Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Horúčavy útočia: Ako ich zvládajú ľudia v iných krajinách?

júl 26, 2022 - 09:33
Leto so sebou prináša krásne, no zvyčajne aj poriadne teplé počasie. Keď teplomery začnú ukazovať závratne vysoké teploty, mnohí rozmýšľajú, ako by sa mohli čo najlepšie schladiť. V niektorých krajinách zas nie je takéto počasie ničím výnimočné – ľudia sú už na teplo zvyknutí, ale je to i vďaka rôznym fintám, ktoré im pomáhajú zvládať extrémne teploty. Práve od takýchto krajín sa môžeme inšpirovať aj my, a to najmä v súčasnosti, kedy sa už začínajú naplno prejavovať dôsledky klimatickej krízy.
Foto: 
shutterstock

Vrstvy a ventilátory 

Bezpochyby najväčšie vychytávky majú v Južnej Kórei. Keď teploty stúpnu, v obchodoch sa objaví široký sortiment chladiacich podložiek a obkladov, ktoré si ľudia môžu dať pod zadok, na stehná, krk alebo nalepiť na čelo. Kúpiť sa však dá aj špeciálny chladiaci sprej na hlavu a ventilátory. Nie však len také obyčajné, ako ich poznáme my. Obľúbené sú ventilátory v kočíkoch alebo okolo krku či klobúky, tričká a kabáty so zabudovaným ventilátorom. Kórejčania sa totižto snažia slnku všemožne vyhýbať – obliekajú si čo najviac vrstiev, nosia rukavice a slnečníky, pretože sa nechcú opáliť. Vďaka ventilátorom tak môžu byť zahalení a zároveň sa ochladzovať. 

Poobedná siesta

Španielsko, Taliansko, Grécko a mnohé ďalšie krajiny s vysokými dennými teplotami, majú jednu spoločnú tradíciu – siestu, teda krátke zdriemnutie po obede. Vďaka poobedňajšiemu spánku si pracujúci ľudia môžu oddýchnuť, načerpať sily a vyhnúť sa tak tým najväčším teplotám. Ďalším nesporným plusom je aj to, že aspoň 30-minútový spánok prospieva zdraviu, a to najmä z hľadiska kardiovaskulárnych chorôb. Počas siesty navyše býva skoro všetko zatvorené, takže radšej ostaňte vnútri i vy. 

Ľahké a vzdušné oblečenie

Mnohí majú v lete pocit, že čím menej oblečenia na sebe majú, tým menej im bude teplo. Opak je však pravdou a svoje o tom vedia aj v arabských krajinách a iných častiach Blízkeho východu a severnej Afriky. Dôležité však je, aby ste sa obliekali do ľahkých a vzdušných materiálov voľnejšieho strihu. Ideálne sú svetlé farby a prírodné tkaniny, keďže tie syntetické bránia odparovaniu potu. Nosenie takéhoto typu oblečenia zároveň chráni vašu pokožku pred priamym slnkom a škodlivým UV žiarením.

Vymeňte studené za teplé 

Ďalšou chybou, ktorú v lete často robíme, je pitie studených nápojov. Tie sa z tela vyparujú oveľa rýchlejšie a prinesú nám tak len krátkodobé osvieženie. V Indii, Tunise, Egypte, Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch či v ázijských krajinách naopak ľudia poznajú lepší spôsob ako bojovať proti vysokým teplotám, a to pitím teplého čaju či jedením horúcich jedál. Pre rozhorúčený organizmus to potom nie je až taký veľký šok a nemusí spotrebovať toľko energie na vyrovnanie teplotného rozdielu. Vhodné však nie sú ani sladené nápoje či káva, ktorá vás pre vysoký obsah kofeínu len odvodní a vysuší.