Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Katarína Martinková: Na Slovensku máme množstvo inšpiratívnych ľudí

júl 14, 2022 - 07:30
Moderátorka RTVS Katarína Martinková vyštudovala klinickú logopédiu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a svoje dokonalé artikulačné schopnosti využíva ako moderátorka Nočnej pyramídy alebo hosť sobotného dobrého rána rádia Slovensko. Svojimi vstupmi obohacuje rovnako ako mladšiu, tak aj staršiu generáciu poslucháčov. Na galavečeri Slovenka roka 2022 dostala špeciálnu cenu čitateľov týždenníka Slovenka.
Foto: 
Archív Katarína Martinková

Aký bol pocit stáť na pódiu pri obdržaní špeciálnej ceny na galavečeri Slovenka roka 2022?

Bolo to veľké prekvapenie. Keď predo mnou vyšla na javisko Anetka Paríšková ako víťazka našej kategórie, považovala som to za uzavreté. Takže, keď zavolali na javisko mňa, chvíľu som nechápala, čo sa stalo. Na druhej strane ma to, samozrejme, veľmi potešilo, vážim si každý jeden hlas, ktorý som dostala. A drukujem týždenníku Slovenka, že nám každoročne predstaví takéto skutočné a úžasné osobnosti.

Ktorí z hostí relácie Nočná pyramída vám najviac utkveli v pamäti?

To je veľmi ťažká otázka. Bolo ich množstvo. Snáď je dobre si zaspomínať na tých, ktorí tu už medzi nami nie sú. Napríklad na historika doktora Milana Zemka, profesora Jána Pišúta – matematika aj niekdajšieho ministra školstva, veľkú osobnosť našej zahraničnej politiky Eduarda Kukana, či úžasného Milana Lasicu. 

Podľa čoho si vyberáte hostí do spomínanej relácie?

Sú to rôzne cesty. Niektorých si nájdem sama, na niektorých dostanem tip od mojej dramaturgičky Gabriely Kaliskej, či od mojich rodinných príslušníkov, alebo priateľov. Vždy by to mali byť ľudia - osobnosti, ktorí za sebou zanechávajú v našej spoločnosti pozitívnu stopu, ktorí svojou prácou zveľaďujú naše bytie.

matej_toth.jpg

Foto: 
Archív Katarína Martinková

Spomínali ste , že na svojej chalupe kosíte trávu, rúbete drevo, staráte sa o kvety. Vzťah k podobným činnostiam ste nadobudli postupne alebo to vo vás niekde vždy „driemalo“?

Postupne. Ako dieťa som všetky tieto práce odmietala. Teraz to funguje ako skvelý protipól k mojej práci. V robote pracujem hlavou a na chalupe telom. Veľmi mám na fyzickej práci rada, že okamžite vidno výsledok.

Vaša sestra je herečkou, žila v Kanade, aký máte v súčasnosti vzťah? Stretávate sa často?

So sestrou máme láskyplný, prajný a priateľský vzťah, aj keď je niekedy turbulentný pre naše prudké povahy. Žije už na Slovensku, takže sa stretávame podstatne častejšie. Som jej veľkou obdivovateľkou, čo do hereckého umenia. Pomáhame si.

Vyštudovali ste klinickú logopédiu na Pedagogickej fakulte UK, aj ste sa niekedy logopédií venovali?

Profesionálne som sa logopédii nikdy nevenovala. S mikrofónom som totiž začala koketovať už počas štúdia na vysokej škole. Ale všetky deti v rodine, či deti niektorých mojich priateľov som mala v tomto smere na starosti ja. A musím povedať, že sa mi darilo. Naše deti hovoria fakt čistúčko. 

Ako reagujete keď počujete, že niektoré kolegyne vyslovujú nesprávne? Máte tendenciu opravovať ľudí z vášho okolia?

U nás v Rádiu Slovensko som sa s prípadom, že by niekto niečo nevedel vysloviť nestretla. Snáď len, keď niekto niečo vysloví zle z nevedomosti. Ak to počujem v iných médiách, zarazím sa, samozrejme, v médiách by sa takéto prípady nemali vyskytovať. Ľudí z okolia neopravujem, len v prípade, ak ma o to požiadajú. 

Čo si vy najradšej pozriete v televízií?

Najradšej pozerám dokumenty, najmä o ľuďoch a ich životných príbehoch, ale aj historické, či prírodopisné. Milujem české komédie 70tych rokov a legendárny seriál Nemocnica na okraji mesta. Nepohrdnem aj náročnejšími filmami svetovej kinematografie. Mojim obľúbeným formátom je súťaž amatérskych pekárov Bake off, ktorú RTVS vysiela pod názvom Pečie celé Slovensko. Sledovala som všetky dostupné verzie – britskú, austrálsku, či českú. 

milan_lasica.jpg

Foto: 
Archív Katarína Martinková

A čo vypočujete v rádiu?

V rádiu Slovensko rada počúvam spravodajské relácie. Veľmi dôverujem mojim kolegom, ktorí na nich pracujú, najmä šéfkam vydania Eve Mravcovej a Jane Drábekovej. A obľúbila som si reláciu hosť Nory Gubkovej. Z našich moderátorov mám najradšej Romana Bomboša a Ivanku Ilgovú. No a samozrejme, že je mojou obľúbenou reláciou aj naša Nočná pyramída. Moji kolegovia ju všetci robia skvelo. A potom si občas rada prepnem na rádio FM, hrajú tam často krát veľmi zaujímavú hudbu. 

Aké máte plány na leto?

Chystám sa na moju každoročnú dovolenku na chalupu do malebnej dedinky Čierna Lehota v Strážovských vrchoch. Veľmi sa teším na tamojších obyvateľov, od ktorých sa veľa učím. A potom si obujem sedemmíľové čižmy a potúlam sa po Slovensku. Navštívim mojich milovaných – rodinu i priateľov.

 

- - Inzercia - -