Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Región magických vôd: Turiec

jún 12, 2022 - 09:30
Dlhé veky príroda najprv sama, neskôr spolu s človekom, modelovali, formovali, pretvárali krajinu, kým z nej vymodelovali jeden z najkrajších kútov Slovenska – Turiec. K vytváraniu jeho krás veľkým dielom prispela a stále prispieva voda. Je tvorcom mnohých malebných zákutí, jedinečných útvarov a čarovných scenérií. Vyberme sa spolu aspoň za niektorými z nich.
Foto: 

Šútovský vodopád, Mojžišove pramene

Ak trávite dovolenku v Turci či priamo v Turanoch, mestečku pod vrchmi Národného parku Malá Fatra, určite si urobte pekný výlet k atraktívnemu Šútovskému vodopádu. Z Turian je to len pár kilometrov autom do obce Šútovo. Odtiaľ vedie Šútovskou dolinou značkovaný turistický i náučný chodník. Približne po poldruha hodine pohodovej chôdze, v závere Šútovskej doliny prídete k vodopádu. Šútovský potok, ktorý tu padá z výšky 38 metrov, je podmanivým úkazom a nádherným prírodným divadlom.

Ak ste milovníci vysokohorskej turistiky s dobrou kondíciou, môžete sa vybrať od vodopádu smerom nahor k hrebeňu Krivánskej Malej Fatry. Strmým turistickým chodníkom sa dostanete k Mojžišovým prameňom. Z úbočia vrchu vyvierajú pramene sviežej krištáľovej vody, ktoré napájajú Šútovský potok. 

Ferrata Horskej záchrannej služby Martinské hole

Divoká krása kaňonu Pivovarského potoka, ktorý sa do Martina rúti z Martinských holí, bola donedávna verejnosti takmer neznáma. Až po vytvorení zaisteného chodníka – Ferraty HZS si každý zdatnejší turista môže vychutnať divy prírody a dopriať si pritom aj dávku adrenalínu. Ferrata vedie z Martina – Strání až na Martinské hole. Pri výstupe je potrebné používať ferratový set.

Jazierko lásky, anglický park a kaštieľ v Mošovciach

Jedným z romantických zákutí, ktoré stoja za návštevu, je i „jazierko lásky“ v anglickom parku v Mošovciach. Rozsiahly park patrí k rokokovo-klasicistickému kaštieľu rodu Révayovcov z druhej polovice 18. storočia. Kaštieľ je jednou z najkrajších a najzaujímavejších historických pamiatok turčianskeho regiónu.

Okrem mimoriadnej histórie udivujú Mošovce svojím prírodným prostredím. Na východnej strane tvoria impozantnú kulisu obce veľkofatranské vrchy Ostrá a Tlstá.  Mošovský rekreačný areál Drienok s ponukou ubytovania, stravovania a kúpaliskom je známym východiskovým bodom pre návštevu Národného parku Veľká Fatra.

Dve doliny – perly Turca

Voda sa počas stáročí výrazne podieľala aj na formovaní  najkrajších dolín Veľkej Fatry – Gaderskej a Blatnickej doliny. Vstupnou bránou do nich je obec Blatnica.

Mohutná Gaderská dolina má vzhľad kaňonu. Po oboch stranách sa nad ňou do veľkých výšok vypínajú impozantné bralá a skalné steny. Dolinou preteká Gaderský potok, ktorý je najmä na hornom toku dravý. V skalných stenách, pod ktorými prúdi riava, vidno množstvo rôznych jaskyniek a otvorov najrôznejších tvarov, ktoré dráždia našu fantáziu. Pre návštevníkov je dolina mimoriadne atraktívna veľkou hustotou zaujímavých skalných útvarov a prekrásnych prírodných  scenérií.

V polovici sa delí na Dedošovu a Selenec. Do Selenca sa vchádza pôsobivou skalnou úžinou nazývanou Čertova brána. Gaderská dolina je veľmi cenná aj obrovským množstvom vzácnych druhov kveteny.

Blatnický potok je menší a pokojnejší ako Gaderský. Preteká Blatnickou dolinou, tá sa na niektorých miestach rozširuje a otvára výhľady na biele vápencové bralá, ktoré vystupujú zo zelene stromov a dotýkajú sa oblohy. No i v tejto doline sú miesta, kde skalné steny vystupujú priamo z potoka. Hoci celá dolina pôsobí na návštevníka veľmi príjemným a upokojujúcim dojmom, ani v nej nechýbajú dramatické scenérie, tiesňavy či obrovské bralá. Približne v polovici doliny sa nachádza jedna z jej najatraktívnejších častí. Priamo nad Blatnickým potokom  sa ako rozprávkový hrad vypína ohromné bralo s vežami a skalným oknom. 

Liečivá sila vody                                                                                                                                 

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá na Slovensku.                                                        Veľká liečivá sila prírodných prameňov, krása okolitej prírody – skalnatých končiarov Veľkej Fatry, holé grúne neďalekých Lazov a severné svahy Kremnického pohoria  oddávna lákali domácich i zahraničných návštevníkov. Dnes sú Turčianske Teplice útulným mestom s modernými kúpeľmi a akvaparkom. Príjemnú atmosféru umocňuje aj rozsiahly, nádherný kúpeľný park s fontánami, lavičkami slávy a ďalšími atraktívnymi prvkami.

Turčianske medobranie a vodosláva

Oslave vody, prírody a včiel je venované veľké tradičné podujatie, ktoré sa každoročne koná v Necpaloch pri Martine, sídle Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. V tomto roku sa podujatie uskutoční v sobotu 2. júla. Informácie o ňom, ale aj o ďalších možnostiach trávenia voľného času či tipy na výlety v Turci nájdete na stránke www.turiec.com a na facebookovom profile Región Turiec.

Foto: Ján Farský, archív OOCR Turiec

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 

 

- - Inzercia - -