Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Už tento víkend ožije Modra hudbou bez hraníc

júl 19, 2022 - 09:02
Koncom júla sa už štvrtý krát stanú jedinečné modranské priestory dejiskom medzinárodného hudobného festivalu Zvuk for Modra. Od 22. do 24. júla Nádvorie historickej radnice, sakrálne priestory Evanjelického kostola nemeckého a Cuvée ožijú Zvukmi (nielen) jazzu.
Foto: 

Festival otvorí multiinštrumentalistka, speváčka, skladateľka a textárka Sisa Fehér. V Evanjelickom kostole nemeckom zaznejú skladby z jej aktuálneho albumu KHI. Ide o návrat k alternatívnemu jazzu v spoločnosti medzinárodnej zostavy hudobníkov. Album pojednáva o vyrovnávaní sa s tlakom vonkajšieho okolia. Jeho názov je odvodený od Kelvin-Helmholtzovho efektu, fyzikálneho javu, ktorý vytvára pôsobivé vlnovité úkazy na vodnej hladine, na oblohe v oblačných formáciách či v atmosfére planét a hviezd.

Mercy

V kostole zostanete aj počas druhého koncertu. Čaká vás duo legiend českého jazzu, klaviristu a skladateľa Emila Viklického s renomovaným hráčom na basklarinet Pavlom Hrubým. Aj keď sa títo dvaja výnimoční hudobníci stretávali osobne už dlhšiu dobu k ich hudobnej spolupráci došlo po prvý krát až teraz. Na komorne ladenom albumu „Between Us“ v neobvyklom zložení piano a basklarinet.

I Can'T Stop Loving You

Kapela Tibor Feledi Kairos Quintet predvedie svoje hudobné umenie na Nádvorí historickej radnice. Zahrajú originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom s vplyvmi elektroniky, klasickej hudby a voľnej improvizácie.

Tibor Feledi Kairos Quintet - STROMY

Výpravné dielo inšpirované šamanskými liečivými obradmi. Aj tak by sa dal popísať nový album Ceremony experimentátora s ambientnými zvukmi Lukáša Bulka. Spolu s jeho umeleckými kolegami Jánom Kružliakom hrajúcim na husle a tancujúcou Kristínou Kluvánek vás v rámci projektu Alapastel pozývajú do bezpečného, rozjímajúceho prostredia v modranskom Klube Za Oponou.

Alapastel - In The Service Of Life

Sobotný hlavný program opäť odštartuje v kostole. Výnimočný poľský gitarista Przemek Strączek našiel novú inšpiráciu pre svoju obdivuhodne rozmanitú a objavnú hudbu v duu s taiwanskou hráčkou na tradičné nástroje erhu a morin khuur Chiao-Hua Chang. Ich spojenie je pokojnou demonštráciou úplnej slobody hudobného prejavu bez konkrétneho smerovania alebo striktne vymedzeného rámca formy a času.

Przemysław Strączek & Chiao-Hua Chang - BRAK

Podvečer na nádvorí radnice bude patriť podmanivému hlasu izraelskej speváčky Aravy Gal, doprevádzanej bubeníkom Marekom Žilincom a basgitaristom Denisom Pagáčom. Ich hudba vám učaruje svojou jednoduchosťou a pritom veľkou silou, spiritualitou a hĺbkou.

Ťažko zaraditeľná hudba českého dua Ireny a Vojtěcha Havlových sľubuje veľký zážitok. Fungujú spolu na scéne už desiatky rokov a ich tvorba je inšpirovaná európskou klasickou hudbou i východoázijskými hudobnými tradíciami. Dialóg violončela a violy da gamby sa postupne plynule prepracuváva až k originálne poňatej štvorručnej hre na klavír. Nechajte sa vtiahnuť do ich improvizovaného hudobného sveta nebeskej i ľudskej harmónie.

irena & vojtěch havlovi - into silence

Modranský sochár a umelec Martin Dzurek vdýchol svojmu objektu dušu tým, že ho pretvoril na hudobný nástroj. Ostium je gitarou v soche a sochou v gitare. Improvizovaný krátky set v nádhernom prostredí Evanjelického kostola na ňom odohrá hudobník Boris Čellár. Drevo rozozvučí hudba a Ostium na moment ožije.

Záver sobotného večera bude patriť starodávnym africkým piesňam v novom šate. Na nádvorí radnice zahrá koncert medzinárodné trio BATIK. Ich hudba stojí na križovatke kultúr. Spevák a hráč na koru z Burkina Faso - Noumassan Dembelé, poľský hráč na indického tabla - Piotr Malec a francúzsky kontrabasista s jazzovým pozadím Sébastien Beliah. Traja jednotlivci, ktorých spája láska k hudbe a k ich trom nástrojom.

Batik CONCERT - Kultura w Świcie

Nebudú chýbať obľúbené jazzové raňajky

Bez raňajok ťažko a bez tých jazzových ešte ťažšie. Už tradične atmosféru sobotného a nedeľného rána v Cuvée dotvoria ranné koncerty. Doprevádzané vôňou kávy a sladkými a slanými raňajkovými pokušeniami.

V sobotu ráno Modru navštívi štiavnické zoskupeniu Fusion Biscuit. Ich hudobnú sušienku tvorí zmes jazzu, rocku, funku s rôznymi „žánrovými odbočkami“. Kapela momentálne chystá debutový album a na festivale sa predstaví v zložení Juraj Kysel(basgitara)Jozef Sivák (gitara), Martin Jánošík (klávesy) a Martin Mojžiš (bicie).

Fusion Biscuit - 6/5

Nedeľné ráno aj pomyselná bodka za festivalom. Jazzové raňajky v spoločnosti klaviristu Miloša Biháryho, ktorý vytvára vlastnú osobitú symbiózu, medzi klasickou a jazzovou hudbou.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival sa koná aj vďaka finančnej podpore z Bratislavského samosprávneho kraja, z Mesta Modra, zo Soza a Sociálneho a kultúrneho fondu Soza a vďaka spolupráci s ECAV MODRA a s Kultúrnym centrom Modra.

VSTUPENKY: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/zvuk-modra-2022/

WEB: www.zvukformodra.sk

FB: https://www.facebook.com/zvukformodra

 

- - Inzercia - -