Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vzťah s kolegom – rady ako to zvládnuť

august 01, 2022 - 10:28
Hovorí sa, že netreba miešať prácu a osobný život. Pracovanie v rovnakej kancelárii či spoločnosti môže mať svoje výhody aj nevýhody – najmä, ak sa problémy z jednej oblasti presunú do druhej. Ak ale firemné predpisy vzťahy na pracovisku priamo nezakazujú, treba dať láske šancu. S partnerom sa však vopred porozprávajte o základných pravidlách a stanovte si hranice, aby váš vzťah nenarazil na typické úskalia spoločnej práce.
Foto: 
shutterstock

Nechajte si to pre seba

Ak začnete chodiť s vaším kolegom, nechajte si túto novinku nejaký čas len pre seba. Netreba hneď meniť status na sociálnych sieťach ani to vešať na nos všetkým v kancelárii. Vyhnete sa tým klebetám či prípadným žartíkom zo strany kolegov. Čím menej detailov o vašom vzťahu budú vedieť, tým lepšie. 

V práci ostaňte profesionálni

Flirtovanie a intímnosti bokom – na pracovisku buďte profesionálni a zvyšok si nechajte na doma. Nechcete predsa, aby váš pracovný výkon niečo brzdilo. Mimo kancelárie sa naopak snažte nerozoberať robotu.

Sústreďte sa na prácu

Najmä na začiatku nového vzťahu majú ľudia „hlavu v oblakoch“ a rozlietané myšlienky. Neustále premýšľanie o partnerovi a o vás dvoch je rozptyľujúce, preto je nutné zastaviť tento zvyk ešte v zárodku. Snažte sa udržať balans medzi prácou a láskou – budete rásť ako osobnostne, tak aj pracovne.

Osobné problémy si do práce nenoste

Oddeľovanie osobného a pracovného života je tiež potrebné z toho dôvodu, že v každom vzťahu nastanú i ťažké časy. Problémy, hádky a nezhody je lepšie do práce neťahať. Váš hnev a podráždenosť by tak mohli pocítiť ďalší kolegovia a v dusnej atmosfére sa nikomu dobre nepracuje.

Súper či partner?

Práca na rovnakom oddelení môže byť nevýhodou aj vtedy, keď je vám pridelený rovnaký projekt, prípadne, ak sa musíte „biť“ o potenciálnych obchodných partnerov alebo klientov. Do vášho vzťahu sa tak môže dostať nezdravé súperenie, ktoré sa potom stane zárodkom hádok a nezrovnalostí. 

Ponorková choroba

Pri vzťahu s kolegom musíte rátať s tým, že spolu budete tráviť oveľa viac času. Ak ste spolu 24/7, teda počas vášho voľného i pracovného času, skôr či neskôr na vás môže prísť povestná „ponorka“. Ideálnym riešením je, aby mal každý svoje vlastné záujmy a miesta, kde sa môže ísť odreagovať a zabaviť s kamarátmi.

Rozchod – čo teraz?

Ak váš vzťah predsa len stroskotá, spoločne strávený čas v práci vám už nemusí byť príjemný, najmä ak je to ešte príliš čerstvé a bolestivé. Skúste sa porozprávať a nájsť nejaké riešenie, aby ste vedeli, ako sa k sebe máte správať na pracovisku. Zvážiť treba aj to, či nebude lepšie požiadať o preloženie, prípadne dať výpoveď a úplne zmeniť prostredie.

- - Inzercia - -