Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prvým mestom, ktoré má Memorandum o spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom je Liptovský Mikuláš

august 06, 2022 - 14:50
Liptovský Mikuláš sa stal prvým mestom v krajine, s ktorým predstavitelia Slovenského olympijského a športového výboru podpísali Memorandum o spolupráci. Slávnostný akt podpísania memoranda sa uskutočnil počas Galavečera k 90. výročiu organizovaného hokeja v meste Liptovský Mikuláš.
Foto: 
Ramon Leško

Signatári Memoranda deklarujú, že im záleží na rozvoji slovenského športu a slovenského olympijského a športového hnutia. Za najvýznamnejší prínos športu pre spoločnosť považujú jeho pozitívne výchovné, vzdelávacie, sociálne a motivačné pôsobenie na deti, mládež, dospelých a zdravotne znevýhodnených občanov. Signatári memoranda si uvedomujú zodpovednosť za vytváranie a kultiváciu spoločného športového prostredia, rozvíjanie športových možností, podieľanie sa na rozvoji telesnej výchovy a športu, na zefektívňovaní prípravy a uplatnení telovýchovných odborníkov či na zvyšovaní počtu športujúcej mládeže. 

ram_8937.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„Veľmi si ceníme, že Slovenský olympijský a športový výbor sa rozhodol spečatiť spoluprácu s Liptovským Mikulášom, ako prvým mestom na Slovensku, keďže doposiaľ sa memorandá podpisovali len so samosprávnymi krajmi. Mesto má všetky predpoklady, aby mohlo napĺňať ciele memoranda,“ poznamenal primátor Ján Blcháč. 

ram_8909.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„Slovenský olympijský a športový výbor sa dlhodobo snaží podieľať na budovaní podmienok pre všestranný rozvoj a podporu športových činností. Nezabúdame ani na rekreačné športové aktivity a kladieme dôraz na ich význam z pohľadu zdravia verejnosti. Snažíme sa motivovať k tomu aj samosprávy, ktoré sú významným podporovateľom športu na Slovensku. V meste Liptovský Mikuláš, ktoré vychovalo už mnohých úspešných športovcov a olympijských medailistov, sme našli partnera, s ktorým chceme spolupracovať pri plnení našich úloh. Spoločne môžeme ešte výraznejšie pomôcť športu v regióne celého Liptova,“ povedal Anton Siekel. 

ram_8988.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_9020.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Liptovský Mikuláš dal Slovensku v ére jeho samostatnosti prvého olympijského víťaza Michala Martikána, ktorý uspel v roku 1996 v Atlante. Vtedajší Slovenský olympijský výbor udelil samospráve titul Mesto olympijských víťazov, ktorého odkaz dodnes napĺňa a používa. Aj ostatná slovenská olympijská víťazka Petra Vlhová totiž pochádza z Liptovského Mikuláša. Mesto ich a Elenu Kaliskú ocenilo čestným občianstvom.

ram_8920.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_9111.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Mikulášska samospráva je známa širokou podporou či už individuálnych alebo kolektívnych športov. V meste na športovom poli vďaka tomu pôsobí vyše 150 klubov a združení. Tie formujú a vedú k športu tisícky ľudí od detí až po seniorov. Mesto Liptovský Mikuláš vytvára kvalitné podmienky pre šport neustálym budovaním a udržiavaním športovísk. Ročne vynakladá viac ako 1,5 milióna eur na prevádzku športovej infraštruktúry a podporu klubov, čo je približne päť percent rozpočtu. V meste navyše pôsobí Olympijský klub Liptova, ktorý je jeden z najaktívnejších svojho druhu na Slovensku.  

Záver patril zábave, takej, aká sa na Liptove patrí!

ram_9219.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -