Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Nástrahy leta a ako im úspešne predísť

júl 30, 2022 - 16:00
Hoci by si jeden povedal, že táto téma je už tisíckrát omieľaná a vyčerpaná, opak je pravdou. Leto a jeho nástrahy na nás číhajú stále a ako sa zdá, v mnohých prípadoch sme nepoučiteľní. O tom, čo všetko je možné a ako zakročiť v prípade núdze sme sa porozprávali s Nikol Podmanickou, dobrovoľníčkou Slovenského červeného kríža.
Foto: 
shutterstock

Smutné klasiky- topenie sa, prehriatie, kolaps

Medzi najčastejšie letné komplikácie patria samozrejme nevoľnosti a kolapsy spôsobené teplom. Je skutočne na zdravom zvážení každého jednotlivca a úsudku, kedy je vhodné vychádzať von a naopak. Ak trpíte srdcovými ťažkosťami, alebo skrátka cítite, že vám teplo nerobí dobre, svoj pobyt na ňom eliminujte všade, kde je to možné. Neujde vám nič, na lete sú aj tak najpríjemnejšie dlhé večeri a skoré rána. Naopak, ak sa budete ponáhľať rovno do priameho slnka, koledujete si o problém. Nikol Podmanická, z Červeného kríža radí, čo robiť v prípade vyčerpania z tepla: „Dodržiavať pitný režim je veľmi dôležité. Ak už však dôjde k prehriatiu organizmu či k tepelnému úpalu, je potrebné človeka preniesť do chladnejšieho prostredia a ochladzovať ho (napríklad navlhčeným uterákom), prípadne ho ovievať vejárom. Taktiež je nevyhnutné  kontrolovať základne životné funkcie - vedomie, dýchanie , krvný obeh a ak je človek pri vedomí a nie je prítomné vracanie, podávame tekutiny po hltoch (ideálna je v tomto prípade minerálna voda).“

 

image1.jpeg

Nástrahy leta a ako im úspešne predísť
Foto: 
archív NP

Kapitolou samou o sebe je často fatálne prehriatie organizmu spôsobené zabudnutím  dieťaťa v uzatvorenom aute. Na rodičovských stránkach existujú rôzne rady, ako takejto tragédii predísť. Všetci sme len ľudia a osudová chyba sa môže prihodiť skutočne každému. Pre rodičov, ktorí musia často čeliť mnohým úlohám v krátkom čase a pritom je ich sústredenia permanentne narúšané nekončiacimi požiadavkami a krikom zo strany detí, odborníci radia jednoduchý trik. Ako zapášete dieťa do sedačky, položte si k nemu tašku alebo jednu topánku. Tieto veci máme tak podvedome vryté vo svojich zvykoch, že bez nich auto neopustíme. A našej pozornosti tak neujde ani dieťa tíško spiace v sedačke, ktoré je v najväčšom ohrození. Ak ho má práve na starosti rodič, ktorý a ním bežne cestu autom neabsolvuje, spomínaný trik môže zachrániť život. Rovnako sa neotočte opačným smerom, ak ste svedkom toho, že v aute na slnku spí zatvorené dieťa. Ide doslova o sekundy, ktoré môžu odvrátiť tragédiu.

Samozrejme, nešťastie neobchádza ani vodné radovánky. Veď už teraz na Slovensku evidujeme deväť prípadov utopenia, a to leto nie je ešte ani v polovici. Je logické, že bez dozoru by nemali ostávať deti, ani ľudia so zdravotnými problémami. Tabu by mal byť tiež alkohol alebo omamné látky, ktoré zohrávajú významnú rolu v mnohých prípadoch topenia sa. Nepreceňujte svoje sily a pamätajte si na to, že utopiť sa dá doslova aj v lyžičke vody. Ak sme svedkom topenia sa, je po vytiahnutí z vody nutné podať dotyčnému prvú pomoc. Aká je? „Snažíme sa čo najskôr zavolať na  tiesňovú linku (112/155). Ak topiaci sa človek po vytiahnutí z vody nedýcha (dýchanie kontrolujeme záklonom hlavy a priložením nášho ucha k nosu človeka) začíname s KPR - kardiopulmonálnou resuscitáciou.  Začíname 5 úvodnými vdychmi a následne pokračujeme v pomere 30:2 , čiže 30 stlačení hrudníka a 2 záchranné vdychy. Pokračujeme v resuscitácii až do príchodu záchrannej služby,“ objasňuje Nikol Podmanická.

image02.jpeg

Nástrahy leta a ako im úspešne predísť
Foto: 
archív NP

Kuriozity, ktoré nie sú ničím zvláštnym

V lete si mnohí z nás radi pestujú záhradky a krásny trávnik. Verte tomu, či nie, stále dosť zranení vzniká práve pri jeho kosení. Najmä, ak sú v okolí malé „tmolidlá“, ktoré kosačke skrížia cestu zrazu a nečakane. Dbajte na to, aby ste pri kosení predišli podobným stretom, lebo chvíľkovú nepozornosť môžete ľutovať navždy. So záhradníčením, prípadne grilovaním, súvisia aj bežné rezné rany. A aj keď nemusí ísť o nič dramatické, viete ako ich ošetriť? „Je dôležité brať ohľad na vlastnú bezpečnosť, čiže ak ranu niekomu ošetrujeme, nezabúdajme si nasadiť sterilné rukavice. Ak myslíme také bežné malé rany v domácnosti, tak vyčistíme okolie rany dezinfekciou a prelepíme,“ pripomína sympatická dobrovoľníčka.

Keď sme už pri najmenších, určite netreba vynechať ani tému šmykľaviek. Predtým, ako na jednu svoje dieťa posadíte, vždy rukou skontrolujte jej teplotu. V lete môžu byť skutočne rozpálené a namiesto zábavy s dieťaťom zbytočne privodíte bolesť a plač. Ďalšou kuriozitou, ktorá je obvyklejšia ako si myslíte je aj fakt, že mnohí rodičia idú na šmykľavku so svojím dieťaťom. V hre je v takom prípade možnosť zlomenej nohy, ktorá sa medzi dospelého a šmykľavku ľahko zasekne. Problémom býva často aj rozhorúčený betón, na ktorom sa ocitneme my alebo naše deti či maznáčikovia bosými nohami. V lete skrátka treba byť vždy v strehu.

Žihadlá a zuby

Leto sa prirodzene spája s pobytom vonku, kde čas vo svojom prirodzenom prostredí trávi aj hmyz a kliešte. Uštipnutie nemusí byť ničím hrozným, ak nemáme alergiu. V prípade kliešťa je zas nutné, vybrať ho, čo najskôr a miesto pozorovať. Hoci ide o malé stvorenie, v prípade, že je prenášačom boreliózy alebo encefalitídy, môže nám narobiť veľké problémy. Čo s ranami po bodnutí, alebo kliešťoch radí Nikol Podmanická: „Takisto aj tu platí, že prevencia je veľmi dôležitá. Ak vieme , že ideme do lesa, je vhodné  použiť repelent. Pri bodnutí hmyzom je miesto zväčša začervenané, bolestivé a taktiež svrbí. Ak je v rane žihadlo, vyberieme ho napríklad kreditnou kartou, ktorú máme bežne v peňaženke. Na postihnuté miesto následne priložíme studený obklad alebo ľad. Pri zhoršení stavu navštívime zdravotnícke zariadenie.“

Sexuálne prenosné choroby a plesne

Leto a láska. Áno, krása, ktorej sú plné červené knižnice, ale aj tu opatrne. Práve leto je typické zvýšeným výskytom sexuálne prenosných chorôb. Neradíme vám vzdať sa ľúbostného života, len to nie, určite je však zlatým kľúčom letných radovánok v pohode myslieť aj na ochranu. Ak ste single a cestujete, v lekárničke by mali mať svoje miesto aj prezervatívy. Ak ich nepoužijete na nič iné, v prípade núdze poslúžia ako škrtidlo pri krvácaní alebo vodotesný obal.

Plesniam sa darí vo vlhkom a teplom prostredí. Preto sú leto, kúpaliská a bosé nohy pre ne doslova festivalom radosti. Trochu si pomôcť môžete napríklad nosením šľapiek, ktoré vás ochránia pred stúpením do jamy levovej- alebo skôr plesňovej. Ak už na tento problém narazíte, netreba čakať, ale začať pleseň riešiť čím skôr. Ale keďže sú našou témou nástrahy leta, treba podotknúť, že aj pri výbere šľapiek buďte opatrní. Obuv by mala byť stabilná, aby sa vám pri chôdzi či krátkom pobehnutí ľahko nevyvrtla noha.

V žiadnom prípade sa však kvôli strachu nenechajte obrať o radosť z leta. Buďte prítomní a zapájajte zdravý sedliacky rozum, tak sa vyhnete väčšine nástrah „ľavou zadnou“.

- - Inzercia - -