Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zaujímavý spôsob života, ktorý nájdete len na Zaježovej

júl 27, 2022 - 07:00
Čaro opustených lazov na Zaježovej, nachádzajúcich sa uprostred pohoria Javorie, približne 15 km juhovýchodne od Zvolena, objavila skupina ľudí, ktorí sa zaujímali o tradičné remeslá a udržateľný spôsob života. Doslova sa snažili vzdorovať konzumnej spoločnosti a určitým spôsobom sa vrátiť k prírode a k životnému štýlu ako z minulých čias. Spoločne si vybudovali komunitu, postavenú na rovnakých životných hodnotách a vzájomnej spolupráci.
Foto: 

Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že pre ich kreativitu, pozitívne myslenie či túžbu žiť slobodne a v súlade s prírodou, sa zo Zaježovej stalo miesto, ktoré priťahuje a inšpiruje podobne zmýšľajúcich ľudí, a to nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. 

Unikátnymi a priekopníckymi sú aj ich projekty a iniciatívy, napríklad komunitou spravovaná škola, Potravinová banka, domy postavené na báze prírodného staviteľstva, tradičné gazdovstvo či spirituálne až „hipisácky“ orientované miesto zvané Brána.

Na vyučovaní v škole sa podieľajú aj rodičia

V roku 2007 si miestni založili environmentálno-komunitnú základnú školu, ktorá má podobu jednotriedky pre žiakov 1. – 4. ročníka. Patrí medzi jednu z najmenších na Slovensku a deťom poskytuje moderné vzdelanie, avšak podávané hravým spôsobom. 

Zaujímavé je, že učiteľke so školou v mnohom pomáhajú samotní rodičia. Na starosti majú celkový manažment školy, vedú účtovníctvo, upratujú, rekonštruujú, ale podieľajú sa i na vyučovaní niektorých predmetov, ako je napríklad angličtina, informatika alebo telesná výchova.

Jednoduchý nákup v Potravinovej banke

V čase začiatkov, keď ešte novousadlíci snívali o odpútaní sa od civilizácie, mali za cieľ potravinovú sebestačnosť. Postupom času si ale uvedomili, že pre podmienky v danej lokalite ide o nerealistickú myšlienku. 

Samozrejme, skoro každá rodina tu má svoju vlastnú záhradku alebo sad, kde si dopestuje časť potravín. Aj tak si však chceli znížiť náklady za nákup jedla, a preto zriadili Potravinovú banku, kde si môžu kúpiť najmä produkty z oblasti zdravej výživy a navyše bez obalov.

A ako taká banka funguje? Všetko je založené na vzájomnej dôvere členov komunity. Rodiny i jednotlivci tu majú založený „účet“ v zošite a ďalej je to už veľmi jednoduché. Prídu do banky, vyberú si tovar, zabalia ho a zaplatia tak, že prepíšu stav na svojom „účte“ podľa výšky nákupu. 

Unikátne slamené domčeky

Viacerí ľudia poznajú Zaježovú práve pre experimenty v oblasti prírodného staviteľstva. Nájdete tu domy, ktoré ako jedny z prvých na Slovensku využívajú ako izoláciu slamené balíky. Niekedy však poslúžia aj konopné či drevené vlákna, recyklovaný papier alebo iné ekologické materiály. Ako strešnú krytinu zas používajú i tradičnú ražnú slamu, trstinu či zelené strechy. Pre tieto stavby sú tiež typické hlinené omietky, hojne využívané už v minulosti.

Ekokomunita Sekier a Brána

Život v Ekokomunite na Sekieri je ideálny pre mladých a aktívnych ľudí, ktorí chcú na vlastnej koži okúsiť skromný a sebestačný život. Vyskúšajú si prácu okolo farmy, starostlivosť o zvieratá, pestovanie, ale aj práce na rôznych projektoch v Zaježovej a okolí. Súčasne sa môžu priučiť tradičným remeslám či stavaniu domov.

Na Bráne zas žije malé spoločenstvo ľudí, ktorí sa venujú skúmaniu vedomého bytia a vzťahov, obradom, energetickej práci a liečeniu. Učia sa žiť v prítomnom okamžiku, v spojení so sebou samými i s prírodou. Venujú sa takmer všetkému čo vás len napadne – od remesiel, prírodnej medicíny, včelárstva po rôzne spirituálne záležitosti ako sú transpersonálna psychológia, holotropné stavy vedomia či tantra.

- - Inzercia - -