Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Katarína Knechtová: Vo svetle žiariacich hviezd

jún 19, 2022 - 10:30
Katarína Knechtová – Bývalá speváčka PEHY, vokalistka IMT Smile, ktorej sa dostalo pocty spievať pred koncertom írskej rockovej kapely The Cranberries a spolupracovať s Christianom Eignerom, producentom a bubeníkom Depeche Mode, ale aj s legendárnym režisérom Jurajom Jakubiskom, je hviezdou, ktorá – ak použijeme jej metaforu – neprestáva žiariť ani na sólovej dráhe.
Foto: 
Facebook Katarína Knechtová

Vraví, že je fatalistka. Čo má byť, to sa aj stane. A k hudbe ju podľa jej slov priviedol osud. „Od malého dievčatka som milovala hudbu a akoby to inak ani nemohlo byť. Všetky osudové stretnutia, kapely, v ktorých som hrala a spievala, ľudia, čo mi prišli do cesty, to všetko bolo ako nalinkované. Aj momenty, keď som už chcela skončiť a nakoniec práve tie boli naopak zlomové v tom pozitívnom zmysle slova... Všetky cesty vždy viedli naspäť k hudbe,“ vraví Katarína, ktorá sa narodila v Prešove. Málokto o nej vie, že spievala aj v legendárnom súbore Prešovčatá, zvládla jeden semester filozofie a stále ju to ťahá v rámci komunikácie k filozofovaniu a najmä k východnej kultúre. 

Hudba nás presahuje

„Milujem tvoriť. Skladať hudbu je pre mňa obrovský dar, ktorý ma neprestáva fascinovať. Je to niečo, čo nás presahuje,“ vysvetľuje Katarína, ktorú oslovil na spoluprácu aj režisér Juraj Jakubisko. Pre kinofilm Bathory napísala už dnes kultovú pieseň  Muoj Bože a hoci sa pieseň napokon do filmu nedostala, samotný text v staroslovienčine a videoklip sú roky vysoko hodnotené aj divácky obľúbené. Keď sa Katky Knechtovej opýtate na úspech, nespomenie spoluprácu s množstvom populárnych ľudí ani to, že na slovenskú scénu populárnej hudby vystrelila ako kométa, keď sa v roku 1999 stala Objavom roka. Jej pieseň Diaľkové ovládanie sa stala najviac hranou skladbou v rozhlase... Už o dva roky neskôr, v roku 2001, preberala ocenenie Aurel za najlepšiu speváčku, tento úspech si zopakovala aj o štyri roky a ocenenie prišlo aj v podobe najlepšej speváčky v ankete OTO. To, že ju čitatelia Slovenky a jej poslucháči nominovali do ankety Slovenka roka, si veľmi váži a hovorí, že jej najväčším úspechom je, že tak dlho vydržala v hudobnom biznise a že ľudí stále baví jej hudba. 

Kilometre na cestách

Aj keď sa s Katarínou Knechtovou rozprávame o úspechoch, pristavíme sa aj pri tom, čo nemá rada. „Jednoznačne je to cestovanie a čakanie. Muzikant na koncertoch stále na nieččaká. Na vystúpenie, na generálku... A verte, neverte, je to sedavé zamestnanie. Každý kilometer si človek musí poctivo odsedieť...“ Katku pozitívnou energiou nabíja aj to, že do ich rodiny pribudli, ako ona hovorí, dvaja čertíci, synovci Jurko, ktorý má tri roky, a ročný Miško. „Robia nám veľkú radosť,“ prezradí aspoň niečo zo svojho súkromia Katka, ktorá miluje kickbox, dobré jedlo a cestovanie na krásne miesta. „Viete, práca mi vzala súkromie a prinútila ma skôr dospieť, čo som niesla veľmi ťažko. Naučila ma však ísť si za svojimi snami, za svojím cieľom a naučila ma zvládať obrovský tlak a krízové situácie. Taktiež vážiť si seba samu a ľudí, ktorí zostali v mojom živote a nesklamali ma,“ vraví dvojnásobná strieborná zlatá slávica, ktorá ašpiruje aj na Slovenku roka 2022.

SR TV 03 UMENIE A KULTÚRA 45s

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -