Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Jadranka: Hudbou prinášam radosť aj bolesť

júl 08, 2022 - 08:00
Speváčka Jadranka sa považuje za sprostredkovateľku balkánskych emócií, melódií a nátury. Má veľmi pozitívny vzťah k životu a ten prenáša cez svoje piesne aj poslucháčom. Už roky patrí medzi spevácke stálice.
Foto: 
Archív Jadranka

Keď sme si dohadovali stretnutie, povedali ste, že v piatok nemôžete, máte koncerty, a potom aj cez víkend. Takže už sa to naplno rozbehlo? Pre koho spievate?

Áno, veci sa pohli tým správnym smerom, to znamená, že môžeme opäť pracovať a stretávať sa s našimi divákmi. Dúfam, že to tak aj zostane, veľmi mi chýbal dotyk s publikom. Veď ja som celý život na cestách za divákom a domov som si chodila len vymeniť veci. Rozbiehame sa, no nie je to ako pred pandémiou, ale aj tak som vďačná za plné víkendy. Spievam pre starostov a primátorov, tí sú mojimi hlavnými partnermi, chodím vystupovať na vinobrania, oslavy a všetky možné podujatia. Tiež spievam na teambuildingoch, narodeninových a súkromných oslavách, svadbách, výročiach atď.

S kým vystupujete, máte aj skupinu, hudobný sprievod?

Pred vypuknutím pandémie som mala dve kapely, ale muzikantský život nie je jednoduchý. Ja totiž stojím tridsať rokov na javisku a deväťdesiat percent muzikantov chodí cez týždeň do práce a cez víkendy hrávajú. Uštvú sa. Ja som vychutnávač života, žiaden otrok. Mnohí moji kolegovia makajú v zahraničí, drú ako blázni a ani kávu si nedoprajú. Ale veď život treba žiť, nie pretrpieť. Pozerám na to úplne s hrôzou. Ja si dám v pokoji obed, po ňom si doprajem wellness, žijeme predsa iba raz a nik nevie, ako dlho na tomto svete pobudneme. Potrebujem si život užívať každý deň, či mám vystúpenie alebo nemám, aj po ňom si dám dobré vínko s hosťami a teším sa zo života. Od začiatku až do konca. V korone mi ľudia chýbali, tým, že som sama, tak som začala zvažovať nejakú robotu, hocičo, kde vidím človeka. 

Stretli sme sa na 80. narodeninách Dušana Grúňa, vy ste oveľa mladšia, poznáte jeho piesne, vystupovali ste s ním niekedy? 

S Dušanom Grúňom a jeho milou manželkou sa poznám roky. Desať rokov som spolupracovala s Majou Velšicovou, kde sa vystriedali tucty spevákov, starších aj mladších a potom v mojej samostatnej kariére sme s Duškym koncertovali tam, kde nás predal môj manažér Jozef Sliva.

Na jeho oslavách ste zaspievali aj veľmi rezkú a peknú balkánsku pesničku, balkánska krv sa teda vo vás nezaprie...

Samozrejme, krv nie je voda, matka bola z Balkánu a otec Bratislavčan. Spievam po srbsky aj chorvátsky, no pre Slovákov aj po slovensky, veď som sa narodila v Bratislave. Spievam piesne, čo majú energiu, na uspávanky sú tu iní. Mám aj sviežu vlastnú tvorbu s viacerými našimi autormi hudby a textu. Také mňamky. Pred vystúpením vždy rozmýšľam, ako sa ľuďom prihovorím, v akom jazyku, čo im budem chcieť v daný večer odovzdať, s akou energiou ich privítam. 

V Chorvátsku máte príbuzných, chodievate ešte za nimi? Čo hovoria na vašu spevácku kariéru na Slovensku? Boli oni tu na Slovensku?

Milujem Balkán, more, slnko a južanov. Moja mama sa vydala na Slovensko, vtedy sme sa navštevovali navzájom aj so širšou rodinou. Žiaľ, po tzv. mierovom bombardovaní Juhoslávie mnohých rozohnali a vyvraždili. Tí šťastnejší, čo mali peniaze, sa rozutekali po celom svete. To už nikto nedá dokopy, ja ani neviem, kde teraz tie rodiny žijú, stratili sme kontakt. Tak isto citlivo vnímam aj súčasnú vojnu, je to niečo strašné, čo páchajú ľudia na ľuďoch.  Keď idem spievať na Jadran, nie je čas na návštevy a pritom by som chcela opäť vidieť Sarajevo, Sokolac, Brelu, Záhreb a stretnúť aspoň matkinho brata Žubora a jeho ženu. Pamätám si ako Žubor vždy kukal po slovenských ženách, aké sme krásne, doslova ušľachtilé, vždy mi hovoril, aby som šla po druhej strane cesty, lebo na neho potom baby nepozerajú (smiech). Oni k nám potom nemohli chodiť, víza nebolo možné dostať, boli rôzne reštrikcie. Nevideli sme sa roky rokúce. 

fb_img_1644086673064.jpg

Foto: 
Archív Jadranka

Žijete na vidieku, v Ružindole pri Trnave, ako ste sa sem dostali a prečo vidiek? Ako dlho tu už bývate?

Som Bratislavčanka, pôvodom zo Starého Mesta, ale pred rokmi som začala stavať domček na Trnavsku a neľutujem. Keď sa začala pandémia, bola som nútená prenajať byt pod Slavínom a presťahovať sa. V mojom okolí je veľa krásnych miest, kam sa dá ísť do prírody, Trnava ma výborné cyklotrasy a dúfam, že trnavský primátor bude ďalej pokračovať. Páči sa mi tu. 

Povedali ste mi: „Tu je celkom iný život.“ V čom konkrétne?

Trnavsko som si jednoducho zamilovala, čo viac dodať. A to som veľký lokálpatriot. Pod Slavínom som vyrástla, chodila som do školy na Hlbokú ulicu, ale po vypuknutí covidu som niesla veľmi ťažko, keď všetko zatvorili, priatelia a všetci známi aj tak niekam utekali na chaty, domy po rodičoch, len aby dali duši slobodu. 

Ako vás prijali domáci v Ružindole? Keď vás stretnú v obchode, spoznávajú vás?

Tak ako sa k ľuďom správate, tak vás prijímajú. Ja sa na nič nehrám, som kamarátska a teším sa, že môžem s nimi zdieľať aj nejaké aktivity. S dievčatami chodím na bicykel do krásneho okolia, s druhou partiou chodíme cvičiť tabatu, mám výborných susedov, varíme, opekáme a v obci budem spievať aj na hodoch. Teším sa, že je to všetko tak, ako som si vysnívala, byť s ľuďmi a pre ľudí.

Inak, my na Slovensku z Balkánu poznáme Gorana Bregoviča. Hrali ste s ním niekedy? 

Balkán má neskutočne veľa krásnych hudobníkov, speváčok a krásnej muziky. Ja som len sprostredkovateľ, ktorý tú nádheru priniesol ako Slovan Slovanovi. Keď cestujem na Balkán, chcem si užiť more, čerstvé ryby, ovocie, zeleninu, vybehnúť na miesta, kde som nikdy nebola. 

img-20220110-wa0034.jpg

Foto: 
Archív Jadranka

Kto vás k hudbe priviedol? 

Vyrastala som na blues a džeze, otec to miluje a doma som to počúvala už ako malé dieťa. Podľa mňa je to človek, ktorý má najväčšiu zbierku džezu a blues, vozil ho z Kanady, kam mu emigroval brat a platňami sme mali doslova zaprataný byt. Matka zasa priniesla do rodiny iný druh hudby, ktorá má inak relaxačný účinok. Ja tvorím oveľa viac emočnú muziku, potrebujem cítiť radosť, bolesť a všetko cez ňu chcem vyjadriť. Každý Slovák, čo kedy bol na Balkáne, má z toho niečo zažité, veľmi rada im to sem prinášam. Som sprostredkovateľ radosti a balkánskej nátury.

Koho zo slovenských interpretov si vy rada vypočujete?

Ja mám rada akúkoľvek dobrú hudbu. Hudba spája všetkých bez toho, aby ste rozumeli jazyk, vnímate emóciu.

Aké máte plány na leto?

Pracovné. Veľmi sa teším, že môžeme konečne účinkovať a sme medzi ľuďmi. Dúfam len, že budem zdravá a ak pôjdem k moru, tak až v septembri. Teraz si chcem vyložene užiť naplánované vystúpenia. Túžim byť len v poriadku a tešiť sa z toho, čo nám život prináša. 

- - Inzercia - -