Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Na skok do iného sveta

jún 17, 2022 - 08:30
Viedeň a Bratislava majú medzi sebou najmenšiu vzdialenosť spomedzi európskych hlavných miest. Ide iba o šesťdesiat kilometrov, ktoré nás delia. A predsa je za nimi všetko inak. Za architektonickými skvostami, kultúrou nadýchanými ulicami a preslávenými kaviarňami sa naozaj oplatí zájsť kedykoľvek si nájdete čas. Niekedy stačí aj pár hodín a zážitok máte zaručený. Teraz si posvietime na to najdôležitejšie, čo by ste určite nemali vo Viedni opomenúť.
Foto: 
shutterstock

Stephansdom

Monumentálna gotická katedrála stojí na námestí Stephanplatz a najjednoduchšie sa k nej dostanete metrom, ktorého zastávka je rovno pred ňou. V 12. storočí na jej mieste stál románsky kostol, ktorý bol neskôr prestavaný v gotickom štýle. Zaujímavosťou je, že katedrála bola počas II. svetovej vojny zničená a už do siedmich rokov obnovená. Aj napriek prestavbe sa tu každý deň konali bohoslužby. Ženil sa tu tiež hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. Ako správny turista by ste si nemali nechať ujsť výhľad z južnej veže, odkiaľ uvidíte celé mesto ako na dlani. Najprv však treba vyšliapať 343 schodov. Okolie Stephansdomu je plné reštaurácií a obchodov a keďže Rakušania veľmi dbajú na zachovávanie tradícií, nájdete tu všetko po čom vaše výletné srdce zapiští. Klasický rakúsky kroj, tzv. Dirndl, pečenú klobásu plnenú syrom (Käsekrainer), ktorú je nutné konzumovať na stojáka pri stánku a samozrejme kopec kabaretných barov. V tom sú naozaj ako doma. 

shutterstock_2024521886.jpg

Foto: 
shutterstock

Rathaus

Viedenská radnica, neogotická stavba z konca 19. storočia, je vkusne zasadená do malého parku, obklopená zeleňou a návštevníkov prekvapí pán Rathausmann. Je to chlapík sediaci na jej sto metrovom vrchole. Mestu ju venoval niekdajší majster zámočník. V parku na jej nádvorí sa počas celého roka konajú rôzne kultúrne udalosti. Preslávená je najmä vianočnými trhmi, Christkindlmarkt, za ktorými chodia návštevníci z celého sveta, ale nedá sa zahanbiť ani počas Veľkonočných sviatkov či rôznych prezentácií rakúskych regiónov. Reguly v krajine sú pomerne prísne a prenájom stánkov pred radnicou je príliš drahý na to, aby sa naň nedostali tí najlepší. Návštevníci majú preto možnosť ochutnať top jedlá z rakúskej gastronómie či zakúpiť si naozaj vkusné suveníry. Najznámejšia miestnosť v interiéri, kde sa schádzajú zástupcovia mestského senátu je preslávená svojím stropom, pokrývajú ho zlaté lístky a nájdete tu aj obrovské secesné svietidlo. A pozor, v parku pred radnicou sú za malý poplatok veľké a čisté toalety, čo je na výlete väčšinou problém číslo jedna. 

Palác Hofburg

Je to miesto, kde na vás história číha doslova na každom kroku. V minulosti slúžil ako zimné sídlo Habsburgovcov a dnes v ňom úraduje rakúsky spolkový prezident. Spája v sebe Rakúsku národnú knižnicu, Španielsku jazdeckú školu, ale aj kunsthistorické múzeum a prírodovedné múzeum, ktoré sa nachádzajú neďaleko, na námestí Márie Terézie. Na Hofburg si vyčleňte aspoň pol dňa pretože sa nebudete vedieť vynadívať. A najmä kvôli tomu, že je skutočne rozsiahly. Obsahuje 18 skupín budov, 19 nádvorí a 2600 miestností. Turisticky najvýznamnejším bodom je Cisárska hrobka, kde sú pochovaní Rakúski panovníci vrátane Márie Terézie a Františka Jozefa l. Vstup do hrobky je však spoplatnený. Pred budovou Neue Burg sa nachádza známa jazdecká socha princa Eugena Savojského. Za návštevu stojí aj múzeum Cisárovnej Sissi. Čo však turistov prechádzajúcich Hofburgom fascinuje najviac, je starostlivosť o krásne vnútro stropu týchto historických budov. Je naťahané v podobe malých drôtov vedúcich popod strop. A dôvod? Aby sa k unikátne vytvarovaným a vymaľovaným tvarom budov nedostali holuby, ktoré by ich následne znečistili. Mnoho ľudí kýva pri tomto úkaze hlavou a mnoho z nich zjavne nerozumie účelu naťahaných drôtov.

shutterstock_391591339.jpg

Foto: 
shutterstock

Prater

Čerstvo si spomínam ako návšteva zábavného parku Prater vyvolala v mojom otcovi oveľa väčšiu radosť ako vo mne. Písali sa deväťdesiate roky a on tam nadšene poskakoval, zatiaľ čo ja s mamou sme znudene čakali na lavičke. Vedel totiž, že po povinnej jazde na koníkovi si pôjdeme pochutnať na pečenom kolene. Od tej doby sa Prater, čo sa týka modernizácie kolotočov nevyvinul, ale stále si zachováva svojrázneho ducha a najmä dobré meno spomínanej gastronomickej pochúťky. Medzi najznámejšie reštaurácie orientujúce sa na túto špecialitu patrí Sweizerhaus alebo Zum Englischen Reiter. Jazdu na slávnom ruskom kole Riesenrad si teda vychutnajte pred večerou. Ide totiž do 65 metrovej výšky a výhľad odtiaľ je fascinujúci. Koleso sa točí pomaly a je vhodné aj pre malé deti. Do areálu Pratru sa dostanete zadarmo, no za atrakcie je nutné si priplatiť. Čo je však na ňom krásne je priľahlý park s alejou ako vystrihnutou z francúzskych filmov. Je to miesto vhodné na pikniky, posedenia s priateľmi, detské oslavy či rôzne druhy športu. Viedenčania tu s obľubou trávia víkendy, jeho veľkosť dovolí každému sa stratiť vo svojej príjemnej bubline bez nástrah veľkomesta.

shutterstock_1145633348.jpg

Foto: 
shutterstock

Palác Schönbrunn

Medzi najnavštevovanejšou pamiatkou Viedne patrí bývalé letné cisárske sídlo Schönbrunn. Má 1441 izieb a je obklopené prekrásnymi záhradami. Vstup do areálu je bezplatný  a objavíte tu aj impozantnú Glorietu postavenú na kopčeku, ku ktorej sa môžete odviezť aj známym žltým vláčikom. Za jej oknami nájdete cukráreň, v ktorej vraj kedysi raňajkovala Mária Terézia. Pod kopcom sa nachádza aj známa Neptúnova fontána,  ktorú tam dala na oslavu moci Habsburgovcov postaviť cisárovná Mária Terézia v roku 1775. V rámci areálu Schönbrunnu sa nachádza aj viedenská ZOO, ktorá je najstaršia v západnom svete. Založil ju v roku 1752 cisár František I., manžel Márie Terézie.  Chovajú tu vyše 700 druhov zvierat okrem iných napr. koaly, ľadové medvede, slony, nosorožce, hrochy, ale aj plameniaky, tučniaky a gibony. Veľkou výhodou rôznych atrakcií v Rakúsku je zakúpenie ročných vstupeniek. V prípade ZOO sa vám investícia vráti už pri druhom vstupe. Tieto zvýhodnené lístky vo veľkom obľubujú mamičky na materskej dovolenke a ak sa tiež nachádzate v tomto životnom období, neváhajte to využiť. Pri pravidelných návštevách ZOO s vaším dieťaťom stretnete veľa mamičiek a spolu vám čas zbehne krajšie. A najmä deťom. V tomto impozantnom objekte dokážete stráviť celý deň a stále nebudete mať dosť. V letných mesiacoch sa treba zásobiť dostatkom pitnej vody a najmä sa netreba ponáhľať. Keďže ide o vyhľadávanú atrakciu, na metro sa kvôli vysokému počtu turistov čaká dlhšie. 

shutterstock_1613251408.jpg

Foto: 
shutterstock

 

- - Inzercia - -