Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyjadrenie odborníčky k téme: Za našich čias priestor na depky nebol, makali sme na poli

júl 28, 2022 - 07:30
Otázka duševného zdravia sa v poslednej dobe stáva čoraz naliehavejšou. Ľudia strácajú pomyselné istoty a potrebujú nájsť v sebe harmóniu. V rozhovore s doc. MUDr. Ľubomírou Izákovou sa dozviete, ako sa o svoju dušu čo najlepšie postarať a čomu sa treba vyvarovať.
Foto: 
shutterstock

Doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. pôsobí na Psychiatrickej klinike LF UK a UN  v Bratislave ako psychiatrička a vysokoškolská pedagogička. Prednáša a publikuje vo svojom odbore. Pracuje aj ako súdna znalkyňa v odvetví psychiatrie, je hlavnou odborníčkou MZ SR pre psychiatriu a členkou Prezídia Slovenskej lekárskej spoločnosti. Do júna 2022 pôsobila v dvoch funkčných obdobiach ako prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS.

Nájdu sa ľudia, ktorí psychické ochorenia podceňujú rečami typu: „Za našich čias priestor na depky nebol, makali sme na poli.“ Čo si o týchto vyjadreniach myslíte?

Je ťažké to porovnávať. Žijeme úplne inú dobu, akú žili naši rodičia a naše deti ešte odlišnejšiu. To, čo sme zažili my, nová generácia už nežije. Virtuálny priestor priniesol úplne iný spôsob zdieľania. Vy ste mohli byť maximálne hrdinkou vo svojou malom kolektíve triedy a oni majú teraz k dispozícii tisíce lajkov, ale aj dislajkov. Ako sa s tým všetkým majú vysporiadať? Veď to nie je jednoduché. Starší ľudia tomu nemôžu rozumieť. Psychické problémy tu vždy boli. Kedysi sa nimi len ľudia nezaoberali, nerozumeli tomu, že ide o chorobný stav, nemali kde vyhľadať pomoc, alebo sa jednoducho hanbili a radšej sa trápili, ako by vyhľadali odborníka. Ja si myslím, že je dôležité o duševných poruchách hovoriť, ako im predchádzať, ako sa prejavujú, že existuje spôsob, ako ich liečiť. Tým, že niekomu pomôžeme, mu skvalitníme život. Začne lepšie fungovať a život si opäť užívať.

Ako sa pozeráte vy ako lekárka na to, že sa niekto rozhodne liečiť depresie, úzkosti či iné psychické ochorenie pomocou východných filozofií? Odcestuje napríklad na opustený thajský ostrov, alebo do tamojšieho kláštora.

Keď vám začne viróza a cítite sa nanič, naordinujete si ticho, teplo, tekutiny, vitamíny a niekedy to prejde a nepotrebujete žiadnu ďalšiu liečbu. Tak je to aj v psychickej oblasti. Niekedy je nutné spomaliť pracovné vypätie a človek zregeneruje svoje sily, nájde zdroje, z ktorých môže čerpať a začne správne fungovať. Ak už však niekto trpí duševnou poruchou, takáto cesta mu môže častokrát ublížiť a zhoršiť stav. Ale chápem, že aj toto ľudia vyhľadávajú. Prijať ochorenie je ťažké. Ešte aj s perspektívou, že to môže byť na dlhšiu dobu a človek sa musí vyrovnať s limitmi, ktoré mu to prinesie. Ľudia túžia po niečom, čo im pomôže a je to asi prirodzená ľudská reakcia, hľadať i mimo oblasti medicíny. U niekoho to môže vyjsť, no u mnohých aj nie. 

Aké sú momentálne najrozšírenejšie psychické poruchy?

Depresívne a úzkostné poruchy, závislosť od alkoholu či drog a demencie. Nárast počtu demencií súvisí aj s tým, že celosvetová populácia starne. Zatiaľ kauzálny liek objavený nebol, ale liečba demencií tiež zaznamenáva pokroky, najmä v ostatnom období.

Čím je spôsobený fakt, že sa niekto z psychickej poruchy dostane pomerne rýchlo a iný sa s ňou trápi celý život?

Niekto má astmu, berie preventívne lieky a žije s ňou v pohode. A potom sú ľudia, ktorí na ňu zomierajú. Takto to je aj v psychiatrii. Niektoré psychické poruchy nezareagujú na liečbu tak, ako očakávame, nebýva jednoduché nájsť pre to vysvetlenie. Napriek tomu by som však chcela zdôrazniť, že nestačí iba jesť lieky, treba to robiť pravidelne a v predpísanom dávkovaní, ale súčasne je potrebné aj zmeniť životný štýl, nepreťažovať sa, naučiť sa zvládať stres a relaxovať. Všeobecne platí, že ak niekto príde včas, diagnostikujeme ho a nastavíme mu liečbu. Spolupracuje a upraví si životný rytmus tak, aby sa mu stav nezhoršoval. Vtedy má lepšiu prognózu ochorenie prekonať. 

Pozor! Dôležitá informácia pre všetkých novinárskych kolegov a kolegyne:

Novinárska Nezábudka vychádza zo základných 5 odporúčaní pre zodpovedné informovanie samovražednom konaní.

1. Nepíš o presnom mieste samovraždy – príspevkoch by sa nemalo spomínať presné miesto, lokalita ani udalosti v rámci prevencie vzniku tzv. suicide spots v mestách alebo regiónoch, špeciálne v prípade úmrtí mediálne známych osobností.

  1. Neopisuj podrobne spôsob samovraždy – presný opis spôsobu vykonania samovraždy môže predstavovať formu návodu, vpríspevkoch by mal preto absentovať. Opätovne, vprípade mediálne známych osobností, sú rizikovénapodobňujúce samovražedné pokusy s identickýspôsobom vykonania.

  2. Nepoužívaj termíny ako „neúspešná“ samovražda – pretože nie je neúspechom nezomrieťSlovné nuansy príspevkoch budú hodnotené hľadiska formulácie postojov ksamovražednému konaniu – príspevky by nemali justifikovať ani normalizovať samovražedné správanie. Rovnako je vhodné vynechávať slovné spojenie „spáchať samovraždu“, nakoľko môže evokovať spojitosť s kriminálnym správaním.

  3. Vyhni sa grafickým zobrazeniam – príspevky by nemali mať grafické zobrazenia alebo ilustrácie miesta alebo spôsobu samovražedného konania, rovnako by sa nemali publikovať odfotené zanechané listy na rozlúčku.

  4. Vždy uvádzaj informáciu o pomoci s uvedením kontaktu – príspevkoch by mali byť uvedené odkazy na ľahko dostupnú pomoc: Linku dôvery Nezábudka (telefonická linka), IPčko.sk (internetová poradňa), prípadne informovanie o dostupnosti 24- hodinovej psychiatrickej starostlivosti v prípade akútnych stavov cestoupsychiatrických oddelení nemocníc, eventuálne centrálnych príjmov nemocníc.

Za dodržanie kritérií môžu príspevky dosiahnuť celkovo 5 bodov (1 kritérium = 1 bod). Víťazom Novinárskej ceny SPsS sa stane médium alebo novinár (redaktor), ktoré/ý bude mať najvyšší počet bodov v nominovaných príspevkoch (bodovanie má sumačný charakter – prípade nominácie väčšieho počtu odlišných príspevkov od jedného média/ redaktora budú sčítavané body za jednotlivé príspevky). V prípade rovnakého súčtu bodov bude rozhodujúce naplnenia kritéria č.5 s odkazom na dostupnú pomoc a č.3 v zmysle slovnej formulácie podanej informácie („bez vytvárania senzácie“, súčelom prezentovať alternatívy v zmysle hľadania pomoci).

Viac informácií nájdete na: http://www.psychiatry.sk

img_4545.png

Foto: 
psychiatry.sk

 

- - Inzercia - -