Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Marsonautka Michaela inšpiruje mladých Slovákov

august 10, 2022 - 07:00
Ambicióznu slovenskú marsonautku Michaelu Musilovú čaká veľké dobrodružstvo. Ide hľadať extrémne formy života na najvyšších vrcholoch kontinentov, aby ľudstvo lepšie poznalo prípadný život na Marse. O pripravovanej expedícii a projektoch, ktorým sa venuje porozprávala vedkyňa v rozhovore pre Slovenku...
Foto: 
Archív Michaela Musilová

Michaela vyučuje na rôznych univerzitách po celom svete. Aj v Bratislave, na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity, kde je hosťujúcou profesorkou. Prednáša o astrobiológií a vesmírnom výskume, v rámci študijného programu Kozmické inžinierstvo. „Veľmi sa mi táto úloha páči, učím s láskou a rada zdieľam moje poznatky a skúsenosti s mladými ľuďmi. Možno je to trošku netradičná téma, avšak prečo by sa jej nemohli venovať aj Slováci a Slovenky. Vždy ma poteší, keď vidím s akou vášňou sa púšťajú do projektov, čo im zadám a mám radosť, že sme takýto odbor na Slovensku otvorili. Je to pre mňa osobne obrovská výhra, pretože som sa dlhé roky snažila o to, aby sa nám to podarilo,“ prezrádza Michaela, vďaka ktorej sa tak môžu mnohí slovenskí študenti inšpirovať, ako si kráčať za svojimi snami. 

Koruna Zeme

Od septembra tohto roku sa doktorka Musilová pustí do nového projektu „Koruna Zeme". "Ide o sériu siedmich výstupov na najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov, ktoré mám v pláne absolvovať počas najbližších cca štyroch rokov. Začíname na Kilimandžáre - čo je najvyšší vrchol Afriky, kde vyrážame už 31. augusta tohto roku," doplnila vedkyňa. V rámci prípravy na expedície absolvovala aj viacero túr po horách v Ekvádore , v Slovinsku a štvordňový trek na Machu Picchu v Peru, kde vyšla do výšky 4 200 metrov. Bola to podľa nej skvelá príprava na Kilimandžáro. „Na spomínanú prvú expedíciu pôjdeme štyria + ku každej osobe bude priradený nosič, to je pravidlo v Tanzánií. Dokopy nás bude dvadsať a jeden alebo dvaja sprievodcovia. Budeme mať so sebou aj filmára, takže z výstupu vznikne krátky dokumentárny film,“ prezradila Michaela. Ak sa všetko podarí podľa aktuálnych plánov, všetky výstupy by mala ukončiť expedícia na Mount Everest o necelé štyri roky. Michaelin každý deň je úplne iný a práve to má na svojom živote rada. „Posledné mesiace pracujem ako digitálny nomád, takže sa presúvam z jedného miesta na druhé a každý deň pracujem v inej kaviarni, záhrade či na pláži. Pracujem na množstve projektov, plus spolupracujem s NASA, pripravujeme nové publikácie a prezentácie na konferencie. Spolupracujem aj s rôznymi firmami na Slovensku. Každý deň mám inú pracovnú náplň,“ ozrejmila Slovenka, ktorej pracovný život je hotovým dobrodružstvom.

commander_musilova_in_her_room_by_cassandra_klos.jpg

Foto: 
Archív Michaela Musilová

Skúmanie extrémofilov

Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily - teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú tak odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s NASA. Počas expedícií bude doktorka Musilová a jej tím testovať aj rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Veľmi dôležitá časť projektu je zameraná na vzdelávacie a popularizačné aktivity. O výskume, ktorý budú realizovať, chcú informovať verejnosť a zapojiť do neho aj mladých ľudí. Do expedícií budú napríklad zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta. „Na Slovensku spolupracujem s rôznymi študentskými organizáciami, teraz rozbiehame projekt na instagrame, kde sa ma deti môžu pýtať otázky, priamo tam im odpoviem na všetko, čo ich zaujíma. Podobné vysielanie budeme robiť aj pred a po expedícií na Kilimandžáro,“ informovala Michaela, ktorej prichádza stále viac nápadov od rôznych organizácií na tému deti, takže sa budú mať malí astronauti na čo tešiť. 

Planétu Zem máme iba jednu

Projekt je celosvetovým unikátom - na týchto vrcholoch sa obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Okrem extrémofilov však ide doktorka Michaela Musilová so svojím tímom skúmať aj zamorenie vrcholov mikroplastami a iným znečistením. „Mojim zámerom je vykonať všetky expedície čo najekologickejšie a čo najhumánnejšie. Chcem poukázať na to, aká je krehká naša planéta a ako sa môžeme lepšie o ňu starať. Planétu máme len jednu a ak každý jeden z nás neprispeje svojím dielom k jej záchrane - ani ,odsťahovanie sa na Mars´ (úsmev) nám nepomôže,“ dodáva.

Michaela u ľudí apeluje na ekológiu, samy totiž vidíme, že planéta sa mení, no nie k uzdraveniu. Čo môže podľa nej každý jedinec pre jej záchranu denne spraviť? „Treba si uvedomiť, že planéta sa mení takým spôsobom, že sa už ani nedá zachrániť, jedine sa dajú znížiť následky klimatických zmien na naše životné prostredie. Dá sa recyklovať, menej šoférovať, používať MHD, míňať menej elektriny, zbierať smeti ak ich človek vidí na ulici, nekupovať stále nové veci, ale využívať to, čo máme.. Keby si každý z nás dal na tom záležať, môže to všeobecne veľmi pomôcť.“ Treba si uvedomiť, že každá jedna vec, ktorú robíme, bude mať na planétu dopad. Zníženie konzumu určite pomôže. 

Odmalička ambiciózna

Doktorka Michaela Musilová posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji - HI-SEAS. Velila viac ako 30 simulovaným misiám a celkovo ich realizovala viac ako 40. Ako sa cítila v tejto pozícií? „Byť riaditeľkou v HI-SEAS bola život meniaca skúsenosť. Cítila som sa skvele, lebo som mala aj možnosť vyberať ľudí z celého sveta, a tým stanicu otvoriť mimo Ameriky. Boli sme naozaj rôznorodí, oveľa viac sa začalo hlásiť žien či ľudí z LGBT komunity. Zistili sme, že čím je posádka rôznorodejšia, tým je kvalitnejšia. Viedla som tam výskum, naďalej som spolupracovala s NASA a žila som si svoj detský sen astronautky,“ spomína Michaela. 

Marsonautka mala už odmalička veľké ambície, obaja rodičia sú veľmi úspešní v kariére, mama bola archeologička a otec diplomat. Obaja ovládali niekoľko jazykov a svoju dcéru sa spolu s bratom snažili viesť podobným smerom. „Vždy som si dávala vyššie ciele. Povedala som sama sebe, že za pokus to stojí, keď sa mi nepodarí najzaujímavejší cieľ, tak aspoň mám niekoľko záložných plánov. Každá výhra ma povzbudzovala v ďalších krokoch. Vedela som, že sa chcem dostať na najlepšie univerzity na svete a snažila som sa robiť všetko preto, aby sa mi to podarilo,“ hovorí s odhodlaním. Určite to stálo za to. Dlhodobo spolupracuje so špičkovými svetovými vedcami a univerzitami. Napokon vydala aj knihu o svojom živote „Žena z Marsu."Vedkyňa pokračuje v spolupráci s NASA, ktorú si veľmi pochvaľuje a vo svojom pláne byť jedného dňa v posádke, ktorá poletí na Mars. „Spolupráca s NASA je skvelá, je to rôznorodá a obohacujúca práca, riešime zaujímavý výskum a výborne spolu navzájom komunikujeme,“ pochvaľuje si.

Najlepší oddych je pri kultúre

Zaujímalo ma, či vie Michaela popritom všetkom aj oddychovať. „Áno, ideálne je, keď som niekde, kde nie je internet, kde nemôžem byť v spojení s mojou prácou. Pre mňa je najlepší spôsob oddychu ísť do prírody a zašportovať si. Prípadne ísť na kultúru či do spoločnosti. Najideálnejšie v novom prostredí,“ prezrádza o sebe. A ktoré miesto na svete má najradšej a prečo? „Na svete je toľko nádherných miest, zatiaľ som navštívila iba malú časť z neho, napriek veľkému množstvu krajín, ešte je veru čo objavovať. Vo všeobecnosti mám rada ľadové prostredia, napríklad v Grónsku ma veľmi baví byť vonku v teréne a zároveň mám veľmi rada púšte. V Izraeli alebo v Peru sa mi veľmi páčilo. Doslova mám rada extrémy, akými sú veľká zima alebo veľké teplo. Som taký extrémofil (úsmev). Cítim sa naplnená úžasnou energiou, keď som vystavená extrémom,“ uzatvára Michaela. Na druhej strane obdivuje veľké mestá, kde môže spoznať zaujímavých ľudí, úžasnú kultúru a miestne zvyky. Nemá teda najobľúbenejšie miesto na svete, nakoľko ju jej svetobežnícke topánky stále tlačia k spoznávaniu nových miest a ľudí.