Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Oľga Konečná a Barbora Žiačiková z RTVS: Športu sú oddané už od detstva

máj 27, 2022 - 08:30
Ak ste videli niektorý zo zápasov aktuálnych Majstrovstiev sveta v hokeji, určite vám neuniklo, že dianím na MS sprevádzajú vo vysielaní RTVS aj šikovné moderátorky. Oľga Konečná má pod taktovkou Štúdio RTVS v Bratislave a vo Fínsku ho vedie Barbora Žiačiková. Cesta oboch dám k športu bola priamočiara a na majstrovstvá v hokeji sa veľmi tešili.
Foto: 

RTVS má kvalitnú športovú redakciu, ktorá pozostáva zo skúsených komentátorov, športových expertov, reportérov, ako televíznych, tak aj rozhlasových. Zastúpenie v jej televíznej časti majú aj ženy. Počas Majstrovstiev sveta v hokeji ste na obrazovkách mohli vidieť najmä Oľgu Konečnú a Barboru Žiačikovú. Oľga diskutuje s expertmi v Štúdiu RTVS z Bratislavy a Barbora priamo z dejiska MS vo Fínsku. Obe majú niekoľkoročné skúsenosti a obe sú športu oddané už od detstva.

Stále s ružovou prilbou

Barboru Žiačikovú si možno pamätáte aj v súvislosti s nepríjemným úrazom z roku 2019, kedy jej počas našej domácej ligy hokejista Banskej Bystrice nešťastne trafil pukom priamo do tváre. Výsledkom bola zlomená kosť, podliatiny, oko zaliate krvou, otras mozgu a otvorená rana. Mladej redaktorke sa začal boj o zrak, ktorý úspešne vyhrala a dnes nemá z incidentu takmer žiadne následky. Napriek tomu na šport nezanevrela, a to ani na hokej. Zmenilo to iba jednu vec - na každý hokejový zápas odvtedy chodí s prilbou. Ružovú prilbu mám odvtedy, ako ma trafil puk,” priznala, Našťastie som sa z tohto zranenia dostala tak, že prakticky nemám takmer žiadne následky. Dá sa povedať, že to na mne možno ani nevidno. Ale odvtedy, ako sa to stalo, tak nielen ja, ale aj kameramani medzi striedačkami nosia povinne prilby. Ja som nechcela obyčajnú, ale vysnívala som si ružovú, o ktorej som si úprimne myslela, že sa ani nevyrába. Ale v roku, kedy sa to stalo, som ju dostala ako darček pod vianočný stromček. Odvtedy ju nosím stále a ľudia ma podľa nej poznajú.” Iba 33-ročná redaktorka smerovala do športovej redakcie od jej začiatku. Hokej patrí medzi moje štyri najobľúbenejšie športy. Sú nimi atletika, golf, dostihy a teda hokej,” povedala, ”Zbožňujem na ňom rýchlosť, srdce, odhodlanie hráčov.” Asi ako každý Slovák má najkrajšie spomienky na obdobie spred 20-tich rokov, kedy náš vtedajší hokejový tím vybojoval pre Slovensko zlato. Mala som 13 rokov a dodnes si pamätám, ako všetci chodili v dresoch s vytlačenými podpismi. Myslím, že aj my taký dodnes doma máme,” spomína, Bolo to krásne, všetci žili hokejom a iba sa potvrdilo, že hokej je na Slovensku šport číslo 1.”

Televízna kariéra ju takmer minula

Štúdio MS v hokeji z Bratislavy vedie Oľga Konečná, ktorú možno poznáte ešte pod menom Hamadejová. Oľga vyrastala v rodine, ktorá dbala na to, aby ich dcéra nesedela na gauči pred televízorom, ale aby aktívne športovala. Vyskúšala teda viacero športov, ale učaroval jej basketbal, ktorému sa aktívne venovala. V 18-tich rokoch si dokonca urobila rozhodcovskú licenciu, pretože si myslela, že v budúcnosti by mohla byť práve rozhodkyňou v basketbalovej telocvični. Keď si vyberala vysokú školu, do úvahy pripadali dva smery, a to telesná výchova a šport alebo žurnalistika. Telesná výchova však mala jeden zádrhel - gymnastiku na prijímačkách, ktorú Oľga naozaj nemala rada. A tak bolo rozhodnuté, že pôjde na žurnalistiku a okrem toho hneď na úvod mala aj jasný smer, ktorým sa má jej žurnalistická kariéra uberať. Pre niekoho to bolo možno aj zvláštne, že som bola hneď nasmerovaná na šport, ale pre mňa to bola jediná cesta. Šport od mala milujem, je to téma, ktorá ma baví a cítim sa v nej dobre,” povedala moderátorka, ktorá v Štúdiu MS v hokeji víta aj experta Borisa Valábika. Boris bol aktívny v analýzach, mojou úlohou bolo moderovanie a analyzovať konkrétne hokejové situácie by som si ani netrúfla, to mi neprináleží. Ak by išlo o basketbal, možno by som si trúfla, ale v hokeji nie,” smeje sa moderátorka, ktorá je mimochodom manželkou hokejistu Rasťa Konečného, ktorý je tiež expertom v športovej redakcii RTVS. Práve preto sa musia deliť o starostlivosť o 4-ročného syna Ondreja, ktorý je už na rodičov na obrazovkách RTVS zvyknutý. Sme veľmi vďační rodine, ktorá nám veľmi pomáha,” vysvetlila moderátorka, ako zvládajú napríklad aj tohoročné MS v hokeji, keď Oľga je takmer stále v práci a jej manžel Rasťo priamo vo Fínsku. 34-ročná moderátorka sa totiž okrem moderovania musí na vysielanie pripravovať, zastrešuje ale aj scenáristickú a dramaturgickú prípravu relácie.

Oľgu ste mohli v minulosti zaregistrovať najmä z lyžovania, s hokejom má prvú väčšiu skúsenosť práve na tohoročných Majstrovstvách sveta. V budúcnosti ich ale budete na obrazovkách RTVS stretávať naďalej pri rozličných druhoch športov, vždy v plnej príprave. A možno budú inšpiráciou aj pre ďalšie mladé ženy, ktoré by mohli mať obavu, že športová žurnalistika je doménou mužov.

 

- - Inzercia - -