Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Europoslanec Ivan Štefanec: Rodinné chvíle sú za odmenu

júl 29, 2022 - 07:00
Europoslanec za KDH Ivan Štefanec je vďačný svojej rodine za podporu, ktorá sa mu roky dostáva. Aj vďaka nej môže na pôde Európskeho parlamentu meniť veci k lepšiemu.
Foto: 
Archív Ivan Štefanec

Ste otcom dvoch detí a už aj starým otcom dvojročného vnuka a päťročnej vnučky, pričom tretie vnúča je už na ceste. Aký ste otec a aký dedo? 

To musia povedať moji najbližší, ale obe role ma nesmierne napĺňajú. Síce, úloha deda je väčšia radosť, veď starí rodičia sú tu na rozmaznávanie (úsmev). S chuťou som sa do toho pustil. Mám z našich spoločných chvíľ veľkú radosť. Najradšej som, keď majú chuť športovať. Vnučka rada behá a už začína aj s tenisom. Čas s nimi je vždy veľmi cenný. Sú to chvíle za odmenu. 

Ako ste si zvykli na prácu europoslanca v Bruseli, keďže rodina zostala na Slovensku a vy za nimi už ôsmy rok dochádzate cez víkendy?

Moja práca si naozaj vyžaduje veľa cestovania, do Belgicka chodím na týždňovky a cez víkendy sa vraciam na Slovensko. Aj toto leto je pre mňa veľmi pracovné, včera som sa vrátil z Afriky, konkrétne z Kene, kde som bol menovaný šéfom pozorovateľskej misie na tamojších voľbách. O chvíľu sa tam teda budem musieť kvôli nim vrátiť. Momentálne som tak najvyšším predstaviteľom Európskej únie v Keni, ktorý pozoruje voľby. Sú to jedny z najväčších volieb sveta. Volí sa prezident, dve komory parlamentu a regionálne zastúpenie. Keňa je demokratická krajina a EÚ pozvala kenská vláda spolu s Nórskom, Švajčiarskom a Kanadou. Mojou úlohou je organizovať prácu pozorovateľov, ktorých máme na mieste a výsledkom je podrobná správa o priebehu volieb. Je to vyspelejšia krajina, než som očakával.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Zaoberám sa predovšetkým tromi hlavnými témami. Digitalizáciou, seniormi a malými podnikateľmi. Tým sa veľmi rád venujem a najradšej na mojej práci mám to, že každý môj deň je iný. Je to veľmi pestré. Stretávam množstvo zaujímavých a inšpiratívnych ľudí. Motivuje ma možnosť veci reálne ovplyvňovať. Teraz sa mi podarilo presadiť návrh jednotnej koncovky nabíjačiek pre mobilné telefóny. Znie to jednoducho, ale zjednoduší to podstatne život ľuďom a ušetrí to množstvo elektronického odpadu. V rámci zahraničnej politiky som už osem rokov súčasťou delegácie Európskeho parlamentu na Ukrajine, v apríli som navštívil aj Buču, Irpiň a Kyjev, po tom, ako vyhnali ruských okupantov, takže aj to sú silné aspekty mojej práce. Venujem sa aj južnej Ázii a teraz Afrike. Európska téma je veľmi pestrá, rozšírená do celého sveta a v Európskom parlamente sa stretáva dvadsaťsedem krajín a osem rôznych politických skupín. Moja hlavná pracovná náplň je hľadanie dohody, vyjednávanie a konsenzus. V žiadnej pozícií a v politike obzvlášť, sa netreba vzdávať. Je to dennodenná mravčia práca. Vyhrávajú tí, ktorí sú schopní sa dohodnúť, nie tí čo iba nahlas vykrikujú. Je tam nutná trpezlivosť, tolerancia a presvedčenie o správnosti návrhu. Vytrvalosť je alfou a omegou v mojej práci.

Vráťme sa z Belgicka na Slovensko. Ktoré miesta v rodnej krajine najradšej s rodinou navštevujete?

Pochádzam z Považskej Bystrice a moja manželka z Kozároviec, okres Levice. Dokonca aj ja som hrdý čestný občan Kozároviec, pripravujeme tam na jeseň divadlo, ktoré bude sláviť sto rokov svojej existencie. Najviac času trávim v Bratislave, kde bývam a žijú tam aj moje deti. Keď mám čas, idem pozrieť sestru s neterou a synovcom do Považskej Bystrice, jednu švagrinú máme v Kozárovciach a pravidelne chodíme do Tatier. Navštevujem ich veľmi rád, keďže som vášnivý športovec.

svk1.jpg

Foto: 
Archív Ivan Štefanec

V Kozárovciach poznám folklórny súbor Praslica, ktorý sme navštívili počas našich potuliek Slovenského dňa kroja.

Mám veľmi rád folklór, aj ten z Kozároviec. Doma mám fujaru, gajdy a samozrejme, že aj kroj. Verím, že sa v ňom tento rok stretneme aj na Slovenskom dni kroja. 

Ako ste sa s manželkou zoznámili?

Boli sme spolužiaci na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Vyštudovali sme odbor Ekonomicko-matematické výpočty na Fakulte riadenia. Chodili sme spolu do jedného krúžku a tam sme sa do seba zahľadeli. Obaja sme po svadbe pracovali v Považských strojárňach, ostali sme tam dvanásť rokov, do roku 1995. Už dvadsaťsedem rokov žijeme v Bratislave a teraz v lete oslávime výročie tridsaťdeväť rokov od svadby. Paradoxne, najviac času spolu sme strávili v škole, ale podpora manželky je pri mojej práci kľúčová.

Sám seba zaraďujete medzi konzervatívnych politikov. Aj v rámci KDH zastávate tradičné rodinné hodnoty. Kde vidíte problémy súčasnej rodiny?

So znepokojením sledujem demografický vývoj ako na Slovensku, tak aj v celej Európskej únii. Populácia starne, rodí sa málo detí. Pre ďalší vývoj je dôležité vytvárať motivačné podmienky, aby mladé rodiny mali deti. Pre nich sú podstatné tri veci. Aby mali prácu, bývanie a reálnu nápomocnú rodinnú politiku. V praxi to znamená vyššie rodinné prídavky a nižšie dane. Nech podporíme pôrodnosť a nie naopak. Rodina je základ spolužitia. Keď sa tešíme, keď sme smutní, keď máme problémy, vždy ideme za najbližšími, či si to uvedomujeme alebo nie. Podpora pôrodnosti je základ budúcnosti. To sú moje dennodenné výzvy, čo musia fungovať na celonárodnej úrovni, nielen na pôde Európskeho parlamentu. 

- - Inzercia - -