Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako sa stať nenásytným čitateľom – rady, vďaka ktorým si zamilujete čítanie kníh

júl 18, 2022 - 07:00
Na svete sú miliardy kníh, no v posledných rokoch akoby ubúdalo ľudí, ktorí ich čítajú. Čo je za tým? Technologický pokrok, ktorý so sebou priniesol rozvoj internetu a sociálnych sietí, naša čoraz väčšia zaneprázdnenosť alebo len stovky iných možností, ako tráviť voľný čas? Keď sa nad tým zamyslíte, pocit, že na čítanie kníh vám už neostáva žiaden čas je často len obyčajná výhovorka. Čo by ste teda mali spraviť, aby ste si čítanie kníh zamilovali a s radosťou ich brali do ruky?
Foto: 
shutterstock

1. Nájdite si tiché miesto a odložte mobil

Mobil sa stal naším každodenným spoločníkom, ktorý už pomaly nepúšťame z ruky, no často je to na škodu. Neustále zvonenie a pípanie notifikácií vás len vyrušuje a odvádza vašu pozornosť od knihy. Čítanie v pokojnom a tichom prostredí naopak zvyšuje porozumenie, takže sa budete vedieť lepšie sústrediť. Skúste si preto nájsť miesto, kde ste sami a mobil na určitý čas odložte, alebo si vypnite zvuky. 

2. Čítajte to, čo vás zaujíma

Určite máte nejakú tému alebo oblasť, ktorú preferujete. Na výber je toľko kníh a žánrov, že je len a len na vás, čo si vyberiete. Čítanie by ste si mali v prvom rade užívať. Už nie ste v škole, aby ste museli čítať niečo, čo vás vôbec nebaví. Rovnako tak vám nemusí sadnúť kniha, ktorú vám odporučí kamarát či recenzia na internete. Vyhľadávajte radšej knihy, ktoré vás vtiahnu do deja a podnietia vašu zvedavosť až tak, že ich nebudete chcieť ani odložiť.

3. Vytvorte si svoj denný rituál

Pokiaľ sa čítanie stane pevnou súčasťou vášho denného režimu, nebudete musieť nasilu hľadať kúsok voľného času a nútiť sa do toho. Najlepším časom na čítanie je hneď ráno, ešte predtým, ako začnete pracovať alebo večer pred spaním. Vtedy vás už nič neruší a môžete sa sústrediť na čítanie. Dobrým nápadom je aj nosiť si knihu všade so sebou. Veď čo keď budete musieť na niekoho čakať, sedieť v čakárni u lekára alebo cestovať? Skvele využijete tento čas a nebudete sa tak nudiť.

4. Stanovte si cieľ a čas na dočítanie knihy

Pri nastavovaní si svojho režimu dňa je dobré vopred si premyslieť, koľko strán by ste mali prečítať za deň či za týždeň. Jednoduchou radou, ktorá funguje, je stanoviť si 20 strán ako denný limit. Je to taký odrazový mostík – začnete s „povinnými“ 20 stranami, no ak vás dej pohltí, bohvie, pri akom čísle skončíte.

Určite si tiež dátum, dokedy treba danú knihu prečítať. Prečo je to dôležité? Možno ste si už všimli, že ak čítate knihu, ktorá je vaša, neponáhľate sa a čítanie často odkladáte. Ak však máte knižku požičanú z knižnice, termín odovzdania a hrozba pokuty vás podvedome pobáda k tomu, aby ste čítali rýchlejšie. 

5. Do čítania sa nemusíte nútiť 

Ak vás však kniha po pár stranách prestala baviť, pokojne ju odložte bokom a skúste si vybrať nejakú inú. To, či tej predchádzajúcej knihe dáte ešte jednu šancu, je len na vás. Taktiež sa nemusíte cítiť previnilo, ak preskočíte pár odsekov alebo strán. Nie je na tom nič zlé, keď vynecháte zbytočné opisy, prípadne nudné a bezvýznamné pasáže. 

- - Inzercia - -