Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Jej veličenstvo Alžbeta II. Platinová kráľovná

jún 03, 2022 - 16:25
Svet ju miluje. V osobnosti tejto dnes už 96-ročnej dámy sa odráža noblesa, ktorá sa už z bežného života vytratila a preto v nás prebúdza nostalgiu za niečím krásnym, dávno strateným. Uplynulý týždeň státisíce Britov oslavovalo spolu so svojou kráľovnou Alžbetou II. jej platinové jubileum.
Foto: 
sita, profimedia, archív

Kráľovná Alžbeta II. s gráciou sebe vlastnou nosí britskú korunu na hlave už celých sedemdesiat rokov.

Je panovníčkou nielen Spojeného kráľovstva, ale aj v ďalších pätnástich krajinách Commonwealthu Realm, ktoré ju uznávajú ako hlavu štátu. Jej portrét zdobí štátne úrady v Antigue a Barbude, Austrálii, na Bahamách, v Belize, Grenade, na Jamajke, v Kanade, na Novom Zélande, v Papue-Novej Guinei, na Svätej Lucii, v štátoch Svätý Krištof a Nevise, Svätý Vincent a Grenadíny, na Šalamúnových ostrovoch a Tuvalu.

profimedia-0116341453.jpg

Jej veličenstvo Alžbeta II. Platinová kráľovná
Foto: 
sita, profimedia, archív

Jedinečný príbeh panovníčky, ktorá ako vôbec prvá z monarchov v dejinách oslavuje platinové jubileum a s najväčšou pravdepodobnosťou dá meno svojej ére, rovnako ako jej dve veľké predchodkyne, Alžbeta I. a kráľovná Viktória, sa začal písať vo februári roku 1952. Mladá korunná princezná Alžbeta sa spolu s manželom Filipom vydali na dlhú reprezentačnú cestu po krajinách britskej koruny Austrálie, Nového Zélandu a Kene. Keď ju šiesteho februára v hoteli Treetops vítali na recepcii s hlbokým úklonom a oslovením „Vaše veličenstvo“, vedela, čo to znamená. Jej otec, kráľ Juraj VI., podľahol dlhotrvajúcej pľúcnej chorobe a ona sa stala vládkyňou britského impéria...

Korunovala ju Prozreteľnosť

Alžbeta, napokon rovnako ako mnohé iné veľké kráľovné v dejinách, nebola predurčená na trón už od narodenia. Vlastne sa s ňou takmer nepočítalo. Keď 26. apríla, roku 1926 prišla na svet ako prvé dieťa vojvodu a vojvodkyne z Yorku, vládol ešte jej starý otec Juraj V. V tom čase bol čakateľom na trón starší brat jej otca, budúci kráľ Eduard VIII. Predpokladalo sa, že mladá princezná prežije pohodlný život typickej britskej aristokratky, ktorá sa síce bude pohybovať v blízkosti trónu, no nikdy nevystúpi na najvyšší piedestál moci.

Osud to však chcel inak. Keď jej strýko Eduard VIII. prejavil poľutovaniahodnú slabosť voči narastajúcej moci Hitlerovho Nemecka a úplne sa ocitol v osídlach pôvabu veľmi problematickej a neprijateľnej Američanky Wallis Simpsonovej, kvôli ktorej sa napokon vzdal trónu, z malej princeznej Alžbety sa doslova zo dňa na deň stal symbol budúcnosti  mocného commonwealthu. A hoci sa tým pádom jej súkromný život stal verejnou záležitosťou, ona nikdy nesklamala. Majestát koruny ochránila aj v tých najťažších časoch, a to často aj za cenu ústupkov vo vlastnom súkromí.

Jej veličenstvo – Her Majesty

Hoci na svete je ešte stále dosť monarchií, azda žiadna z nich nemá taký lesk ako práve tá britská. Z veľkej miery vďačí za to práve kráľovnej. Táto drobná, krehká dáma dokázala uchovať aj v dnešnom liberálnom svete jej noblesu a eleganciu, vďaka svojej vnútornej sile a úcte k tradíciám.

Pravdou je, že počas jej obdobia sa trón niekoľkokrát zatriasol v základoch. Spôsobili to škandály aj jej vlastných detí. Priam učebnicovým príkladom je nešťastné prvé manželstvo následníka trónu princa Charlesa s tragicky zosnulou princeznou Dianou, pohreb ktorej vyvolal priam revolúciu. Kráľovná to s dôstojnosťou sebe vlastnou dokázala ustáť a voviesť monarchiu do 21. storočia so všetkou vznešenosťou a vážnosťou, aká jej patrí.

Dokonalé vystupovanie, diskrétnosť, elegancia, toto všetko má Alžbeta II. pevne vo svojich rukách a oslavy jej platinového výročia, ktoré sa začali vo Veľkej Británii 2. júna, sa nesú práve v tomto aristokratickom, dôstojnom móde.

Pamätná korunovácia

profimedia-0164885213.jpg

Jej veličenstvo Alžbeta II. Platinová kráľovná
Foto: 
sita, profimedia, archív

Po prvýkrát ju prenášala BBC

Kráľovná Alžbeta II. a celá Veľká Británia prežili uplynulý týždeň veľkolepé oslavy. No, podobne veľkolepý a dôležitý bol okamih, keď panovníčke položili na hlavu kráľovskú korunu. Stalo sa tak v júni 1953. Teda o rok na to, ako ju vyhlásili za kráľovnú. Alžbeta sa stala kráľovnou vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Už v máji toho istého roku zasadla komisia, aby začala s prípravou slávnostného aktu – samotnej korunovácie. A keď už prišiel deň D, čo bolo 2. júna – súdobá tlač hovorila o úžasnej a vzrušenej atmosfére. Bodaj by nie, veď už samotná ceremónia je okázalým aktom a keď sa k tomu pripočíta fakt, že Alžbeta mala vtedy len dvadsaťsedem rokov, bola z toho  udalosť medzinárodného významu. Nemalou mierou k tomu prispela aj BBC. Po prvýkrát totiž odvysielalo priamy prenos z korunovácie. Podľa odhadov obrad sledovalo 27 miliónov divákov a ďalších 11 miliónov ho počúvalo ako rozhlasový prenos. Do Londýna prišli novinári z celého sveta.

Obrad pomazania olejom

Slávnosť sa odohrala vo Westminsterskom opátstve, kde sa tieto obrady uskutočňovali celých 900 rokov pred korunováciou Alžbety II. Dodnes sa pri rôznych príležitostiach premietajú pamätné zábery ako arcibiskup z Canterbury pozdvihol korunu nad hlavu Alžbety II. a pomaly ju položil na jej hlavu. Alžbeta sedela na korunovačnom tróne, v ruke už mala kráľovské jablko, a potom sa Westminsterom ozvalo – Boh ochraňuj kráľovnú. Okrem samotného nasadenia koruny na hlavu panovníka je dôležitým obradom aj pomazanie. Dokonca sa mu pripisuje najväčší význam, aj keď nie je taký fotogenický. Olej, vyrobený podľa špeciálnej receptúry, je zmesou olejov z pomaranča, pižma, ambry, škorice a kvetov ruže.

Priviezli ju pozlátenom koči

Zaujímavosťou je, že Alžbeta bola na korunovácii svojho otca – vtedy mala jedenásť. A na jej korunovácii bol zase jej syn – Charles, ktorý mal vtedy šesť rokov. Alžbeta II. bola 39. panovníkom korunovaným vo Westminsteri a len šiestou kráľovnou v poradí. Aj v tom čase, samozrejme, prišli davy ľudí priamo do Londýna. Na asi sedemkilometrovej trase medzi Westminsterom a Buckinghamským palácom kempovalo už noc pred korunováciou viac než stotisíc ľudí. Chceli totiž vidieť na vlastné oči korunovačný sprievod – teda, keď sa kráľovná viezla v pozlátenom koči na korunováciu.

alybetai_06.jpg

Jej veličenstvo Alžbeta II. Platinová kráľovná
Foto: 
sita, profimedia, archív

KATARÍNA HANZELOVÁ, VIERA MAŠLEJOVÁ

Foto: sita, profimedia, archív

- - Inzercia - -