Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pravda o bezkofeínovej káve

máj 13, 2022 - 10:00
A je to tu priatelia, dni sú dlhšie, obmedzenia uvoľnené a nám sa tak ponúka omnoho viac času stráveného v spoločnosti priateľov, keď sa človeku prirodzene žiada dať si niečo dobré, nevinné, niečo, po čom nepriberieme, ale aj dobre zaspíme. „Káva,“ poviete si víťazoslávne...ale...zaspíte po nej? Príde triaška? Bolesť žalúdka? A nie je už neskoro? A vôbec? „Bezkofeínová,“ zaklincujete to. Skutočne?
Foto: 
Ramon Leško

Pravdou je, že káva bez kofeínu je rovnaká, ako bežná káva, ale väčšina je od kofeínu odstránená. Stále ale obsahuje veľmi malé množstvo tejto príjemne návykovej látky (približne 3 percentá v porovnaní s bežnou kávou), pretože 100 % kofeínu nemožno nikdy úplne odstrániť. Napríklad bežná šálka kávy obsahuje približne 95 miligramov kofeínu, zatiaľ čo šálka kávy bez kofeínu má približne 2 miligramy kofeínu.

coffee_18.jpg

Pravda o bezkofeínovej káve
Foto: 
Ramon Leško

Spôsoby

Čo je však podstatné, keď už zvažujte pitie bezkofeínovej kávy zo zdravotných či spoločenských dôvodov, je zamerať sa na spôsob, akým je kofeín z kávy odstraňovaný. A tu je pes doslova zakopaný. Verte či nie, v lacných „bezkofeínkach“ ide takmer vždy o čistú chémiu- odstraňovanie etylacetátmi, ktoré obsahujú napríklad aj odlakovače na nechty. Veríme, že toto skutočne nie je vaša šálka kávy. Ak nechcete prehlúpiť, zaskočte si do lokálnej pražiarne Kávoholik, kde vám s láskou ku káve im vlastnou, radi vysvetlia, ako sa kofeín odstránil z vami vybraných zŕn. Odpoveďou je horúca voda a hoci ide o nákladnejší proces, popri vyššej cene ostane stále zachovaný zážitok z chutí a vaše telo bude uchránené od zbytočnej chémie.

Vrhnite sa do leta na vlne kávového pôžitku a či už siahnete po kofeínovej klasike a či po bezkofeínovej alternatíve, s kávoholikmi nekupujete mačku vo vreci, ale skutočný a najmä bezpečný zážitok z kávy.

Nazdravie!

TIP: Vyskúšajte zrno či mletú kávu Kolumbia. Ide o premývanú bezkofeínovú kávu upravenú šetrným švajčiarskym vodným procesom.

coffee_35.jpg

Pravda o bezkofeínovej káve
Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -