Dnes je pondelok, 30.január 2023, meniny má: Ema
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Historický Vláčik Korýtko odštartuje piatu sezónu

jún 29, 2022 - 07:00
Už túto sobotu odštartuje víkendová prevádzka najobľúbenejšej rodinnej atrakcie v Ružomberku. Historický vláčik Korýtko bude piatu sezónu v rade prevážať prázdninujúcich a dovolenkárov na trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice. Vlak s vozňom pre bicykle a kočíky odvezie za zážitkami a ponúkne atraktívny program nielen pre cyklistov, turistov a milovníkov historických vlakov. Okrem bežnej prevádzky vláčika čaká na návštevníkov v konečnej stanici Zápalkáreň aj šesť tematických podujatí.
Foto: 

Vláčik Korýtko vlakom bicyklom je ideálnym spestrením prázdninových letných dní na dolnom Liptove. Sám osebe je atrakciou, kúskom oživenej histórie a cyklistom a peším ponúka výborné možnosti na výlety po okolí. Historický motorový vozeň typu 811 má pripojený vyše storočný vozeň na bicykle a kočíky. „Náš historický vláčik odvezie všetkých cestujúcich s bicyklami aj kočíkmi zo železničnej stanice v Ružomberku na stanicu Zápalkáreň a späť a to každú prázdninovú sobotu i nedeľu v čase od 9 rána do 18 hodiny večer. Začíname už túto sobotu 2. júla,“ povedal Martin Baník, člen občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok. Po jazde vláčikom si na stanici Zápalkáreň budú môcť návštevníci spraviť piknik a oddýchnuť v ústí Revúckej doliny, či sa vybrať na výlet do okolia – smerom na Vlkolínec alebo Malinô Brdo. Aktívnejším dovolenkárom a výletníkom vedia na mieste zapožičať bicykle a elektrobicykle, na ktorých môžu pokračovať  po bývalej trati korytnickej železnice malebnou krajinou Revúckej doliny a dostáť sa aj k Brankovskému vodopádu či do konečnej stanice v Korytnici. 

„Tak ako oslavuje naša historická atrakcia päť rokov, tak sme pripravili na leto aj päť tematických dní v konečnej stanici Zápalkáreň. Odštartujeme Korýtkominifestom, kde na najmenších čaká animačný aj hudobný program. Pre starších návštevníkov sme pripravili predstavenie knihy z Ružomberka do Korytnice, ktorá približuje históriu korytnickej železnice a jej okolia. Cyklisti budú môcť využiť možnosť si zapožičať elektrobicykle,“ doplnil Martin Baník.

Cena za prevoz historickým vláčikom po trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice je skutočne symbolická. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia zadarmo. Navyše s použitím zľavovej Liptov Region Card majú aj dospelí len polovičné vstupné. Preprava kočíkov a bicyklov je bezplatná.

„Počas leta budú nasledovať aj ďalšie podujatia ako papierenský deň, veľmi obľúbený modelársky deň, počas ktorého bude možné vidieť aj ukážky starej vojenskej výzbroje a techniky. Na gazdovskom dni sa návštevníci môžu tešiť na zvieratka z okolitých fariem. Letnú sezónu uzavrieme divadelným a folklórnym dňom. Navyše aj z návštevy tejto atrakcie v meste dostávajú všetci pečiatky do turistického pasu, v ktorom po úspechu z minulých ročníkov opäť pokračujeme,“ povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. 

- - Inzercia - -