Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď sa nereálne stane skutočnosťou

júl 16, 2022 - 07:30
Mladá vysokoškoláčka Lenka Černá z Nového Mesta nad Váhom má netradičný koníček. Už dva roky vo voľnom čase žongluje s loptičkami.
Foto: 

K nezvyčajnej záľube sa dostala cez rozvojový program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorý učí a motivuje mladých ľudí nastaviť si vlastné ciele a následne vytrvalo makať na ich naplnení. Lenka sa so svojou originálnou záľubou dostala aj do známej reklamy na obchodný reťazec. “Makarena mi v ušiach znela ešte niekoľko mesiacov,” úsmevne spomína na nezabudnuteľný zážitok mladá študentka. Lenka Černá je jednou zo 116 mladých ľudí, ktorí si v pondelok 27. júna 2022 preberú svoje významné - zlaté - ocenenie vojvodu z Edinburghu (DofE) v Primaciálnom paláci za prítomnosti britského veľvyslanca či rôznych známych osobností ako Juraj Kemka, kapela Hex, či Lujza Garajová-Schrameková. Tento výnimočný úspech sa podarí len 3% zo zapojených študentov do tohto medzinárodného programu.

Žonglovala v reklame na makarenu, videli ju milióny ľudí.

Žonglovanie Lenku zaujalo práve vďaka svojej netradičnosti. A tak zapla youtube videá a pustila sa do pokorenia vlastnej výzvy. "Môj cieľ bol naučiť sa 9 trikov s 2 a 3 loptičkami a 4 triky so 4 loptičkami. Lopty mi na začiatku padali a hlasno udierali o parkety, čo ma mierne znervózňovalo a frustrovalo,” vysvetľuje Lenka. "Skutočne som nazačiaku netušila, aké je to náročné. Kľúčová je hlavne sústredenosť a vytrvalosť. Výsledky sa dostavia samé po x opakovaniach," dodáva. Na začiatku tejto cesty začala s dvoma loptičkami a postupne zvyšovala ich počet a náročnosť prehadzovania či výmeny rúk. “Vedela som, že ak chcem dosiahnuť svoj cieľ, toto je jediná cesta,” vraví Lenka, ktorej bolo sympatické, že si takto rozvíja obe mozgové hemisféry a ich prepojenie. 

Trénovala kdekoľvek a kedykoľvek. V parku, doma či v detskej izbe počas online prednášok. 

"Pamätám si na ten pocit radosti a úprimnej hrdosti na samu seba, keď sa mi po skoro roku aktívneho cvičenia podarilo rozpohybovať všetky štyri loptičky. Nechcela som tomu veriť. Dvanásť mesiacov dozadu som tie video tutoriály sledovala a obdivovala a svoj cieľ som vnímala ako nereálny. A zrazu som tu stála, rozhadzovala rukami a lopty okolo mňa doslova lietali. Jednoducho sa mi podarilo dosiahnuť akúsi nereálnosť. Bez DofE by som tento niekoľkomesačný žonglérsky tréning určite nedokončila. Odradil by ma vlastný strach či frustrácia z príliš náročnej výzvy,” rozplýva sa úspešná držiteľka zlatého ocenenia vojvodu z Edinburghu. 

Makarena mi v ušiach znela ešte niekoľko mesiacov

Jedného dňa Lenku zaujal post kreatívnej agentúry, ktorá zháňala mladú žonglérku do reklamy. "Povedala som si, že to vyskúšam. Vybrali ma na casting, prešla som niekoľkými kolami, kostýmovou skúškou a nezabudnuteľná skúsenosť s tak veľkou produkciou sa mohla začať," opisuje jedinečný zážitok. Reklama sa nahrávala počas noci niekoľko hodín. Napriek tréme sa Lenke podarilo pôsobiť prirodzene a udržat si lietajúce ovocie namiesto loptičiek pod kontrolou. 

Z výsledku sa tešila celá rodina a priatelia. Hotové video videla prvýkrát vo vlaku cestou domov a zimomriavky ju sprevádzali ešte niekoľko hodín. "Bol to mega pocit vidieť sa v reklame. Zvyčajne v telke sledujeme profesionálnych hercov. A zrazu som v jednej z reklám bola aj ja, obyčajné dievča," vraví. "Kamoši mi posielali screenshoty z videa či TV a overovali, či som to skutočne ja," dodáva. 

Všestranne nadaná

Každý mladý človek, ktorý chce zlaté ocenenie DofE získať, sa musí okrem športovej aktivity venovať aj dobrovoľníctvu a rozvoju zručnosti, zvládnuť náročnú 4-dňovú dobrodružnú expedíciu v lese a rezidenčný pobyt v neznámom prostredí. Lenka nebola výnimkou. Dobrovoľne vyše roka doučovala mladšiu spolužiačku angličtinu a okrem toho sa venovala profesionálnemu fotografovaniu. Absolvovala ročný fotografický kurz. Učila sa, ako pracovať so svetlom, tieňmi a celkovou kompozíciou fotografie. Plnila rôzne zadania profesionálnych fotografov a posúvala sa vďaka ich hodnoteniam a spätnej väzbe. "Úplne ma to chytilo," teší sa Lenka, ktorá sa dnes vďaka tejto skúsenosti venuje produktovým fotografiám. "DofE mi istým spôsobom zmenilo život. Bez neho by som sa určite nedostala k žonglovaniu, reklame, či profesionálnemu foteniu. Aj vďaka tejto skúsenosti som objavila smer, ktorým sa chcem uberať,” vysvetľuje Lenka, ktorá dnes študuje marketingovú komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

“Naozaj si myslím, že tento program je jedna z najlepších príležitostí, ktoré môžu študenti využiť hlavne na strednej škole. Objavia nové záľuby, lepšie spoznajú sami seba, čo ich baví a čo nie, nájdu cieľ a smer, ktorým by sa chceli uberať a začnú na ňom pracovať. Je to fakt neoceniteľná skúsenosť,” uzatvára Lenka, ktorá má okrem zlatého DofE už aj strieborné a bronzové ocenenie vojvodu z Edinburghu z predchádzajúcich rokov.

- - Inzercia - -