Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Roztancovaný dom na sídlisku

máj 25, 2022 - 09:30
Spod tatier sa so Slovenským dňom kroja presúvame do rovinatej Východoslovenskej nížiny, a naším cieľom je metropola východu – Košice.
Foto: 
Ramon Leško

Hoci je toto mesto naozaj multietnické a multikultúrne, my sme priamo na jednom z jeho moderných sídlisk našli dokonalé slovenské tradície, koncentrované v budove základnej umeleckej školy. 

Privítal nás jej zakladateľ a zároveň umelecký vedúci a choreograf folklórneho súboru Železiar Vlado Urban, folklorista srdcom a dušou. Pre Vlada Urbana je folkló nesmierne dôležitou súčasťou jeho života. Nemusel o tom ani rozprávať, stačilo sa pozerať na jeho nesmierny elán a lásku, s akou pripravoval pre Slovenský deň kroja vystúpenie svojich zverencov. Aj vďaka nemu sa tu neustále udržujú a rozvíjajú tradície, ktoré preslávili Slovensko na celom svete.

Netrvalo dlho a improvizované javisko na dvore pred budovou sa rozžiarilo krojmi z celého východu a rezké tóny typického fľaškového, či zamutovského čardášu prilákali mnohých zvedavcov.

Okná na okolitých panelákových bytoch sa jedno, za druhým otvárali a  akoby na povel, na dvor zavítali zvedavci, ktorí si toto jedinečné predstavenie nechceli nechať ujsť. Ľudové tóny ľudí skutočne zbližujú. Celkom spontánne sa nám „diváci“ začali prihovárať a rozprávať o tom, ako aj oni, kedysi v mladosti podľahli folklóru a tancovali v dedinách, či mestečkách, skadiaľ pochádzajú.

Vystúpenie, pôvodne určené pre Slovenský deň kroja sa tak stalo zážitkom, spríjemňujúcim sobotné popoludnie pre širšiu sídliskovú komunitu, ktorá týmto nádherným tónom nedokázala odolať. Aj toto je dôkaz toho, že ľudové tradície majú silu osloviť ľudí z rôznych kútov Slovenska a ani časom nestrácajú nič na svojom čare a aktuálnosti svojho odkazu predkov budúcim generáciám.

ram_0975.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Ďakujeme partnerom za podporu pri realizácií projektu Slovenský deň kroja 2022.

- - Inzercia - -