Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

PhDr. Nataša Haringová: Radšej sa prísť ubezpečiť, ako prísť neskoro

júl 19, 2022 - 14:00
Hoci sa na Slovensku často diskutuje zlá situácia v zdravotníctve, existujú i neštátne centrá, ktoré úspešne pomáhajú pacientom prekonávať ťažké stavy a trvalé zdravotné znevýhodnenia. Jedným z takýchto liečebných klenotov svetovej úrovne je piešťanské centrum ADELI, ktoré sa venuje slovenským aj zahraničným pacientom každého veku, teda od bábätiek až po seniorov.
Foto: 
ADELI

Najnovšie si na zoznam 62 krajín, odkiaľ prijímajú pacientov, pripísali aj 63. v poradí - Austráliu. O význame práce s najmenšou skupinou pacientov s neurologickými poruchami, teda s bábätkami, nám viac porozprávala fyzioterapeutka PhDr. Nataša Haringová.

adeli.jpg

PhDr. Nataša Haringová Radšej sa prísť ubezpečiť, ako prísť neskoro
Foto: 
ADELI

Motivovanosť najmenších pacientov je kľúčová pre ich pokrok

Za zázrakmi sa skrýva intenzívna práca

Za „zázrakmi“, ktorých sú malí bojovníci schopní, stojí poriadna dávka potu, sĺz a námahy. Na rodičov, ktorí majú pri vývine svojich detí akékoľvek pochybnosti apeluje, že je lepšie prísť sa radšej ubezpečiť, že vývoj bábätka prebieha v poriadku, ako zbytočne vyčkávať. V ranom veku sú totiž možnosti na zlepšenie najvýraznejšie.

Rehabilitácia v rámci rehabilitačného programu BabyMed, určená pre najmenšie deti,  ponúka pestrý režim terapií. Ako je o ADELI Medical Center v Piešťanoch známe, sú tu kladené vysoké nároky na komplexnosť a intenzitu rehabilitačného programu. Intenzita terapií je pritom citlivo prispôsobená každému dieťatku. Rehabilitačný program BabyMed spočíva v každodennom harmonograme terapií, v rozsahu až do 30 jednotiek týždenne. Denné cvičenie je prísľubom nastavenia cesty správneho vývoja dieťaťa a jeho úspešného napredovania. Včasnosťou terapeutickej intervencie dokážu odborníci predísť zameškávaniu motorického vývoja, ako aj predísť ťažším postihnutiam. Možno vás zaujíma, ako sa niekto mladý rozhodne pre profesiu, kde je deň čo deň vystavený ťažkým diagnózam.

adeli_07.jpg

PhDr. Nataša Haringová Radšej sa prísť ubezpečiť, ako prísť neskoro
Foto: 
ADELI

Terapeutky a masérky programu BabyMed

Láska k svojmu povolaniu je privilégium

Vždy ma to ťahalo k zdravotníckym a prírodným vedám,“ začína svoje rozprávanie sympatická fyzioterapeutka Nataša Haringová a nám je už z jej pohľadu jasné, že svoju prácu miluje. Fyzioterapiu a ošetrovateľstvo študovala v Piešťanoch, kde mala zároveň možnosť pracovať s klientmi z ADELI Medical Center, už v rámci praxe počas školy. Práve vďaka nej si vyskúšala, čo znamená pracovať s rôznymi vekovými kategóriami a zistila, že bábätká sú tá skupina, ktorá ju nadchla najviac. “Všetci hovoria, že je to ťažké, ale ja to milujem. Bábätká plačú, rodičia bývajú vystresovaní, ale napriek tomu stále vidím tú cestu, ktorou prekonávame aj na pohľad nemožné. Deti sa neskutočne rýchlo učia a pokrok vidíme často v priebehu pár dní. Naučia sa chodiť, držať hlavičku…zároveň rodičia počúvajú a nasledujú rady a cviky, ktoré ich učíme. Veľmi sa teším, že môžem robiť to, čo mám rada. Je to privilégium, veď nie každý robí to, čo má rád a čo má zmysel,” rozhovorila sa o svojom poslaní mladá žena, ktorá bábätkám a ich rodinám doslova mení životy. Rodičom prízvukuje, že pri včasnej intervencii sú pokroky najbadateľnejšie. “Vidieť napredovanie detí, je ten najkrajší pocit,” vyznáva fyzioterapeutka.

adeli_05.jpg

PhDr. Nataša Haringová Radšej sa prísť ubezpečiť, ako prísť neskoro
Foto: 
ADELI

Súčasťou programu BabyMed je aj terapia vo vode

Rehabilitačný program BabyMed

Rehabilitačný program BabyMed je určený deťom s potvrdenými alebo predpokladanými diagnózami:

 • Centrálna tonusová a koordinačná porucha
 • Nezrelosť centrálnej nervovej sústavy
 • Svalová hypotónia či hypertónia
 • Predčasne narodené deti
 • Stavy po pôrodných zraneniach, komplikovaných pôrodoch
 • Detská mozgová obrna
 • Dedičné degeneratívne ochorenia centrálnej nervovej sústavy

Keď sa rozhodnete zveriť osud svojho dieťatka do rúk odborníkov z ADELI, viete, že robíte správny krok. Každý rok sa lieči v rehabilitačnom programe BabyMed takmer 160 detí vo veku 28. dní až 2 roky. Navštevujú ich predovšetkým rodičia s predčasne narodenými deťmi či mamičky po problematických pôrodoch, ako aj deti s viac alebo menej nápadnými signálmi oneskoreného vývoja. Intenzívny a komplexný rehabilitačný program dokáže podnietiť mozgovú činnosť natoľko, že sa dieťa rozvíja a jeho mozog zreje.

adeli_04.jpg

PhDr. Nataša Haringová Radšej sa prísť ubezpečiť, ako prísť neskoro
Foto: 
ADELI

Správne pohybové steraotypy sú dôležité pre správny vývoj dieťaťa

„Pri terapii sa prejavuje vôľa dieťaťa. Vyžaduje si to citlivú prácu a komunikáciu z našej strany, keď rodičov učíme, ako dieťa motivovať k spolupráci. Presne vysvetľujeme, prečo a ako narábať s bábätkom v bežnom živote, ako ho dvíhať, držať a pomáhať rozvíjať. Už keď vidíme, že dieťatko zameškáva vo vývoji, je nutné, aby sa s ním narábalo inak. Napríklad, ak máte dieťatko so zvýšeným svalovým napätím, snažíme sa ho, laicky povedané, „nosiť v klbku“ (v embryonálnej polohe). Kladieme si za cieľ zasvätenie rodičov do  diagnózy, najlepšie ako vieme,“ približuje, čo všetko práca v ADELI obnáša. „S deťmi cvičí skupina terapeutov a tvoria tím, ktorý má spoločný cieľ. Pracuje sa konštruktívne, tak aby boli dosiahnuté žiadané pokroky. Komunita rodičov, ktorí majú deti so zdravotným znevýhodnením, sa navzájom drží nad vodou a hoci na začiatku býva prvotnou emóciou strach, ten s informáciami a pokrokmi časom mizne,“ približuje atmosféru v centre a pri rehabilitačných pobytoch PhDr. Nataša Haringová.

Na perspektívnej budúcnosti treba pracovať už dnes

A čo si najviac praje fyzioterapeutka do budúcnosti? „Nie je mi ľahostajná terajšia situácia, keď množstvo rodičov nedostane po pôrode či u ambulanciách pediatrov vždy načas dostatočné informácie. Počas našich podujatí „ADELI BabyZóna“ sa snažíme apelovať na rodičov, učiť ich, ako bábätko pozorovať a všímať si jeho prejavy. Prajem si, aby bolo o tom viac povedomia na verejnosti,  zlepšenie kvality na všetkých úrovniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti o najmenšie deti, lepšiu pozornosť lekárov, presnejšiu diagnostiku v ambulanciách a viac informácii o následkoch nezrelosti nervovej sústavy na možnosti pohybu, školský úspech a celkovú perspektívu dieťaťa.“

Ak máte aj vy pochybnosti, neváhajte navštíviť stránku www.adelicenter.eu. Informáciami nabitý obsah ponúka množstvo materiálov o tom, čo si na dieťatku všímať, aké sú míľniky vývinu počas prvých troch mesiacov aj možnosti intervencie, ktoré centrum ponúka. Fyzioterapeutka PhDr. Nataša Haringová zároveň uzatvára svoje rozprávanie opätovným apelovaním na rodičov: „Čím skôr začneme s dieťaťom cvičiť, tým lepšie, vypočujte si viac názorov, a ak máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte sa s nami poradiť.“

_______________________________________________________________________

Súčasťou 2 týždňového rehabilitačného pobytu sú pravidelne sa opakujúce:

 • ·        neurorehabilitácia
 • ·        masáž
 • ·        hydrokinezioterapia
 • ·        klinická logopédia
 • ·        kyslíková terapia

Viac info získate na www.adelicenter.eu a www.babymed.sk

- - Inzercia - -