Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Plánujete dovolenku pri vode? Pribaľte si aj betakarotén

august 03, 2022 - 14:00
Slnečné lúče sú pre život nevyhnutné, no aj na ich pôsobenie sa treba náležite pripraviť. Vysoké koncentrácie voľných radikálov totiž môžu spustiť reťazové reakcie, ktoré môžu viesť k vysokej úrovni oxidačného stresu a tým pádom aj poškodeniu tela. A to je to posledné, čo si pre naše zdravie prajeme.
Foto: 
shutterstock

Beta karotén je zlúčenina, ktorá dodáva zelenine živé žlté, oranžové a červené sfarbenie. Telo premieňa beta karotén na vitamín A (retinol). Vitamín A, známy ako životne dôležitá živina pre zrak, hrá rozhodujúcu úlohu pri raste buniek a pri udržiavaní zdravých orgánov, ako sú srdce, pľúca a obličky. Beta karotén, ktorý dostal svoj názov z latinského slova pre mrkvu, je antioxidant, ktorý je mimoriadne dobrý pre vaše oči a pokožku.

Zdravotné výhody

Zdravie očí - Beta karotén je karotenoid provitamínu A alebo živina, ktorú telo ľahko premieňa na vitamín A. Výskum zistil, že konzumácia stravy bohatej na karotenoidy, vrátane beta karoténu, podporuje zdravie očí a predchádza očným chorobám. Štúdie ukázali, že ľudia s vysokými hladinami karotenoidov v krvi môžu znížiť riziko makulárnej degenerácie až o 35 percent.

Vylepšená kognitívna funkcia - Existujú dôkazy, že beta karotén, podobne ako iné antioxidanty, môže zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie. Prehľad viacerých štúdií zistil, že dlhodobé dopĺňanie beta karoténu malo pozitívny vplyv na kognitívne funkcie a pamäť. Antioxidanty ako beta karotén môžu byť veľmi užitočné pri znižovaní príznakov Alzheimerovej choroby a poklesu kognitívnych funkcií súvisiaceho s vekom.

Ochrana pokožky - Výskum ukázal, že antioxidanty, vrátane beta karoténu, môžu pomôcť udržať zdravie a vzhľad pokožky a môžu ju chrániť pred UV žiarením zo slnka.

Prevencia rakoviny - Vedci zistili, že strava s vysokým obsahom beta karoténu a iných antioxidantov môže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pľúc a pankreasu.

!Zdravotné riziká!

Vitamín A je živina rozpustná v tukoch, ktorá sa môže hromadiť v tele, predovšetkým v pečeni, a je toxický v nadmerne veľkých dávkach. Chronický nadmerný príjem vitamínu A môže spôsobiť závraty, nevoľnosť, bolesti kĺbov, kómu a dokonca smrť. Dokonca aj množstvá len mierne nad odporúčanou diétou sú spojené so zníženou hustotou kostných minerálov a rizikom zlomenín. Nie je však známe, že by beta karotén bol toxický, dokonca ani pri veľkých doplnkových dávkach. Jediným známym účinkom dlhodobého nadmerného príjmu beta karoténu u väčšiny ľudí je oranžovo-žlté sfarbenie kože. Zistilo sa, že fajčiari, ktorí užívajú vysoké dávky doplnkov betakaroténu, majú vyššie riziko úmrtia v dôsledku rakoviny pľúc.

- - Inzercia - -