dá sa povedať, že vás sprevádza celým životom?

Peter: Určite áno, aj keď v detstve som na kariéru operného speváka ani z ďaleka nepomýšľal. Začínal som ľudovými piesňami na rôznych regionálnych súťažiach. A teraz pre zmenu občas sedávam v porotách obdobných súťaží. Naposledy to bolo uplynulý týždeň na pozvanie okresného predsedu v Šali, pána Zoltána Mikoa.       

Obaja s kolegom ste aj pedagógmi, čím vás napĺňa táto činnosť? Realizujete aj koncerty pre svojich žiakov?

Zoltán: S učiteľmi som sa stretával už od narodenia. Obaja moji rodičia boli učitelia a to malo určite vplyv na výber môjho povolania. Je to poslanie, v ktorom sa krásne odrážajú výsledky vašej práce. Napríklad aj vďaka úspešným hudobným vystúpeniam mojich žiakov pri rôznych príležitostiach.                                                    

Spomínate si na koncert vo vašom živote, ktorý vás naozaj zasiahol? Aký interpret to bol?

Peter: Asi prekvapím, ale najradšej počúvam starú folkovú klasiku pod hviezdnatým nebom. Tam je tých vyššie spomínaných posolstiev a životných právd až až. A pre dobrú náladu si zase pre zmenu občas zájdem trebárs na Ivana Mládka.                                                                                                                      

Zoltán: Vo vážnej hudbe to boli napríklad vystúpenia Petra Dvorského, či koncert Mons. Caballé v Bratislave. Na druhej strane, aj keď len v televízii, koncerty skupiny Queen, na ktorých sme s bratom Robom vyrástli. Robo, ako gitarista a spevák, je súčasťou niektorých našich vystúpení                                                           

Máte vysnívaný profesionálny sen? Niečo, čo by ste radi s La Strada dosiahli?

Peter: V zásade sme dosť skromní, ale mám túžbu, aby sme sa presadili aj trochu ďalej ako za riekou Moravou. Mám pocit, že stropom slovenského snaženia je (česť výnimkám) stať sa známym v Česku. A že nám vyhovuje ospravedlniť sa tým, že sme malý národ. Vidíte, a už znova filozofujem (smiech).                                                        

Zoltán:  Len toľko, aby nás ľudia radi počúvali a aby sme im našim spevom prinášali radosť do života.

- - Inzercia - -