Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Príbeh pilotky: Láska spod španielskych krídel

júl 14, 2022 - 07:00
Petra Lušpayová, rodáčka z nášho hlavného mesta, je pilotka. Svoj sen si vysnívala už ako mladé dievča a ukážkovo ho zrealizovala. Neskôr už aj s podporou svojho snúbenca, taktiež pilota. Edgar pochádza z Katalánska a Petra nám priblížila spoločný život dvoch rozdielnych kultúr pod jednou strechou kokpitu.
Foto: 
Archív Petra Lušpayová

Petra odišla po strednej škole do Londýna, okrášlila životopis skúsenosťami, ktoré  samozrejme nemala, našla si prácu a začala šetriť na vysokú školu. Plnila sendviče čímkoľvek okrem toho, čo si zákazníci pýtali, keďže sa tam po prvý raz stretla s angličtinou v praxi a hoci z nej mala štátnice, až toto bola pre ňu skutočná škola života. „Nebola som si istá, či niekedy budem schopná zohnať peniaze na letecký výcvik, tak som sa prihlásila na vysokú školu leteckého inžinierstva v Londýne, kde ma prijali. Sama som netušila, čo ma čaká a predstavovala som si to všetko oveľa jednoduchšie, ale odvaha a tvrdohlavosť mladého človeka sa nezaprú. Avšak nebyť podpory a finančnej pomoci mojej rodiny, nemyslím si, že by som vysokú školu ukončila.  Nebolo jednoduché pracovať a študovať zároveň a odpúšťať si veci, po ktorých mladí ľudia v mojom veku bežne túžia, ale túžba lietať bola silnejšia. Po ukončení vysokej školy s licenciou súkromného pilota som sa vrátila na Slovensko hľadajúc spôsob, ako letecký výcvik na dopravného pilota ukončiť.“ Zamestnala sa v dvoch prácach a žiadala o pôžičku hneď ako to bolo možné. Popri splácaní pôžičky na štúdium si nemohla žiadať o vysokú sumu, vedela, že musí nájsť čo najlacnejšiu možnosť ako doštudovať. Ocitla sa v Španielsku dúfajúc, že jej to vyjde. Našla si prácu ako učiteľka angličtiny v katalánskej dedinke a pokračovala v dobrodružstve. Popritom študovala teóriu na skúšky dopravného pilota a lietala praktický výcvik. Až to napokon vyšlo a z Petry sa stala hrdá členka tímu pilotov v nadnárodnej leteckej spoločnosti. 

unnamed-2.jpg

Foto: 
Archív Petra Lušpayová

Láska spod krídel

Do Edgara sa zaľúbila na palube malého výcvikového lietadla v leteckej škole v Španielsku, kde som ukončila výcvik komerčného pilota predtým, než obaja dostali prácu v leteckých spoločnostiach. To, že je Petrin snúbenec tiež pilot považuje za veľké šťastie v osobnom živote: „Keď ste obaja piloti, tak sa niekde na polceste v Európe vždy viete nájsť a zažiť dobrodružstvo. Veľa pilotov, najmä na krátkych a stredne dlhých trasách, začína a končí prácu na rovnakom letisku, čo umožňuje stabilitu a socializáciu v osobnom živote. Piloti na dlhých, napríklad transatlantických trasách, strávia viac času v hoteloch, ale aj to sa dá zvládnuť, ak máte po svojom boku správnu osobu. Vedieme nekonečné debaty o tom, ktoré lietadlo je “lepšie”- to, s ktorým lietam ja alebo on, keďže sú odlišné, aj keď počtom pasažierov sú podobné. Dobre to padne, keď sa vieme tomu druhému vyrozprávať - aký bol deň alebo týždeň, ak sa dlhšie nevidíme a nemusíme každý technický termín vysvetľovať, iba ak ide o niečo konkrétne, ale aspoň sa ten druhý niečo nové naučí. No ani to nepreháňame a snažíme sa nenudiť jeden druhého, treba sa vedieť odreagovať.“ 

unnamed-4.jpg

Foto: 
Archív Petra Lušpayová

Las papučas

Keď s partnerom začali spolu bývať, prvé mesiace Petra už zaspávala, kým on večeral. Postupom času  našli  kompromis a teraz večerajú v čase, ktorý im obom vyhovuje – ani príliš skoro ani neskoro. Občas sa na tom ešte stále smejú, keď už ho netrpezlivo vyčkáva s večerou, kým on ešte dopíja poobednú kávu. Edgar nenosil doma vôbec papuče, keď sme sa spoznali a nemal potrebu sa prezliecť do niečoho domáceho a pohodlného, keď prišiel z práce a teraz ich inak nenazve ako “las papučas”. Čo sa Petre na španieloch veľmi páči je ich kultúra stolovania. Keď sa stretnú s jeho rodinou, či už na obed alebo večeru, doma alebo v reštaurácii, nikto sa nikam neponáhľa a každý chod si vychutnávajú a sedia pri stole oveľa dlhšie ako je na Slovensku zvykom. „Každý rok v apríli ma poteší ružou. Je to totiž katalánsky sviatok, kedy muži darujú ženám ružu a ženy mužom knihu. Dá sa povedať, že je to menej komerčná verzia Svätého Valentína založená na legende draka. Som veľmi rada, že to priniesol do nášho vzťahu. V ten deň sa ulice Barcelony a Girony naplnia ružami všetkých farieb a kníh,“ hovorí Petra nadšene. Čo považuje v španielsku za negatívne? „Veľmi si cením, že Edgar rovnako ako ja nesúhlasí s býčími zápasmi a nestotožňuje sa ani s kultúrou a oslavami, ktoré k tomu patria.“

Vianoce o hlade

Jednu z najvtipnejších situácií ich spolužitia boli Edgarove prvé Vianoce na Slovensku. Petrina rodina sa snažila ukázať mu tradície tak, ako sa patrí. Už popri raňajkách mu povedala, aby sa dosýta najedol, lebo bude až skorá večera. Nerozumel tomu, že prečo mal stráviť sviatok hladovaním, ale z rešpektu prikývol. V Španielsku totiž na Štedrý deň bežne obedujú a potom majú neskorú a niekoľkohodinovú večeru. „Všimla som si, že bol cez deň hladný, ale tvrdil, že je to v poriadku. Keď sa konečne objavili oplátky a med na štedrovečernom stole a babička ho nútila, aby ich ochutnal, odložil si ich ako dezert po večeri. Španieli na Vianoce jedia rybu, ale sú zvyknutí na morskú chuť, čiže sladkovodný kapor na vianočnom tanieri na koniec chutil len babičke. Polnočná kapustnica tiež nie je jeho najobľúbenejšia, takže na ďalší deň mu mamina pripravila rezne so šalátom, s ktorými bol veľmi spokojný a teda konečne dosýta najedený. Aspoň, že to neboli “španielske vtáčiky”, ktoré mu chcela mamina pripraviť, keď navštívil Slovensko prvýkrát. V Španielsku totiž nič také nepoznajú,“ vysvetľuje Petra. „A čaj pije Edgar ešte stále iba vtedy, keď je chorý a maminu polievku zje iba na Slovensku, a aj to vyje šťavu a potom dojedá halušky, mäso a zeleninu, akoby to bolo druhé jedlo.“ Cení si srdečnosť a skromnosť Slovákov, páči sa mu slovenská príroda, ktorá je od španielskej výrazne odlišná.  Má rád Bratislavu a je vždy ohromený zo zmien, ktoré za posledné roky pri návštevách na Slovensko pozoruje.

- - Inzercia - -