Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tibetské cviky, s ktorými by ste mali začať každé ráno

máj 12, 2022 - 08:30
Ráno je najlepší čas na naštartovanie nášho tela a mysle. Rozcvička, ktorá vám zaberie len pár minút, no za to prinesie fyzické aj duchovné výhody. Okrem toho vám však prináša ďalší bonus. Nasledujúce cviky nazývajúce sa aj „fontána mladosti“ sú starodávnym cvičením, ktoré zahŕňa päť tibetských obratov na udržanie mladého, pružného a svižného tela.
Foto: 
shutterstock

Cvičenia staré 2500 rokov boli do západnej kultúry zavedené až v 80. rokoch minulého storočia. Cviky posilňujú svaly tela a pomáhajú udržiavať rovnováhu. Ak preto nestíhate ráno odcvičiť zostavu jogy alebo vás nebaví nekonečný pozdrav slnku, je to šanca zmeniť každodennú rutinu a naučiť sa niečo nové.

Póza 1 

Ľahnite si na podlahu na chrbát  a dlane položte na podlahu. Keď sa nadýchnete, zdvihnite hlavu z podlahy a pritiahnite si bradu k hrudníku. Zároveň zdvihnite nohy do zvislej polohy. Pri výdychu položte hlavu a nohy naspäť na podlahu. 

Póza 2 

Kľaknite si na zem a položte ruky na zadné strany stehien. Posuňte ruky dole po stehnách a stiahnite ramená dozadu. Keď ste úplne natiahnutí, vaša tvár by mala smerovať nahor k stropu. 

Póza 3 

Sadnite si na zem s nohami vystretými pred seba. Majte nohy od seba a držte dlane na zemi. Zakloňte hlavu, zdvihnite hornú časť tela a držte kolená pokrčené, zatiaľ čo ruky zostanú rovné. To by malo vytvoriť stolovú dosku s vaším telom. Pomaly sa vráťte do sediacej polohy a pred opakovaním si niekoľko sekúnd odpočiňte.

Póza 4 

Ľahnite si na brucho s dlaňami na zemi a rukami pokrčených v lakťoch. Mali by byť približne v súlade s vašimi prsnými svalmi. Zatlačte na psa smerujúceho nahor, skrčte prsty na nohách, zdvihnite hlavu a stiahnite ramená dozadu. Potom zastrčte prsty na nohách a vtiahnite sa do psa smerujúceho nadol. 

Póza 5 

Postavte sa s vystretými rukami a vodorovne s podlahou, dlane smerujú nadol. Zarovnajte ruky a ramená. Nohy by ste mali mať od seba na šírku ramien. Hlava smeruje  k stropu. Zamerajte sa na jeden bod. Teraz sa otočte v smere hodinových ručičiek, kým sa vám trochu nezatočí hlava. Pri otáčaní sa zhlboka nadýchnite.

- - Inzercia - -