Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nečakaná pestrosť Hornej Oravy

jún 21, 2022 - 08:30
Región Hornej Oravy je jedinečný nádhernou prírodou, známy zaujímavou históriou, výnimočný pestrou kultúrou a populárny výbornou gastronómiou. Krásne prírodné zákutia, ako stvorené pre horskú turistiku, cyklistiku aj vodné športy. Vyhliadkové plavby loďou, splav plťou, ponuka dvoch akvaparkov. Zima ideálna nielen pre zjazdové a bežecké lyžovanie, ale aj skialpinizmus a freeride. K tomu všetkému ukážky kultúrneho dedičstva, folklóru, remesiel, tradícií a ochutnávka tradičnej kuchyne. Možno pre mnohých nečakaná pestrosť.
Foto: 

Predstavujeme vám niekoľko atraktivít, známych i menej známych, ktoré robia región Hornej Oravy jedinečný a zaujímavý.

Najkrajšie výhľady

Roháče sú považované za najkrajšiu časť Západných Tatier. Sú rajom pre výlety do prírody práve preto, že na pomerne malom území sa dá okúsiť vysokohorská, stredne náročná aj rodinná turistika. Je možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami, ale aj náročné hrebeňové túry. Základné východiskové body na turistiku sú chata Zverovka alebo Oravice. Obľúbenou trasou v Roháčoch je aj chodník vedúci okolo Roháčskych plies a k Roháčskemu vodopádu. Ak po menej náročnej túre budete ešte vládať, tak určite odporúčame navštíviť aj Múzeum oravskej dediny alebo menej známu Brestovskú jaskyňu.

Bez námahy

K pekným výhľadom sa dá dostať aj bez turistiky. Na Hornej Orave sa nachádzajú tri miesta, kde vás vyvezú lanovkou. Najbližšie sú lanovky v stredisku Roháče – Spálená, ktorá vedie pod vrch Salatín (1 500 m) a Oravice, kde sa môžete na vrchole prejsť k rozhľadni Krúpová (1 065 m). Na Kubínskej holi na vás čaká okrem lanovky aj možnosť člnkovania, zipline (zjazd na lane), horské trojkolky, paragliding, lanové centrum alebo zjazd na bicykli po trati s dĺžkou viac ako 5 km.

Na bicykli okolo Tatier

Cyklistický okruh okolo Tatier s dĺžkou 250 km má vybudovaných už viacero častí určených primárne pre cyklistov. Úsek z Trstenej do Nového Targu bol jedným z prvých dokončených. Vedie po bývalej železničnej trati, a preto má príjemný profil vhodný aj pre rodiny s deťmi. Z roka na rok pribúdajú nové úseky pozdĺž rieky Orava. Dá sa na ne napojiť v neďalekom Tvrdošíne. Ľudia ich majú radi, lebo sú vedené tesne popri vode. Ak odbočíte od rieky Orava v Podbieli smerom na Zuberec, dostanete sa po bezpečnom chodníku až do oravského skanzenu. 

Oravský hlinený betlehem

Oravský hlinený betlehem je unikátne dielo vytvorené z vypálenej keramickej hliny. Betlehem tvorí 365 figurálnych diel, ktoré obsahujú viac ako 500 postáv.  Súčasťou Oravského hlineného betlehema sú miniatúry Oravského hradu a 14 najznámejších sakrálnych objektov z Oravy. Pozadie je vytvorené plastickým krajinným keramickým reliéfom. Každá časť betlehema je jedinečný originál, ručne vymodelovaný a vypálený v keramickej peci. Väčšina figurálnych diel a objektov je zdobená farebnými ílmi- engobami. Ľudové umelecké stvárnenie betlehema je tematicky a obsahovo mimoriadne bohaté. Sú v ňom vyobrazené kresťanské hodnoty, ľudové tradície, história  aj prírodné bohatstvo regiónu Orava. Autormi Oravského hlineného betlehema sú bratia Ľubomír a Ján Hoľmovci. Dielo vznikalo postupne približne sedem rokov. Trvalá výstavná expozícia sa nachádza vo Vilčekovej kúrii v Trstenej.

Oravské more

Oravská priehrada je rozlohou aj objemom najväčšou vodnou plochou na Slovensku. Ak sa chcete okúpať, vyberte sa do častí Ústie alebo Prístav so vstupmi do vody z kamenistých alebo trávnatých brehov. V neďalekom Autocampe Stará hora si môžete požičať vodné bicykle, loďky, vyskúšať jazdu na vodných lyžiach či nafukovacom banáne.

Z Prístavu sa viete vydať na 1,5 hodinovú vyhliadkovú plavbu s 25-minútovou zastávkou na Slanickom ostrove. Zachoval sa tam kostol a časť krížovej cesty zo zaplavenej obce Slanica. Oravská galéria tam vystavuje tvorbu ľudových umelcov. V kombinácii s letnými koncertmi zažijete neopakovateľné chvíle.

Krížová cesta a náučný chodník na Bubeníku

Krížová cesta je súčasťou kultúrno-oddychovej zóny na kopci Bubeník, ktorá je napojená na cyklistické a turistické trasy vedúce do okolitých obcí a blízkeho pohraničia. Neskôr bude prepojená s pripravovanou turistickou rozhľadňou. Autorom jednotlivých zastavení – umeleckých diel z tvrdeného betónu s vytvorením mozaiky s plastikou –  je gréckokatolícky kňaz Kamil Dráb. Krížová cesta pozostáva z 15 zastavení a slúži pre povzbudenie, stíšenie a orientáciu na základné výzvy ľudského života, spojené s tvorivosťou ako poslaním človeka. 

Interaktívno-vzdelávací náučný chodník oboznamuje turistov o faune a flóre so zameraním na miestne podmienky v pohraničí ako napr. listnaté a ihličnaté dreviny, chránené, liečivé rastliny, huby, hlasy vtákov atď. Na konci náučného chodníka –  na vrchole kopca Bubeník je vytvorená oddychová zóna s prvkami mobiliáru ako „kráľovský“ gauč, lavičky, stôl, odpadkový kôš, ohnisko, ďalekohľad s otočnou podnožkou, kde si môžu návštevníci nielen oddýchnuť, ale taktiež pozorovať bohaté okolité kultúrne a prírodné dedičstvo, najmä krásny výhľad na Západné Tatry – Roháče, Oravskú priehradu, Babiu horu a pod. Mladší návštevníci si môžu vyskúšať svoje zručnosti a poznanie pohraničných kultúrnych pamiatok v pexese. 

 

- - Inzercia - -